Skip to content

Google’ın Yeni Arama Uyarıları Yanlış Bilgiyle Nasıl Mücadele Edebilir?

9 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Kafa karıştırıcı mesajlar ve yaygın yanlış bilgilerle dolu bir yılın ardından, medyaya olan güven Ocak ayında tüm zamanların en düşük seviyesine indi.
  • Genellikle yanlış bilgilerin yayılmasından sorumlu tutulan teknoloji şirketleri, gerçek kontrolünden yanlış bilgi etiketlerine ve tanınmış kişilerin yasaklanmasına kadar bir dizi çözüm denediler.
  • Google artık, hızla gelişen durumlar nedeniyle arama sonuçlarının yanlış olabileceği durumlarda kullanıcıları uyaracak.

Güvenilmez mesajlaşma ve çeşitli konularda yanlış bilgilerin hızla yayılmasıyla damgasını vuran çalkantılı bir yılın ardından, Google’ın tüketicileri hızla değişen haberler hakkında bilgilendirmeye yönelik yeni çabaları, hepimizin ihtiyaç duyduğu bir değişiklik olabilir. Google, hızla gelişen durumlar nedeniyle arama sonuçlarının yanlış olabileceği konusunda kullanıcıları uyarmak için yeni bildirimler sunuyor; uzmanlar, bu hareketin yanlış bilgileri engellemeye ve medya okuryazarlığını artırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Big Tech’in çevrimiçi yanlış bilgilere karşı koymaya yönelik daha büyük çabalarının bir parçası olarak, teknoloji devi bir blog gönderisinde sistemlerini, çevrimiçi gelişen bir durum hakkında güvenilir sonuçlar sağlamak için yeterli bilgi bulunmadığını tespit edecek şekilde eğittiğini duyurdu. Şirket blogunda, “Daha geniş bir kaynak yelpazesinden daha fazla bilgi mevcut olduğunda daha sonra tekrar kontrol etmenin en iyisi olabileceğini belirten bir bildirim göstereceğiz” dedi.

Bağlam Ekleme

Pew Research’e göre Amerikalıların %89’u haberlerini internetten alıyor. Bu nedenle, birçok tüketicinin güvenilir haber kaynakları ve güncel olaylar hakkında güvenilir bilgiler bulmak için güvendiği arama sonuçlarında bile doğruluk önemlidir. Uluslararası Gerçek Kontrol Ağı ve Poynter Enstitüsü’nün uluslararası programlama direktörü Baybars Örsek, Lifewire’a telefonla, “Bence bu, Google’ın bir tür hesap verebilirliği veya sorumluluğu olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi. İnsanlar haber için farklı yerlere bakarlar ve dürüstlük, güvenilirlik, güvenilirlik ve adalete dayalı olarak hangi satış noktalarını takip edeceklerine karar verirler. Örsek’in Google’ın yeni arama bildirimlerinde tüketiciler için gördüğü en önemli faydalardan biri, gelişen durumlar geliştikçe bilgilerin nasıl değiştiğini anlayamayabilecek okuyucular için katacağı bağlamdı. “Facebook’un sahip olduğundan biraz farklı. [fact-checking] program içerikleri bireysel olarak derecelendiriyor” diyen Örsek, “Burada Google, temelde konunun peşine düşerek ve konunun henüz yeterince güvenilir kaynağı olmadığını kullanıcılara bildirerek farklı bir yaklaşım izliyor.” geçen yıl COVID-19’u çevreleyen yanlış bilgilerle ilgili endişelerini dile getirdi ve oluşturulduktan sonra güvenilir bilgilere öncelik vermek için arama motorunun algoritmasında yapılan değişiklikleri görmek istediğini söyledi.

Güveni Yeniden İnşa Etmek

Profesyonel Gazeteciler Derneği’nin ulusal başkanı ve The San Diego Union-Tribune’ün yazı işleri ve fikir direktörü Matthew Hall, gelecekteki algoritmik değişikliklerle ilgili çekincelerini dile getirmesine rağmen, Google’ın gelişmekte olan haberleri etiketleme çabasının iyi bir başlangıç ​​olduğunu kabul etti. Hall, son dakika haberlerini etiketleme uygulamasının gazetecilik dünyasında yeni olmadığını, okuyucuların yanlış bilgilendirilmesini önlemek için düzenli olarak kullanıldığını söyledi. Hall, Lifewire’a telefonla “Bir hikayenin geliştiğini tüketicilere bildirmenin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Gazeteciler, son dakika haberlerinin ilk zamanlarında bu bilgilerin yanlış olduğunu bilirler. Bu nedenle en iyi olanlar, öykülerinin altında bir haberin ne zaman güncellendiğini belirten notlar bulundurur.”

Merceğe yansıyan bir Arama düğmesi olan gözlük takan bir insan gözünün yakın çekimi.

Hall, medya okuryazarlığı ve gazetecilik eğitiminin, bu yılın başlarında ulusal anketlerde tüm zamanların en düşük seviyesine düşen medyaya olan güveni yeniden inşa etmek için önemli olduğunu vurguladı. Hall, “İnsanlar haber için farklı yerlere bakıyor ve hangi satış noktalarının takip edileceğine dürüstlük, güvenilirlik, güvenilirlik ve adalet temelinde karar veriyorlar” dedi. “Bilgi geliştikçe elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımızı kabul ederek, ancak değişeceğini ve hatalar yapabileceğimizi, ancak düzelteceğimizi kabul ederek, tüm bunları destekleyebileceğimiz ölçüde.” onlar – bunların hepsi çok önemli.” Hall, Google’ın gelişen haberler konusunda farkındalığı artırma çabalarını takdir ettiğini söylese de, teknoloji şirketleri yanlış bilgilere çözüm aramaya devam ederken geleceğin neler getirebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi. Hall, “Güvenilir bir kaynağın ne olduğunu veya neye benzediğini tanımlamaya başlarlarsa veya algoritmalarının her zaman yaptığı gibi bir satış noktasının sürümünü diğerine tercih ederlerse bir sorun olabilir” dedi. “Bunun ortaya koydukları şekliyle uygun bir adım olduğunu düşünüyorum, ancak neyin güvenilir veya neyin güvenilir olduğunun nasıl tanımlanacağına girmeye başlasaydı, [outlets] güvenilirse sorun olmaya başlayabilir.” Yine de Hall, Google’ın yaptığı mevcut değişiklikleri memnuniyetle karşıladığını söyledi. “Bunların nasıl çalıştığını ve nasıl yardımcı olabileceklerini hepimizin bilmesi gerekiyor. Ancak büyük güç, büyük sorumluluk getirir ve teknoloji şirketlerinin de bazı şeyleri açıklamak için buna benzer değişiklikler yapması gerekir” dedi.