Skip to content

Google Smart Lock’u Android Cihazınızda Kullanma

18 de Mayıs de 2021

Bazen Android Smart Lock olarak adlandırılan Google Smart Lock, Android 5.0 Lollipop ile sunulan kullanışlı bir özellik kümesidir. Telefonunuzun uzun süre güvenli bir şekilde kilidinin açık kalabileceği senaryolar oluşturmanıza olanak sağlayarak, boşta kaldıktan sonra telefonunuzun sürekli olarak kilidini açmak zorunda kalma sorununu çözer. Bu özellik Android cihazlarda ve bazı Android uygulamalarında, Chromebook’larda ve Chrome tarayıcısında mevcuttur.

Vücut Üzerinde Algılama

Bu akıllı kilit özelliği cihazı, cihazınız elinizde veya cebinizde olduğunda bunu algılar ve kilidinin açık kalmasını sağlar. Telefonunuzu yere koyduğunuzda, otomatik olarak kilitlenir, böylece meraklı gözlerden endişelenmenize gerek kalmaz.

Güvenilen Yerler

Evinizin rahatındayken, cihazınızın sizi kilitlemeye devam etmesi özellikle sinir bozucu olabilir. Smart Lock’un etkinleştirilmesi, eviniz, ofisiniz veya cihazınızın kilidini uzun süre açık bırakarak rahat hissettiğiniz başka herhangi bir yer gibi Güvenilen Yerleri ayarlayarak bunu çözer. Bu özellik, GPS’in açılmasını gerektirir, bu da pilinizi daha hızlı tüketir.

Güvenilen Yüz

Yüz Tanıma Kilidi özelliğini hatırlıyor musunuz? Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile sunulan bu işlev, yüz tanıma özelliğini kullanarak telefonunuzun kilidini açmanıza olanak tanır. Maalesef, özellik güvenilmezdi ve sahibinin bir fotoğrafını kullanarak kandırılması kolaydı. Artık Güvenilir Yüz olarak adlandırılan bu özellik iyileştirildi ve Smart Lock’a eklendi; bununla birlikte telefon, cihazın sahibinin bildirimlerle etkileşime girmesini ve kilidini açmasını sağlamak için yüz tanıma özelliğini kullanır.

Güvenilen Ses

Sesli komutları kullanırsanız, Güvenilen Ses özelliğini de kullanabilirsiniz. Ses algılamayı kurduğunuzda, cihazınız bir ses eşleşmesi duyduğunda kendi kilidini açabilir. Bu özellik tamamen güvenli değildir: Benzer sese sahip biri cihazınızın kilidini açabilir. Kullanırken dikkatli olun.

Güvenilir Cihazlar

Bluetooth aracılığıyla akıllı saat, Bluetooth kulaklık, araç stereo sistemi veya başka bir aksesuar gibi yeni bir cihaza bağlandığınızda, cihazınız onu güvenilir bir cihaz olarak eklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Kaydolursanız, telefonunuz o cihaza her bağlandığında telefonunuzun kilidi açık kalacaktır. Akıllı telefonunuzu Moto 360 akıllı saat gibi bir giyilebilir cihazla eşlerseniz giyilebilir cihazdaki metinlere ve diğer bildirimlere bakabilir ve ardından bunları telefonunuzda yanıtlayabilirsiniz. Güvenilir Cihazlar, bir Wear OS cihazı (eski adıyla Android Wear cihazı) veya başka bir aksesuarı sıklıkla kullanıyorsanız harika bir özelliktir.

Chromebook Smart Lock

Gelişmiş ayarlara giderek bu özelliği Chromebook’unuzda da etkinleştirebilirsiniz. Ardından, Android telefonunuzun kilidi açıksa ve yakındaysa, Chromebook’unuzun kilidini tek dokunuşla açabilirsiniz.

Akıllı Kilit ile Parolaları Kaydetme

Smart Lock ayrıca Android cihazınızdaki ve Chrome tarayıcınızdaki uyumlu uygulamalarla çalışan bir parola kaydetme özelliği sunar. Bu özelliği etkinleştirmek için Google ayarlarına gidin; burada, işlemi daha da kolaylaştırmak için otomatik oturum açmayı da açabilirsiniz. Şifreler Google hesabınıza kaydedilir ve uyumlu bir cihazda her oturum açtığınızda bunlara erişilebilir. Ekstra güvenlik için, Google’ın bankacılık gibi belirli uygulamalardan veya hassas veriler içeren diğer uygulamalardan şifreleri kaydetmesini engelleyebilirsiniz. Tek dezavantajı, tüm uygulamaların uyumlu olmamasıdır; uygulama geliştiricilerinin müdahalesini gerektiren.

Smart Lock Nasıl Kurulur

Aşağıdaki talimatlar Android telefonunuzu kimin yaptığından bağımsız olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb.

Android Cihazda

 1. İçine gir Ayarlar > Genel > Kilit Ekranı ve Güvenlik veya Güvenlik > Güven aracıları ve emin ol Akıllı Kilit açıldı. Trust Agent’lar ayarı, belirli telefon modelinizde biraz farklı bir yerde olabilir. Aramak Güven Temsilcileri üst kısmındaki büyütece dokunarak Ayarlar bulmak için ekran.

