Skip to content

GoPro ve Araç Kamerası

11 de Nisan de 2021

Bir GoPro kamera, ekstrem sporları ve aktiviteleri yakalamak için harikadır. Özel bir araç içi kamera için ideal bir alternatif değildir. Arabanızda bir araç kamerası bulunur ve sürücülerinizi sürekli olarak kaydederek bir trafik kazasında tanık olarak hizmet verir. Başka amaçlar da vardır, ancak bir dashcam’ın sürekli, her zaman açık işlevselliği, GoPro kameralarının karşılamadığı teknolojik talepler sunar.

Cankurtaran

Genel Bulgular

GoPro

 • Dashcam kadar kullanışlı değil ama işini görecektir.
 • Genellikle gösterge kameralarından daha pahalıdır.
 • Her sürüşte yanınızda getirilmeli ve açılmalıdır.

Dashcam

 • Güvenlik ve sigorta amacıyla trafiği izlemek için idealdir.
 • GoPro kameralardan genellikle daha ucuzdur.
 • Otomatik olarak açılır ve kayıt yapar. Sürücülerden önce yanınızda getirmenize veya açmanıza gerek yok.

GoPro kameralar genellikle gösterge kameralarından daha pahalıdır ve bir araçta süresiz olarak oturacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu cihazlar, araç çalıştırıldığında açılacak ve kayda başlayacak şekilde ayarlanamaz ve aşırı soğuğa veya aşırı sıcağa karşı koruma sağlayacak donanımdan yoksundur. Bir GoPro’yu dashcam olarak kullanıyorsanız, onu gösterge paneline takmanız, takmanız ve her sürüşte açmanız gerekir.

Kolaylık: Dashcams ile Ayarlayabilir ve Unutabilirsiniz

GoPro

 • Her sürüşte yanınızda getirilmeli ve açılmalıdır.
 • Aşırı sıcaklıklara dayanıklı veya dayanıklı değil.

Dashcam

 • Otomatik olarak açılır ve kayıt yapar. Sürücülerden önce yanınızda getirmenize veya açmanıza gerek yok.

Gösterge kameraları otomatik olarak açılıp kaydedildiği için, bir GoPro’da olduğu gibi yanınızda getirmeyi unutmaktan veya açmayı ihmal etmekten endişe duymayacaksınız. Muhtemelen yanınızda götürebileceğiniz bir akıllı telefon uygulamasının veya bir GoPro’nun aksine, gösterge kameraları özel cihazlardır. Gösterge kameraları her zaman gösterge panosuna oturur. Bu, bir set sağlar ve çekiciliğini unutur. Dashcam takıldıktan sonra, arabayı çalıştırır çalıştırmaz kaydetmeye başlar.

Özellikler: Her İkisi de Kullanışlı Araçlar Paketi Sunar

GoPro

 • Araçtan uzaktayken kaydetmek için akıllı park modu yok.
 • Döngülü kayıt, eski kayıtların yerini yeni kayıtlar aldığından, depolama alanını korumanıza olanak tanır.
 • Bazı modellerde GPS ve şok sensörleri bulunur.

Dashcam

 • Çoğunda yerleşik GPS ve şok sensörleri bulunur.
 • Bazılarında araçtan uzaktayken kayda devam etmek için akıllı park modu vardır.
 • Döngülü kayıt, eski kayıtların yerini yeni kayıtlar aldığından, depolama alanını korumanıza olanak tanır.

