Skip to content

Google Sites ile Nasıl Web Sitesi Yapılır

15 de Mayıs de 2021

Google Sites, web geliştirmeyle ilgili önceden var olan herhangi bir bilgi veya beceri olmadan herkesin bir web sitesi oluşturmak için kullanabileceği ücretsiz bir hizmettir. Bu ücretsiz hizmet, hızlı bir şekilde duyarlı, etkileşimli siteler oluşturmanıza yardımcı olmak için gördüğünüz şey (WYSIWYG) düzenleyicisini kullanır ve ileri düzey kullanıcılar kendi köprü metni biçimlendirme dili (HTML) kodlarını bile düzenleme seçeneğine sahiptir. Hem site oluşturucu hem de web barındırma görevi görür, bu nedenle başka bir yerde barındırmak için ödeme yapmanız gerekmez.

Google Sites ile Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Siteler bir Google hizmetidir, bu nedenle web sitenizi oluşturmak için kullanmadan önce bir Google hesabı oluşturmanız gerekir. Henüz bir hesabınız yoksa, Sites, Gmail, Drive ve diğer Google hizmetleri için kullanabileceğiniz bir Google hesabı oluşturmaya yönelik kolay bir kılavuzumuz var. Bir Google hesabınız varsa, Google Sites ile bir web sitesi oluşturmak çok kolaydır:

 1. Google siteleri web sayfasına gidin ve + sağ alt köşedeki düğme.

 2. Tıklayın BU TURU ATLA sitenizi oluşturmaya başlamak için veya SONRAKİ her bir Google Sites özelliği hakkında okuyor gibi göründüğünde.

  Google Sites turunun ekran görüntüsü.

 3. Tıklayın Adsız site sol üst köşeye yeni web sitenizin adını yazın ve Giriş veya Dönüş.

  Bir Google Sites sayfasının nasıl adlandırılacağını gösteren bir ekran görüntüsü.

 4. Tıklayın Sayfa başlığınız, sayfanız için bir başlık yazın ve Giriş veya Dönüş.

  Google Sites site kurucusunun ekran görüntüsü.

 5. Farenizi başlık resminin üzerine getirin ve ardından Resmi değiştir > Yükle, ardından yeni web sitenizde kullanmak için bilgisayarınızdan bir resim seçin.

  Google Sites'ta bir başlık resminin nasıl ayarlanacağını gösteren bir ekran görüntüsü.

  Hazırda görüntü yok mu? Ücretsiz bir stok fotoğraf sitesini deneyin.

Google Sites Web Sitenize İçerik Nasıl Eklenir?

Artık bir web sayfasının çıplak kemiklerine sahipsiniz, ancak yine de içerik eklemeniz gerekiyor. Oluşturmakta olduğunuz web sitesinin türünü düşünün. Fotoğrafçılığınızı sergilemek için bir resim galerisi mi? Düşüncelerinizi takip etmek için bir blog mu? İşletmenizi tanıtmak veya çevrimiçi bir özgeçmiş olarak hareket etmek için bir web sitesi mi yapıyorsunuz? Eklemek istediğiniz içeriğin türünü anladıktan sonra, başlama zamanı:

 1. Google Sites arayüzünün sağ tarafındaki Düzenler bölümünde, hayal gücünüzdeki web sitesine en çok benzeyen bir düzen seçin. Daha sonra ek öğeler ekleyebilirsiniz, ancak temel bir düzen ile başlamanız gerekir.

  Bir Google Sitesinin ekran görüntüsü.

 2. Her birini tıklayın + Bilgisayarınızdan ilgili yuvaya bir görüntü eklemek için düğmesine basın.

  Google Sites'taki bir düzenin ekran görüntüsü.

 3. Yazdığı her bir metin alanını tıklayın Metni düzenlemek için tıklayınve biraz metin ekleyin. Bu bölümlerden bazıları başlıklar içindir ve diğerleri yazmak istediğiniz kadar metni kabul eder.

