Skip to content

Google Sites ile Nasıl Wiki Oluşturulur?

2 de Nisan de 2021

2020’nin başlarında Google, Google Sites için bir güncelleme yayınladı. Bu yeni sürüm şablon sunmamaktadır. Bu makalede atıfta bulunulan eski “klasik” sürüm hala geçerli. Nisan 2020 itibariyle, yeni veya klasik sürümü kullanmakta özgürsünüz. Google Sites’ı kullanarak bir wiki oluşturmak kolay bir işlemdir. Bir web uygulaması olarak Google Sites, hızlı kurulum için özelleştirilebilir şablonlar sunar. Google Sites düzinelerce wiki şablonu sunar ve çoğu son kullanıcılar tarafından geliştirilmiştir ve şablon dizinine katkıda bulunmuştur. Bu makale, Google tarafından sunulan ve yıllardır güncellenmeyen varsayılan Wiki şablonunu göstermektedir. Modern bir görünüm sunan alternatifler için şablon galerisine göz atın. Yapılandırma seçenekleri farklılık gösterse de kurulum talimatları tüm şablonlar için aynıdır.

Şablonu Kullanın

Google Sites’ın sağladığı wiki şablonunu kullanmak için hesabınıza giriş yapın ve ardından Project Wiki şablonunun bağlantısını açın. Seçiniz Şablon kullan. Yüklendikten sonra, wiki’yi ekibinizi resimler, yazı tipleri ve renk şemalarıyla temsil edecek şekilde kişiselleştirin.

Şablon Kullan düğmesi vurgulanmış Google Project Wiki

Siteyi adlandırın

Site adı için girilen wiki için bir başlık seçin. Tıklayın Oluşturmak, ardından çalışmanızı kaydedin. Ad, farklı bir URL hedefi seçmekte özgür olmanıza rağmen, wiki’nin URL’si olarak kısalır.

Oluştur düğmesinin vurgulandığı Siteler ekranı

Teknik olarak, bir wiki için ilk kurulumu tamamladınız. Sonraki adımlar, değişikliklerin nasıl yapılacağı ve wiki’ye nasıl ekleneceği konusunda size daha fazla bilgi verecektir. Sayfalar birkaç dakikada bir otomatik olarak kaydedilir, ancak çalışmanızı kaydetmek iyi bir uygulamadır. Düzeltmeler kaydedilir, böylece gerekirse geri alabilirsiniz. Revizyon geçmişinize şuradan erişin: Daha fazla sayfa eylemi Menü.

Sayfa yarat

Bir sayfa oluşturmak için seçin Yeni sayfa. Farklı sayfa türleri vardır (sayfa, liste ve dosya dolabı gibi). Adı yazın ve üst düzeyde veya Ana Sayfa’nın altında sayfanın yerleşimini seçin.

Bir Wiki Sayfası Oluşturun, İlk Yarı Kanatları

Sayfayı kurduktan sonra Oluşturmak. Yer tutucular sayfada metin, resimler, gadget’lar ve ekleyebileceğiniz diğer öğeler için görüntülenir. Ayrıca, alt kısımda, sayfa özelleştirebileceğiniz bir özellik olan Yorumlar’ı etkinleştirir. Çalışmanı kaydet.

Sayfa Öğelerini Düzenleme ve Ekleme

Wiki şablonu, sayfaya yerleştirilebilecek birçok öğe sunar. Bu öğeleri değiştirmek için tipik komutlar şunları içerir:

  • Sayfayı düzenle: Seçiniz Sayfayı düzenle, ardından çalışmak istediğiniz sayfa alanını seçin. Düzenleme modunda bir düzenleme menüsü ve araç çubuğu görünür.
  • Navigasyona Ekle: Kenar çubuğunun altında Kenar çubuğunu düzenleyin. Kenar çubuğu etiketinin altında Düzenle, sonra seç Sayfa ekle. Gezinme sırasında sayfaları yukarı ve aşağı taşıyın. Sonra seçin TAMAM MI. Çalışmanı kaydet.
  • Bir Gadget Ekle: Gadget’lar, etkileşimli bir takvimi görüntülemek gibi dinamik bir işlev görür. Seçiniz Sayfayı düzenle, sonra seç Ekle / Gadget’lar. Listede ilerleyin ve seçin Google Takvim. Görünümü istediğiniz gibi özelleştirin. Çalışmanı kaydet.

Bir Google Takvim gadget'ı ekleyin

Sitenize Erişimi Kontrol Edin

Üzerinde Daha fazla hareket menü, sitenize erişimi kontrol edin. Seçiniz Paylaşım ve İzinler.

  • halka açık: Siteniz herkese açıksa, kişilerin sitenizdeki sayfaları düzenlemesi için erişim ekleyin. Seç Daha fazla hareket ve daha sonra Bu Siteyi Paylaşın.
  • Özel: Kişi ekleyin ve site erişim düzeyini seçin: sahibidir, düzenleyebilir veya görüntüleyebilir. Google Grupları aracılığıyla sitenize erişimi bir grup kişiyle paylaşın. Herkese açık olmayan kullanıcılar, siteye erişim daveti aldıktan sonra Google hesaplarıyla oturum açmalıdır.

Davetiyeleri e-posta ile gönder Paylaşım ve İzinler.

Project Wiki - Futbol Partisi Tarifler