Skip to content

Google Stadia nedir?

22 de Nisan de 2021

Google’ın Kasım 2019’da hizmete giren Stadia platformu, oyun dünyasında büyük bir değişimi temsil ediyor. Bulut oyun hizmetini bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu görmek için daha yakından bakalım

Google Stadia Tarihi

En eski sistemler, kartuşlar ve daha sonra optik diskler dahil olmak üzere medyadan oyun oynadı. Peki ya daha yeni “çevrimiçi” oyunlar? Harika bir soru, ancak şöyle bir oyun düşünün: World of Warcraft, bunu oynamak için PC’nize hala büyük bir oyun uygulaması yüklediğiniz. Oyun, karakterinizin etrafındaki dünyayı ve onunla etkileşimlerinizi yöneten bir sunucuyla iletişim kurar, ancak bununla ilgili veriler PC’nize gönderilir ve bu da onu sizin için yıkıcı büyüler ve sevimli evcil hayvanlar olarak yorumlar. Mevcut “çevrimiçi” oyunlara benzer bir istemci-sunucu mimarisi kullandığı için Stadia’nın farklılaştığı yer burasıdır, ancak işin zor kısmını sunuculara kaydırır. Google, müşterilerine oyun akışı sağlamaya çalışan ilk şirket değil. Sanallaştırma teknolojisi uzun zamandır etrafta dolaşıyordu ve geçmişte OnLive gibi firmalar, müşterilerine oyun deneyimleri sunmaya çalışmak için özel teknolojiyi kullandılar. Ancak, bazı oyunların iyi gittiği, bazılarının ise o kadar iyi olmadığı, ancak karışık bir başarı elde ettiler. Özellikle, çok düşük gecikme gerektiren rekabetçi oyunlar, akış sırasında beklentileri karşılamadı. Ancak Google Ekim 2018’de Project Stream’i duyurduğunda, bunu Assassin’s Creed Odyssey Chrome web tarayıcısı aracılığıyla oynatıldı. Bu, saniyede 60 kare hızında tam 4K oyunuydu veya üst düzey bir PC veya konsolda oynarsanız sahip olacağınızla karşılaştırılabilirdi. Peki, geçmişte başkalarının başarısız olduğu yerlerde Google nasıl başarılı olabilir?

Google Stadia Platformu

Google’ın platformu iki ana unsurdan oluşur: arka planda oyunların kullanıcılara akışını sağlayacak sunucular ve grafikleri görüntüleyip girdi gönderecek olan istemci. Oyun yayın hizmetlerinde önceki girişimlerle ilgili sorunun bir kısmı, yeni şirketlerin onları başlatmaya çalışmasıydı. Yardımcı olacak bazı yararlı, özel teknolojilere sahip olsalar da, çalışacakları görece az sunucuları da vardı. Bu hizmetlerden birinin, diyelim ki iki veri merkezi varsa, bu konumlardan daha uzaktaki kullanıcılar oyun sırasında gecikme yaşayabilir. Öte yandan Google, oyunculara hizmet vermeleri için onlara daha fazla kaynak sağlayan, dünyanın her yerine dağılmış devasa sunucu çiftliklerine sahiptir.

Google, Inc.
Google’ın ayrıca geniş bir oyun istemcisi yükleme tabanı vardır. Daha önce belirtildiği gibi, Google Chrome, Google’ın bir süredir uygulamaları kullanıcılara sunmak için kullandığı bir platformdur; bu, Chrome’u çalıştırabilen herhangi bir cihazın Stadia oyunları için bir istemci olarak hizmet verebileceği anlamına gelir. Tek temel gereksinim, yüksek tanımlı grafikleri göndermeyi destekleyecek kadar hızlı bir internet bağlantısıdır; bu, adil olmak gerekirse, önceki hizmetlerin kullanıcılarının sahip olmadığı bir şey olabilir.

Stadia Oyun Denetleyicisi Yepyeni Bir Cihaz

Google, Inc.
Stadia ayrıca özel bir oyun denetleyicisi sunacak. Bu, hemen hemen her şeyi bir Stadia konsolu yapmak için bir kullanıcının Chrome barındırma cihazlarıyla eşleşecek. Oyuncular hizmete bir cihazdan giriş yapabilir, oyunlarını kaydedebilir (Google’ın “durum paylaşımı” olarak adlandırdığı bir özellik) ve ardından farklı bir cihazda oynamaya devam edebilirler. Şimdi, bu, örneğin, Xbox’tan Xbox’a geçişler için günümüzde yaygındır, ancak Stadia’nın cihazdan bağımsız platformu, bir oyunu masaüstünüze kaydedebileceğiniz, bir kafeye gidebileceğiniz ve bir tabletten tekrar alabileceğiniz anlamına gelir. .

Google Stadia’nın Avantajları

Genel olarak, bir oyun yayın hizmetinin ve özellikle Stadia’nın bir takım avantajları vardır. Birincisi, daha önce de belirtildiği gibi, cihazdan bağımsız olmasıdır. Google Chrome tüm büyük işletim sistemlerinde mevcut olduğundan, kullanıcılar istedikleri cihazları kullanma özgürlüğüne sahiptir; geliştiricilerin Windows ile macOS arasındaki Linux arasındaki mimari farklılıklar konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak. Stadia platformu için oyunlarını bir kez geliştirmeleri gerekiyordu ve her yerde oynayacaktı.