  Google Sites'ta kısmen doldurulmuş bir düzenin ekran görüntüsü.

Google Sites’ta Ek Sayfalar Nasıl Oluşturulur

İlk Google Sites sayfanız ana sayfanız olarak işlev görür ve isterseniz olduğu gibi yayınlayabilirsiniz. Ancak, isterseniz birbiriyle bağlantılı ek sayfalar oluşturmakta özgürsünüz. Bazı çok basit siteler tek bir ana sayfayla çok iyi çalışır, ancak çoğu daha fazla bilgi sağlamak için ek sayfalara ihtiyaç duyar. Google Sites’ta ek sayfaları nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ana sayfanız açıkken tıklayın Sayfalar sağ üst köşede.

  Bir Google Sitesinin ekran görüntüsü.

 2. Tıkla + Yeni bir sayfa veya bağlantı oluşturmak için düğmesine basın.

  Google Sites'a sayfa eklemenin ekran görüntüsü.

 3. Yeni sayfanız için bir isim girin ve tıklayın Bitti.

  Google Sites'ta bir sayfayı adlandırmanın ekran görüntüsü.

 4. Tıklayın Ekle sağ üst köşede bir miktar içerik eklemek için.

  Google Sites'taki yeni bir sayfanın ekran görüntüsü.

 5. Ana sayfanız için yaptığınız gibi bir düzeni tıklayın veya içindekiler tablosu, resim döngüsü, harita, slayt gösterisi veya listelenen diğer seçeneklerden herhangi biri gibi belirli bir öğeyi eklemek için kaydırmaya devam edin. Ekleyeceğiz resim döngüsü.

  Google Sites'ta bir sayfaya eklenecek yeni öğelerin ekran görüntüsü.

 6. Öğenizi eklemeyi bitirmek için ekrandaki tüm talimatları izleyin. Örneğin, birkaç resim yüklemeniz ve ardından Ekle bir görüntü karuseli eklerken.

  Google Sites'ta bir atlı karıncaya resim eklemenin ekran görüntüsü.

 7. Ek öğeler ekleyin veya diğer içerik türleriyle ek sayfalar oluşturmak için bu adımları tekrarlayın.

Google Sites Sayfalarınızı Nasıl Bağlayabilirsiniz?

Ana sayfanıza ek olarak en az bir sayfa yaptıktan sonra, gezinme bağlantıları eklemeye başlamanız gerekir. Bu bağlantılar, görüntüleyenlerinizin bir sayfadan diğerine nasıl geçecekleridir, bu nedenle oldukça önemlidirler.

 1. Ana sayfanızdan, alt menüyü açmak için bir resme tıklayın ve ardından bağlantı simgesi.

  Google Sites'ta sayfaların nasıl bağlanacağını gösteren bir ekran görüntüsü.

 2. Harici bir sayfa için bir URL girin veya şuradaki sayfalardan birini tıklayın: Bu site Aşağıya doğru açılan menü. Örneğin, fotoğraf sayfasına bağlantı vereceğiz. Sonra tıklayın Uygulamak.

  Google Sites'ta sayfaların nasıl bağlanacağını gösteren bir ekran görüntüsü.

 3. Alternatif olarak veya buna ek olarak metin bağlantıları da ekleyebilirsiniz. Bunu başarmak için, alt menüyü ortaya çıkarmak için bir metni vurgulayın ve ardından bağlantı simgesi.

  Google Sites'taki metinden nasıl bağlantı kurulacağını gösteren bir ekran görüntüsü.

 4. Bir URL girin veya sayfalarınızdan birini seçin ve tıklayın Uygulamak.

 5. Oluşturduğunuz diğer sayfalara bağlantı eklemek için bu adımları tekrarlayın. Ayrıca diğer sayfalardan ana sayfanıza ve sayfalardan diğer sayfalara da bağlantı verebilirsiniz. Görüntüleyenlerinizin sitenizde gezinirken kolay vakit geçirebilmesi için her bağlantının anlamlı olduğundan emin olun.