Araç kameraları araçlar için tasarlanmıştır ve genellikle sürüşü kolaylaştıran tasarım ve özelliklerle birlikte gelir. Bazılarında yerleşik GPS ve şok sensörleri bulunur. GPS ile bir araç kamerası tam olarak nerede olduğunuzu ve bir kaza olduğunda nasıl hareket ettiğinizi kaydeder. Şok sensörleri, araç hızlanmada ani bir değişiklik yaşadığında gösterge kameralarının döngülü bir kaydı etkinleştirmesine veya işaretlemesine izin verir. Bu özelliklerin çoğunu birçok GoPro ve bazı dashcam uygulamalarında bulabilirsiniz, çünkü çoğu ivmeölçer, GPS navigasyonu ve su geçirmez muhafazaya sahiptir. Telefonunuzu yanınızda taşımak, muhtemelen bir GoPro’dan daha sezgisel ve hatırlaması daha kolaydır. Otomatikleştirilmiş işlevsellik nedeniyle gösterge kameraları daha kullanışlı olabilirken, hem gösterge kameraları hem de GoPros döngüsel kayıt sunar. Kamera, depolama alanı kalmadığında otomatik olarak eski video dosyalarını değiştirir. Bu işlevsellik, herhangi bir gösterge panosu gözetim çözümü için bir ön koşuldur. O olmadan, kısa sürede bellek ve depolama alanını doldurursunuz. Bir GoPro’yu dashcam olarak kullanıyorsanız, döngülü kayıt özelliğini açmanız ve GoPro’yu bir iskelet muhafazasına veya yuvaya yerleştirmeniz gerekir. Su geçirmez muhafazanın aksine, bir iskelet muhafaza, kullanım sırasında kameraya güç sağlamanıza olanak tanır. GoPro’yu bir sigara çakmağına veya aksesuar soketine takmak için 12 voltluk bir USB adaptörüne veya mikro USB konektörlü 12 voltluk bir şarj cihazına ihtiyacınız olacak. Döngüsel kaydı etkinleştirdikten ve GoPro’nuzu iskelet bir muhafazaya yerleştirdikten sonra, onu bir ön cama veya ön cama monte edebilirsiniz. En büyük dezavantajı, her araç kullandığınızda onu açmanız gerektiğidir.

Değer: Bir GoPro Sahibi Olmadıkça Gösterge Kameraları Daha Ucuzdur

GoPro

 • Her sürüşte yanınızda getirilmeli ve açılmalıdır.
 • Genellikle gösterge kameralarından daha pahalıdır.
 • Aşırı sıcaklıklara dayanıklı veya dayanıklı değil.

Dashcam

 • GoPro kameralardan genellikle daha ucuzdur.
 • Bir dashcam kaybetmek, bir GoPro’yu kaybetmek kadar zahmetli değildir.

GoPro kameralar tanınmış tüketici araçlarıdır. Gösterge panelinde pahalı bir GoPro bulunan araçlar, genel bir gösterge kamerasına göre muhtemelen daha büyük bir hırsızlık riskiyle karşı karşıyadır. Gösterge kameraları genellikle, ancak her zaman değil, GoPros’tan daha dayanıklı olacak şekilde üretilir, çünkü gösterge kameraları bir arabanın aşırı sıcak ve soğuk sıcaklık dalgalanmalarına dayanmalıdır. Çoğu gösterge kamerası otomatik olarak kayıt yaparken, dashcam uygulamalarında GoPro kameralarla aynı sorunların çoğu vardır. Her sürüşten önce yanınızda bir cihaz taşımanız ve onu açmanız gerekir. Otomatikleştirilmiş işlevselliğin rahatlığı değer katar.

Nihai Karar: Sürüş Amaçları İçin Dashcam Kullanın

Dış mekan hobileri ve diğer aktiviteler için bir GoPro’ya güveniyorsanız ve sürüşünüzü izlemenin ucuz bir yolunu istiyorsanız, GoPro’nuzu bir araç kamerası olarak kullanın. Bir GoPro’nuz yoksa ve yalnızca sürüşünüzü kaydetmek istiyorsanız, gitmenin yolu bir araç kamerasıdır. Özel bir dashcamın değeri ve rahatlığı, onu bir GoPro’dan çok araç ve trafik izleme için daha uygun hale getirir. Otomatikleştirilmiş işlevsellik, kendi lehine bir argümandır. Bununla birlikte, çok çeşitli fiyatlar ve özellik setleriyle gerçekten rekabet yok.