Stadia, Oyuncuların Oyunları YouTube Videolarından Anında Başlatmasına İzin Verecek

Bu aynı zamanda kullanıcılara geriye ve ileriye dönük uyumluluk avantajı sağlar. Hiç yeni bir oyun istediniz mi, sadece masaüstünüzün grafik kartını veya işlemcisini desteklemediğini fark ettiniz mi? Ve oynamak için donanım yükseltmelerine ihtiyacınız olduğunu? Google, Stadia ile bunun hizmetiyle geçmişte kalacağını iddia ediyor. Gerçekte, normal cihaz yükseltme döngünüzün oyunların gelişimine ayak uydurma olasılığını artıracaktır. Özellikle mobil cihazlar için bir diğer büyük avantaj, oyunların herhangi bir kurulum gerektirmemesidir. Örneğin, Assassin’s Creed Odyssey yüklemek için 46 GB disk alanı gerektirir. Bu, masaüstü cihazlar için bile önemlidir ve mobil cihazlarda, başka hiçbir şeye neredeyse hiç yer kalmaz. Ancak Stadia, değerli depolama alanını kullanmadan ve uzun bir indirme ve yükleme sürecine girmeden oyunu oynamanıza olanak tanıyacak. Bu aynı zamanda oyunları “anında” oynamaya başlayabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, Google, YouTube’da bir oyunun fragmanını izleyebileceğiniz, bir düğmeyi tıkladığınızda ve hemen oynayabileceğiniz potansiyel bir özelliği vurgular. 12,7 GB yükleyici ve yama dosyaları indirilirken yeni satın aldığınız oyunu oynamayı beklediğiniz günler geride kaldı. Son olarak, Google’ın odaklandığı oyun deneyiminin yönlerinden biri topluluktur. Stadia, diğer oyuncularla ve sadece oyun oynamayı sevenlerle bağlantı kurmayı kolaylaştıracak bir dizi özellik sunuyor. Denetleyicide, oyuncuların oyunlarını hemen yakalayıp bir YouTube kanalıyla paylaşmalarına olanak tanıyan bir düğme bulunur. Ayrıca, kullanıcıların video akışından işlem içi bir oyuna katılmalarına izin veren bir özellik de vardır. Pek çok oyun platformu oyuncuların birbirine bağlanmasına izin verirken, Stadia bunu oyuncuları arkadaşları ve izleyicileri ile buluşturmada yeni seviyelere taşıyor.

Google Stadia’nın Olası Olumsuz Yönleri

Bunların hepsi kulağa harika gelse de, akışlı oyun formatının farkında olunması gereken bazı potansiyel dezavantajlar vardır. Birincisi, bu hizmetlerin önceki sürümlerini rahatsız eden sorunla aynı: Çalışmak için tamamen bir internet bağlantısına bağımlılar. Bu, oyun kalitenizin hem video çıkışı hem de denetleyici girdiniz için doğrudan ağ hızınıza bağlı olduğu anlamına gelir. Genel olarak, temel geniş bant paketlerinin çoğu bunları idare edecek bant genişliğine sahiptir, ancak ağ kalitesi aynı zamanda çevrenizdeki insanların ne yaptığına da bağlıdır. Ağda yoğun bir gece oyun oynamanıza engel olabilir ve bu tamamen kontrolünüz dışında olan bir şeydir. Ağ sorunlarından bahsetmişken, çok oyunculu oyunların Stadia’da sorunlarla karşılaşma ihtimali de var. Mevcut oyunlarla, girdinizi gönderir ve bir oyun yayıncısının sunucularından geri bildirim alırsınız. Bunun zaten gecikmeyle ilgili bazı sorunları var, ancak Stadia ile önce Google’ın Stadia sunucularına, ardından onları işleyecek ve sonuçları döndürecek olan Capcom sunucularına göndermeniz gerekiyor. Bu, günümüzün çevrimiçi oyunlarına kıyasla fazladan bir adım ekler ve daha fazla oyun kalitesi sorunları ortaya çıkarabilir. Çevrimdışı oyunları da unutabilirsiniz. Ne zaman oynamak istersen, bunu yapmak için sürekli bir bağlantıya ihtiyacın olacak. Telefonunuzda en son AAA oyunlarını oynamak harika bir fikir gibi görünse de, Wi-Fi’da olduğunuzdan emin olsanız iyi olur. Modern oyunların video işleme hızı, mobil veri ödeneğinizin kısa sürede tükenmesine neden olur.

Stadia Sadece Az Sayıda Oyunla Başlayacak

Ubisoft / Google, Inc.
Son olarak, oyun kullanılabilirliği geçici de olsa bir sorun olacaktır. Durumda, Stadia sadece birkaç oyunla başlayacak. Assassin’s Creed Odyssey ve Doom Eternal resmi olarak duyuruldu ve bir dizi geliştirici, özellikle belirli özellikleri göstermek için platformda oyunlar gösterdi. NBA 2K19. Ancak yayıncıların, kurulu platformların yanı sıra Stadia’da oyunlara ayak uydurması ve yayınlaması biraz zaman alacak.

Google Stadia’nın Şansı Var mı?

Stadia platformu cazip bir teklif sunuyor. Tüm cihazlarınızda, istediğiniz zaman ve anında oyun oynama becerisinden vazgeçmek zordur. Geçmişteki oyun yayınlama girişimleri hiçbir zaman gerçekten yakalanmadı ve şu anda nispeten bilinmeyen bir meta. Konsolda oyun oynamaya eşit olma beklentilerini karşılamadığı sürece, ancak konsol olmadan teknoloji muhtemelen suda ölü olacaktır. Ancak yaygın veri merkezleri ağı ve bir tarayıcı aracılığıyla uygulama sunma deneyimleri sayesinde, herhangi bir şirket bu sözü yerine getirebilecek durumda ise, bu Google’dır.