Skip to content

Google Slayt Animasyonları ve Geçişlerini Kullanma

9 de Nisan de 2021

Google Slaytlar’daki geçişler ve animasyonlar sunuya hareket katar. Slaytlara geçişler uygulanır ve slayttaki öğelere animasyonlar uygulanır. Google Slaytlar’da nasıl animasyon yapılacağını öğrenin ve ilginç sunular oluşturmak için Google Slaytlar geçişlerini uygulayın. Bu eğitici, geçiş ve animasyon efektleriyle daha da güzel görünecek birkaç metin ve resim öğesi içeren Google E-Tablolar’daki Bilim proje şablonunu kullanır. Bu sunuyu oluşturmak ve eğiticiyi takip etmek için Google Drive’a gidin ve şunu seçin: Yeni > Google E-Tablolar > Bir şablondan. Listenin en altına gidin ve seçin Bilim projesi.

Google Slayt Animasyonlarını ve Geçişlerini Anlama

Bir sunu sırasında bir slayttan diğerine geçtiğinizde geçişler gerçekleşir. Google Slaytlar, eriyen, solan, kayan, çeviren, bir küpü açan ve bir galeride zıplayan geçişler içerir. Animasyonlar, bir slayttaki metni ve resimleri vurgular. Animasyonlar, sunum sırasında izleyicilerinizin bakması gereken yere yönlendirerek göz akışına yardımcı olur. Google Slaytlar, görünen, kaybolan, solan, uçan, yakınlaştıran ve döndüren animasyonlar içerir. Google Slaytlar web tabanlı, tamamen güçlü bir sunum oluşturma uygulaması olduğundan, başkalarıyla ortak çalışarak veya Google Slaytlar sununuza ses ekleyerek sunum tasarımınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Farklı geçişler ve animasyonlarla oynayın ve sunumunuzun tonuna uyanları seçin. Google Slaytlar’da geçişleri ve animasyonları kullanırken daha azı daha iyidir. İzleyicilerinizin havalı grafik hareketlerinizin ilgisini çekmesini istersiniz, ancak sürekli hareket eden bir sunumla dikkatlerinin dağılmasını istemezsiniz. İzleyicinin size ve sunumunuzun konusuna odaklanmasını sağlamak için geçişlerin ve animasyonların kullanımını sınırlayın. İşte birkaç yönerge daha:

 • Aşırıya kaçmayın: Hedef kitlenizi, sunumunuzun amacını ve yansıtmak istediğiniz imajı düşünün. Ardından, geçişlerinizi ve animasyonlarınızı akıllıca seçin.
 • Slaytları döndürmekten ve zıplamaktan kaçının: Soluklaşan ve eriyen ince animasyonlar ve geçişler seçin. Karmaşık hareketler dikkat dağıtıcı olabilir.
 • Animasyonları olabildiğince otomatikleştirin: Animasyonları, otomatik olarak önceki bir animasyonla veya sonrasında başlayacak şekilde ayarlayın. Bir sonraki animasyonu başlatmaya odaklanırsanız, hedef kitlenize odaklanamazsınız.
 • Hedef kitlenizin odaklanmasını sağlamak için animasyonlar kullanın: Hedef kitlenizin sunumunuzun içeriğine odaklanmasına yardımcı olacak animasyonlar oluşturun. Önemli noktaları, fikirleri ve kavramları vurgulamak için animasyonlar kullanın.

Google Slayt Geçişleri Nasıl Oluşturulur

Varsayılan slayt geçişini kullanan bir Google Slaytlar sunusunda, slayt gösterinizde ilerlerken slaytlar görünür ve kaybolur. Geçişi değiştirerek sunumunuza biraz görsel ilgi katın. Tüm slaytlarda aynı geçişi kullanma veya her slaytta farklı bir geçiş kullanma seçeneğiniz vardır. Çoğu durumda, bir sunumdaki tek bir slayt geçişi en iyi sonucu verir.

 1. Git Kaymak ve seçin Geçiş.

 2. Geçiş türü aşağı okunu seçin ve bir geçiş seçin. Örneğin, seçin Sağdan kaydırın Slayt gösterisini ekranda kaydırmak için.

  Google Slaytlar sağdan kaydırın

 3. Seçin ve sürükleyin. Süre kaydırıcısı geçişin uzunluğunu değiştirmek için. Örneğin, kaydırıcıyı şuradan sürükleyin: Hızlı -e Orta.

  Google Slaytlar süre kaydırıcısı

 4. Seçiniz Oyna slayt gösterisinde geçişin neye benzediğini görmek için.

 5. Seçiniz Dur geçiş bittiğinde.

  Google Slaytlar'da bir geçişin nasıl önizleneceğini gösteren bir ekran görüntüsü

 6. Animasyonu beğenmediyseniz, farklı bir Geçiş türü seçin ve Oyna o.

  Google Slaytlar'daki tüm slaytlara nasıl geçiş yapılacağını gösteren bir ekran görüntüsü

 7. Beğendiğiniz bir geçiş bulduğunuzda, seçin Tüm slaytlara uygula tüm sunumunuzda kullanmak için.

Metin ve Görüntüler Nasıl Canlandırılır

Google Slaytlar’daki animasyonlar kolay ve anlaşılırdır. Basit animasyonlar için metne veya görüntüye tek bir efekt ekleyin. Bir slayt öğesine daha fazla vurgu eklemek istiyorsanız, ona birden çok animasyon ekleyin. Bir slayt öğesine birden çok animasyon eklemek için:

 1. Animasyon eklemek istediğiniz slayta gidin ve metni veya görüntü öğesini seçin. Örneğin, konuyu tanıtan bir metin animasyonu eklemek için bir bölüm başlığı metin kutusu seçin.

