Skip to content

Google’da Sıralamanızı Nasıl Görünür?

21 de Nisan de 2021

Bir web sitesi oluşturmak için zaman ve para harcadıysanız, muhtemelen anahtar kelimeleri araştırmayı ve hedef kitleniz tarafından kullanılan arama terimleri için tek tek sayfaları optimize etmeyi içeren bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi izlemişsinizdir. Tüm bu çalışmaların işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için web sayfalarınızın her birinin Google’da nerede sıralandığını öğrenin.

Google, Programların Sıraları Kontrol Etmesini Yasaklar

Google’da arama konumunuzu Google’da nasıl kontrol edeceğiniz konusunda bir arama yaparsanız, bu hizmeti sunan birçok site bulacaksınız. Bu hizmetler en iyi ihtimalle yanıltıcıdır ve çoğu yanlıştır. Hatta bazıları sizi Google’ın hizmet şartlarını ihlal edebilir (bu onların sitesinde kalmak istiyorsanız asla iyi bir fikir değildir). Google web yöneticisi yönergeleri şunları belirtir:

Sayfaları göndermek, sıralamaları kontrol etmek vb. İçin yetkisiz bilgisayar programları kullanmayın. Bu tür programlar bilgi işlem kaynaklarını tüketir ve Hizmet Şartlarımızı ihlal eder. Google, Google’a otomatik veya programlı sorgular gönderen WebPosition Gold ™ gibi ürünlerin kullanılmasını önermez.

Arama sıralamasını kontrol ettiğini iddia eden birçok araç çalışmıyor. Bazıları çok fazla otomatik sorgu gönderdikleri için Google tarafından engellendi, bazıları ise yanlış ve tutarsız sonuçlar üretti.

SEO’nun Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Google, programların sizin için arama sonuçlarından geçmesine izin vermiyorsa, SEO çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını nasıl öğrenebilirsiniz? İşte bazı öneriler:

Arama motoru sonuçlarına manuel olarak göz atın

Bu yöntem, sayfanızın bir aramada nerede göründüğünü keşfetmenin en sıkıcı yoludur. Farklı Google sunucuları farklı sonuçlar verebildiğinden yüzde 100 güvenilir değildir (bu yüzden bunu “gizli” bir arama kullanarak gerçekleştirmelisiniz). Ancak işe yarıyor ve Google bu tür erişime izin veriyor.

Analiz yazılımı kullanın

Web analizi yazılımı, her ziyaretçinin sayfanıza gelmeden önce bulunduğu URL’yi rapor eder. Bu URL, yönlendiren olarak bilinir. Google’dan gelenler, sayfanızı bulduklarında bulundukları sayfa numarasına sahiptir.

Sunucu günlük dosyalarınızı gözden geçirin

Web sunucusu günlükleriniz birleştirilmiş günlük biçiminde veya yönlendiren bilgilerini içeren başka bir biçimdeyse, insanların sayfanıza ulaşmak için hangi sayfalardan geldiğini bulun. Google’dan elde edilen sonuçlar, sayfanızın aramalarında nerede göründüğünü gösterir.

Google Web Yöneticisi araçlarını kullanın

Siteniz için Google Web Yöneticisi araçlarının “arama sorguları” bölümüne giderseniz, insanların sitenizi bulmak için kullandığı tüm anahtar kelimeleri görürsünüz. Bir anahtar kelime seçtiğinizde, Web yöneticisi araçları arama sonucu konumunu içerir.

Yeni Bir Site için Sıralamaları Belirleyin

Yukarıdaki tüm öneriler (sonuçları manuel olarak gözden geçirmek dışında), birisinin Google’dan arama yaparak ve tıklayarak sayfanızı bulmasına dayanır, ancak sayfanız 95. sırada görünüyorsa, çoğu insan asla o kadar uzağa gidemez. Yeni sayfalar için ve aslında çoğu SEO çalışması için, bir arama motorundaki rastgele sıralamanızdan ziyade neyin işe yaradığına odaklanın. SEO ile niyetinizin ne olduğunu düşünün. Google’ın ilk sayfasına gitmek takdire şayan bir hedeftir, ancak Google’ın ilk sayfasına girmek istemenizin asıl nedeni, daha fazla sayfa görüntülemesinin daha fazla ziyaretçi anlamına gelmesidir. Bu nedenle, sıralamaya daha az odaklanın ve daha çok istenen içerik yayınlama, daha fazla geri bağlantı alma veya yerel arama için optimize etme gibi başka yollarla ek sayfa görünümleri elde etmeye daha çok odaklanın. SEO çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını görmek için yeni bir sayfayı izlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler:

Sitenizin ve yeni sayfanın Google tarafından dizine eklendiğinden emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu “site: URL’niz” (ör. site: www.hayateli.com) Google aramaya. Sitenizde çok sayıda sayfa varsa, yenisini bulmak zor olabilir. Bu durumda, Gelişmiş Aramayı kullanın ve tarih aralığını sayfayı en son güncellediğiniz zaman olacak şekilde değiştirin. Sayfa hala görünmüyorsa, birkaç gün bekleyip tekrar deneyin.

Google web sitesi sayfası araması

Analizlerinizi kontrol edin

Sayfanızın dizine eklendiğini bildiğinizde, o sayfanın analizlerini izleyin. İnsanların onları oraya götüren hangi anahtar kelimeleri kullandığını takip edebileceksiniz. Bu işlem, sayfayı daha da optimize etmenize yardımcı olur.

Pazarlama ve SEO çabalarınızı iyileştirin

Bir sayfanın arama motorlarında görünmesi ve sayfa görüntülemeleri alması birkaç hafta sürebilir, bu nedenle düzenli aralıklarla kontrol etmeye devam edin. 90 gün sonra sonuçları görmezseniz, sayfa için daha fazla tanıtım yapmayı veya sayfa için SEO’yu optimize etmeyi düşünün.