 2. Sonra, hala altında Güvenlik ayarlar, ara Akıllı Kilit.

 3. Dokunmak Akıllı Kilit ve parolanızı, kilit açma desenini veya pin kodunu girin veya parmak izinizi kullanın.

 4. Buradan etkinleştirebilirsiniz Üzerinizde olduğunu algılama, Ekle Güvenilen yerler ve Güvenilen cihazlarve kur Voice Match.

  Devam et, AÇ, Android'de Anladım düğmesi

 5. Smart Lock’u kurduktan sonra, kilit ekranınızın alt kısmında, kilit simgesinin etrafında yanıp sönen bir daire göreceksiniz.

ChromeOS 71 veya Üstünü Çalıştıran bir Chromebook’ta

 1. Android cihazınız 5.0 veya sonraki bir sürümünü çalıştırmalı ve kilidi açılmış ve yakınlarda olmalıdır.

 2. Her iki cihaz da İnternet’e bağlı, Bluetooth etkinleştirilmiş ve aynı Google hesabında oturum açmış olmalıdır.

  Chromebook Bluetooth ayarlarının ekran görüntüsü.

 3. Chromebook’unuzda şuraya gidin: Ayarlar > Bağlı cihazlar > Kurulum.

  Chromebook bağlı cihaz ayarları

 4. İçinde Telefonunuza bağlanın diyalog, altında Bir cihaz seçinkurmak istediğiniz cihazı seçin.

  Telefonunuza bağlanın

 5. Seçiniz Kabul et ve devam et.

  Kabul et ve devam et

 6. Şifrenizi girin ve seçin Bitti.

  Chromebook'a Google şifresini girme

 7. Seçiniz Bitti cihaz eklemeyi tamamlamak için tekrar.

  Bitti düğmesi

 8. Altında cihazı seçin Bağlı cihazlar -e etkinleştirme veya devre dışı bırak Akıllı Kilit.

  Akıllı Kilit geçişi

Chrome Tarayıcıda

 1. Bir web sitesinde veya uyumlu bir uygulamada oturum açtığınızda, Smart Lock açılır ve şifreyi kaydetmek isteyip istemediğinizi sormalıdır.

 2. Şifreleri kaydetmeniz istenmezse, sağ üstteki üç noktalı Chrome menüsünü seçin ve Ayarlar.

  Chrome Ayarları menü öğesi

 3. Üst kısmına yakın Ayarlar sekmesi, göreceksiniz Otomatik doldur Kutu. Seçiniz Şifreler içinde.

  Chrome ayarlarının Otomatik Doldurma bölümündeki şifreler öğesi

 4. Chrome’un şifrelerinizle neler yapacağını burada kontrol edebilirsiniz. İlk önce, geçiş yapın Şifreleri kaydetmeyi öner zaten değilse. Sonra aynısını yap Otomatik giriş.

  Chrome Ayarlarında şifreleri ve Otomatik Oturum Açma geçiş düğmelerini kaydedin

 5. Şifrelerinizi şu adrese giderek yönetebilirsiniz: passwords.google.com.

Android Uygulamaları için

 1. Varsayılan olarak Parolalar için Smart Lock etkindir.

 2. Değilse, içeri girin Google ayarları (telefonunuza bağlı olarak ayarlar içinde veya ayrı bir uygulama).

 3. Şifreler için Smart Lock; bu, Chrome’un mobil sürümü için de etkinleştirecektir.

 4. Burada da açabilirsiniz Otomatik giriş, Google hesabınızda oturum açtığınız sürece sizi uygulamalarda ve web sitelerinde otomatik olarak oturum açar.

  Google, Şifreler için Smart Lock düğmeleri ve Smart Lock ve Otomatik oturum açma için geçişler

Sıkça Sorulan Sorular

 • Google Smart Lock’u nasıl devre dışı bırakırım? Herhangi bir Android’de Smart Lock’u devre dışı bırakmak için şunu arayın Güven Temsilcileri Ayarlar arama çubuğunda, ardındanöğesine dokunun. Güven Temsilcileri arama sonuçlarında ve Akıllı Kilit (Google) geçiş anahtarı kapalı. Ardından, tüm güvenilen cihazları, güvenilen yerleri, güvenilen yüzleri ve güvenilen sesleri kaldırın.
 • Google Smart Lock’u Android’imden kaldırabilir miyim? Teknik olarak hayır, Android’lerde yerleşik olduğu için Smart Lock’u kaldıramazsınız; ancak, tüm işlevleri devre dışı bırakmak için yukarıda açıklandığı gibi Smart Lock’taki her şeyi devre dışı bırakabilir ve kaldırabilirsiniz.
 • Smart Lock ne kadar güvenli? Smart Lock, iki faktörlü kimlik doğrulamadan (2FA) bile daha güvenlidir çünkü 2FA’nın aksine, Smart Lock’un onayı yalnızca telefon numaranızdan değil, gerçek cihazınızdan gelir. 2FA ile, bilgisayar korsanları sizmişsiniz gibi davranabilir ve kimliklerini doğrulamak için telefon numaranızı cihazlarına aktarabilir, ancak Smart Lock ile kimlik doğrulama doğrudan cihazınızdan Smart Lock’a gelir. senmişsin gibi davranamam