 2. Animasyonlar bölmesinde şunu seçin: Animasyon ekle. Animasyonlar bölmesi görüntülenmiyorsa, şuraya gidin: Ekle ve seçin Animasyon.

  Google Slaytlar animasyon ekle

 3. Animasyon türü listesinde bir animasyon seçin. Örneğin, seçin Fade in metnin slayda solmasını sağlamak için.

  Google Slaytlar animasyon seçenekleri

 4. Başlangıç ​​Koşulu listesinde, animasyonun ne zaman başlayacağını seçin. Örneğin, seçin Öncekinden sonra Slayt durduktan sonra metnin solmasını sağlamak için.

 5. Seçin ve sürükleyin. Süre kaydırıcısı hızı değiştirmek için.

 6. Öğeye ikinci bir animasyon eklemek için şunu seçin: Animasyon ekle.

 7. Bir Animasyon türü seçin. Örneğin, seçin Çevirmek Metnin belirdikten sonra dönmesini sağlamak için.

  Google Slaytlar döndürme animasyonu

 8. Bir Başlangıç ​​Koşulu seçin. Örneğin, seçin Öncekinden sonra böylece metin slaytta göründükten sonra otomatik olarak döner.

 9. Seçin ve sürükleyin. Süre kaydırıcısı hızı değiştirmek için.

 10. Seçiniz Oyna animasyonun nasıl çalıştığını görmek için. Animasyonlar, Animasyonlar bölmesinde göründükleri sırayla oynatılır. Animasyonların oynatıldığı sırayı değiştirmek için bir animasyonu listede farklı bir konuma sürükleyin.

 11. Seçiniz Dur animasyonun oynatılması bittiğinde.

Madde İşaretli Liste Nasıl Canlandırılır

Madde işaretli listenizdeki öğelerin slaytta birer birer görünmesini istediğinizde listeyi canlandırın.

 1. Madde işaretli listeyi seçin.

 2. Animasyon bölmesinde şunu seçin: Animasyon ekle.

  Google Slaytlar animasyon ekle

 3. Bir Animasyon türü seçin. Örneğin, seçin Sağdan uçun Bu animasyonu Sağdan Slayt ile eşleştirmek için.

  Google Slaytlar, seçili animasyon

 4. Bir Başlangıç ​​koşulu seçin. Örneğin, seçin Tıklamada ekrana tıkladığınızda her bir madde işaretini görüntülemek için.

 5. Seçiniz Paragrafa göre.

 6. Sürükleyin Süre kaydırıcısı Animasyon için bir hız seçmek için.

 7. Seçiniz Oyna animasyonu çalışırken görmek için.

 8. Animasyonu başlatmak için slaydı seçin. Ardından, ilk madde işaretini görmek için tekrar seçin. Listenin sonuna gelene kadar tıklamaya devam edin.

 9. Seçiniz Dur işin bittiğinde.

Bir Slayttaki Birden Çok Öğeye Aynı Animasyonu Nasıl Uygulama

Bir başka harika efekt de aynı animasyonu kullanarak iki veya daha fazla nesnenin aynı anda slaytta görünmesini sağlamaktır. Aynı animasyonu birden çok öğeye uygulamak için:

 1. İki veya daha fazla öğe seçin. Örneğin, slaytta aynı anda görünecek iki resim seçin.

 2. Animasyon bölmesinde şunu seçin: Animasyon ekle.

  Google Slaytlar başka bir animasyon ekler

 3. Bir Animasyon türü seçin. Örneğin, seçin Fade in böylece görüntüler şeffaftan opaklığa geçer.

  Google Slaytlar daha fazla animasyon

 4. Bir Başlangıç ​​koşulu seçin. Örneğin, seçin Öncekinden sonra böylece animasyon, slayt geçişi bittikten sonra başlar.

 5. Seçin ve sürükleyin. Süre kaydırıcısı animasyon hızını değiştirmek için.

Google Slayt Animasyonları ve Geçişleri Nasıl Silinir?

Bazen geçişlerin ve animasyonların kaybolması gerekir. Artık sunumunuzda bir geçiş veya animasyon kullanmak istemediğinizde onu silin.

 1. Geçişi içeren slayta gidin.

 2. Animasyonlar bölmesinde geçişi seçin.

 3. Geçiş türü aşağı okunu seçin ve Geçiş yok.

  Google Slaytlar geçiş yok

 4. Geçiş tüm slaytlarda görünüyorsa, seçin Tüm slaytlara uygula animasyonu tüm sunumdan kaldırmak için.

 5. Bir animasyonu silmek için, animasyonu içeren slayta gidin.

 6. Animasyonlar bölmesinde silmek istediğiniz animasyonu seçin.

  Bir Google Slaytlar animasyonunun nasıl silineceğini gösteren bir ekran görüntüsü

 7. Seçiniz Silme.

Google Slayt Geçişlerini ve Animasyonlarını Önizleyin

Slaytlarınıza geçişler uyguladıktan ve sunumunuzun önemli öğeleri için animasyonlar oluşturduktan sonra, canlı bir izleyici önünde sunmadan önce sunumun tamamını önizleyin. Seçiniz Mevcut sununuzu bir tarayıcı penceresinde açmak için, ardından kontrolleri kullanarak slayttan slayta geçişi ve animasyonların ekranınızda hareket etmesini izleyin.

Google Slaytlar'da geçişlerin ve animasyonların nasıl önizleneceğini gösteren bir ekran görüntüsü