Google Sites’ta Temanızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Web siteniz bu noktada hemen hemen yayınlanmaya hazırdır, ancak mevcut tüm seçenekleri kullanarak istediğiniz kadar içerik eklemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca, sitenizin varsayılan renklerini, yazı tiplerini ve diğer yönlerini değiştiren bir tema ayarlama seçeneğiniz de vardır. Temanızı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tıklayın Temalar sağ üst köşede.

  Bir Google Sites web sitesinin ekran görüntüsü.

 2. Basit tema varsayılan olarak seçilir. Temaları kaydırın ve beğenip beğenmediğinizi görmek için her birini tıklayın.

  Google Sites'taki temaların ekran görüntüsü.

  Temayı değiştirmek, sayfalarınızın her birine uygulanacaktır. Özel başlık resimleri ayarladıysanız, bunların üzerine renkli bloklar yazılacaktır. Yine de özel üstbilgileri istiyorsanız, daha sonra bu belgede daha önce öğrendiğiniz şekilde manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

 3. Hoşunuza giden bir tema bulduğunuzda, renkleri biraz değiştirmek için renk örneklerine tıklayabilirsiniz.

  Google Sites'taki temaların ekran görüntüsü.

 4. Görsel başlıklarınızı geri istiyorsanız, farenizi başlığın üzerine getirin, resmi değiştirve özel başlık resminizi seçin.

Google Sites Web Sitenizi Nasıl Yayınlayabilirsiniz?

Yeni web sitenizden memnun kaldığınızda, yayınlamak son derece basittir. Bunu, sites.google.com/view/your_site biçimini kullanan bir Google Sites URL’sinde yayınlama veya sahip olduğunuz herhangi bir alanı kullanarak özel bir URL kullanma seçeneğiniz vardır.

 1. Tıklayın Yayınla sağ üst köşede.

  Bir Google Sites web sitesinin ekran görüntüsü.

 2. Web adresi alanına siteniz için bir ad yazın ve tıklayın Yayınla.

  Bir Google Sites sayfası yayınlamanın ekran görüntüsü.

 3. Alternatif olarak, tıklayın YÖNET Kendi alanınızı kullanmak istiyorsanız Özel URL bölümünde.

 4. Özel URL alanına bir alan adı girin ve tıklayın sahipliğinizi doğrulayın.

  Google Sites'a özel bir alan eklemenin ekran görüntüsü.

 5. Açılır kutudan alan adı kayıt sitenizi seçin, tıklayın DOĞRULAYINardından talimatları izleyin. DNS kayıtlarınızda, etki alanı kayıt kuruluşunuz veya web barındırıcınız aracılığıyla değişiklik yapmanız gerekecektir. Nasıl olduğunu anlamada sorun yaşıyorsanız, yardım için web barındırıcınızla veya alan adı kayıt kuruluşunuzla iletişime geçin.

  Google Sites'ta alan doğrulamasının bir ekran görüntüsü.

  Doğrulama işleminin tamamlanması biraz zaman alabilir.

 6. Bitirdiğinizde tıklayın Yayınla sitenizi yayına sokmak için.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Laukkonen, Jeremy. “Google Sites ile Nasıl Web Sitesi Yapılır.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/make-website-with-google-sites-4800051.
Laukkonen, Jeremy. (2021, 14 Mayıs). Google Sites ile Web Sitesi Nasıl Yapılır. Https://www.thoughtco.com/make-website-with-google-sites-4800051 adresinden erişildi
Laukkonen, Jeremy. “Google Sites ile Nasıl Web Sitesi Yapılır.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/make-website-with-google-sites-4800051 (15 Mayıs 2021’de erişildi).