Skip to content

Google Trendleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

22 de Mayıs de 2021

Google Trendler, belirli Google arama terimlerinin belirli bir süre ve belirli bir coğrafyadaki popülerliğini görmek için kullanabileceğiniz güçlü bir araştırma aracıdır. Bir arama terimini araştırmak için Google Trends’i kullandığınızda, o terimin zaman içindeki popülerliğini göreceksiniz. Ancak Google Trendler’in gerçek gücü, arama terimlerini karşılaştırmaktan gelir, böylece popülerliklerini birbirlerine göre görebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Trendleri Nasıl Çalışır?

Google Trends’i ilk ziyaret ettiğinizde, ana sayfanın dünyanın sizin bölgenizde Google’da trend olan anahtar kelimeyle dolu olduğunu göreceksiniz. Bu sayfanın en ilginç alanları Son zamanlarda trend olan bölümüdür.

Büyük küresel olaylar olduğunda, Google bazen o konuyla ilgili tüm mevcut arama eğilimlerini araştıran belirli bir bölüm veya sayfa oluşturur. İlgilendiğiniz belirli arama terimlerini incelemeye başlamak için, bu terimleri yazan alana yazmanız gerekir. Bir arama terimi veya konu girin ve Enter tuşuna basın. Bu size, (kendisine göre) o arama terimine olan ilginin son 12 ayda ne kadar eğilim gösterdiğini gösterecektir.

Google Trendler arama sonuçlarının ekran görüntüsü

Bu sayfa, sorguladığınız herhangi bir arama terimiyle ilgili aşağıdaki bilgilerin tamamını size söyler.

  • Son 12 aydaki faiz
  • Dünyanın alt bölgesine göre ilgi
  • Sorgunuzla ilgili diğer popüler arama konuları ve sorgular

Alt bölgeyi metroya veya şehre göre gösterilecek şekilde özelleştirebilir ve tüm listeleri eğilimlerin yükseliş veya düşme durumuna göre sıralayabilirsiniz.

Google Arama Trendlerini Anlamak

Google Trendler’deki trend grafiğine baktığınızda, gerçek arama rakamlarına bakmadığınızı anlamak önemlidir. Grafiğin sol tarafındaki sayılar 0 ile 100 arasındadır. Bu, grafikteki süre boyunca yalnızca o arama terimine yönelik ilgi düzeyini temsil eder.

  • 0, zaman dilimindeki en yüksek ilgiye göre ilgi olmadığını gösterir.
  • 100, bu zaman diliminde o terimdeki en yüksek ilgi düzeyini temsil eder.

Tek bir terim için bu çok kullanışlı görünmeyebilir. Ancak bu görüşün size gösterebileceği şey, yıl boyunca herhangi bir yıllık mevsimsel artış olup olmadığıdır. Mevsimsel eğilimin her yıl tekrar edip etmediğini görmek istiyorsanız, Son 12 Ay açılır menüsünü son 5 yıla veya bu eğilim verilerinin ilk başladığında başlangıcından itibaren değiştirin.

Çok yıllık Google Trendler grafiğinin ekran görüntüsü

Yıldan yıla eşit aralıklarla yükselen ilgi artışları gördüğünüzde, bu mevsimsel bir faiz artışını temsil eder.

Google Arama Verilerini Kullanarak Terimleri Karşılaştırma

Benzer arama terimlerini karşılaştırarak Google Trendler’i kullanarak önemli ölçüde daha fazla değer elde edebilirsiniz. Örneğin, “en iyi android uygulamaları” nı aradıysanız ve bu terimin “en iyi ios uygulamaları” ndan daha fazla veya daha az popüler olup olmadığını merak ediyorsanız, Google Trendler yardımcı olabilir. Bir arama terimi eklemek için seçin Karşılaştırmak Keşfedin penceresinin üst kısmına ikinci arama terimini yazın.

Google Trends terimlerini karşılaştırmanın ekran görüntüsü

Bu görünüm, bazı arama terimlerinin birbirine göre diğerlerinden ne kadar popüler olduğunun çok yararlı bir göstergesidir. Temel olarak diğer arama terimlerini kullanarak, bu yaklaşım internetin tamamında son derece popüler olan arama terimlerini daha iyi belirlemenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle çok popüler olan mevcut arama terimlerini zaten biliyorsanız geçerlidir. Bu popüler arama terimlerini karşılaştırma temeli olarak kullanabilirsiniz.

Google Trendler Nasıl Kullanılır

Çok popüler arama terimlerini veya mevsimsel eğilimleri belirlediğinizde, bunları web sitenizdeki trafiği artırmak veya çevrimiçi işinize daha fazla ziyaretçi çekmek için nasıl kullanabilirsiniz? Google Trendler’den öğrendiğiniz bilgileri kendi siteniz veya işletmeniz için aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz.

  • Birden çok terimin karşılaştırılması bir terimin çok popüler olduğunu gösteriyorsa, blogunuzu veya web sitesi makalelerinizi bu konuya odaklayın.
  • Bir konu için sezonluk arama ilgisi varsa, makalelerinizi bu seansların başında yayınlamaya odaklanın.
  • Çevrimiçi ürün satıyorsanız, satış çabalarınızı bu ürünlere olan sezonluk ilgiye göre zamanlayın.
  • Çim hizmeti işletmesi gibi yerel bir işletmeyi yönetiyorsanız, çim hizmetleriyle ilgili aramaların en yüksek olduğu sezonun başında yerel reklamcılık çabalarınızı artırın.
  • Yerel işletmeler, tüm internet yerine yerel toplulukları için eğilimleri belirlemek için Google Trendler’deki coğrafi filtreleri kullanmalıdır.

Google Trendler’de bulunan tüm özellikleri nasıl kullanacağınızı tam olarak anladığınızdan emin olun. Google Trendler, yalnızca internetin tamamında değil, aynı zamanda yerel topluluğunuzda da kamu çıkarı eğilimlerini belirlemek için güçlü bir araçtır. Bu bilgiler, bir web sitesi veya blog çalıştıran herkes veya hatta küçük işletme sahipleri için çok kullanışlıdır.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Dube, Ryan. “Google Trendler Nedir ve Nasıl Çalışır?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/what-is-google-trends-4800614.
Dube, Ryan. (2021, 14 Mayıs). Google Trendleri Nedir ve Nasıl Çalışır? Https://www.thoughtco.com/what-is-google-trends-4800614 adresinden erişildi.
Dube, Ryan. “Google Trendler Nedir ve Nasıl Çalışır?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/what-is-google-trends-4800614 (22 Mayıs 2021’de erişildi).