Skip to content

Görüntü İşlemede Titreme Nedir?

8 de Mayıs de 2021

İster bir web tasarımcısı, ister grafik sanatçısı, hatta bir elektronik müzisyen olun, titreme, yaratıcı süreçte hayati bir rol oynar. Görüntü işlemede renk taklidi, renkleri veya gölgelemeyi simüle etmek için kullanılan bir tekniktir. Titreşimin arkasındaki temel kavram, dijital bir dosyaya parazit veya ek pikseller eklemektir. Grafiklerde titreme, bant oluşumunu önlerken görüntü kalitesini iyileştirmek için rastgele piksel desenleri ekler.

Titreme Tarihi

Çoğunlukla unutulmuş, titremenin ilk kullanımlarından biri bomba yörüngeleri ve navigasyon için II.Dünya Savaşı’ydı. Bu kullanım, bugün bildiğimiz şekliyle titremeden büyük ölçüde farklıdır. Hem gazeteler hem de çizgi romanlar için matbaada yaygın olarak kullanılan titreme, World Wide Web’in gelişiyle birlikte kendine geldi. İnternet bugün bildiğimiz cilalı göz şekeri haline gelmeden önce neredeyse tüm siteler metin tabanlıydı. Salyangoz hızında çevirmeli bağlantı hızları, yalnızca grafiklerin korkunç derecede düşük hızlarda indirilmesine izin verdi. Bununla birlikte, bilgi işlem monitörlerle 8 bit renge genişlediğinde, web için grafikler ve titreme ön plana çıktı.

Geçmişte Titreme Nasıl Kullanıldı?

Gazete, çizgi roman ve diğer basılı medyadaki daha önceki kullanımlarında, siyah noktaların stratejik olarak yerleştirilmesiyle simüle edilmiş gri tonlama seviyeleri oluşturmak için görüntülere titreme uygulanacaktı. Titreşim sürecini kullanmak, baskı makineleri yalnızca siyah mürekkebi desteklese bile gri gölgeli düzgün bir görüntü sağlar. Çizgi romanlar ve diğer renkli baskılar benzer şekilde çalıştı, ancak sınırlı palet baskı makinelerinin sahip olduğundan daha fazla renk tonunu simüle etmek için. Aşağıda, baskı makinelerinin yüksek kaliteli görüntüleri titrek bir görüntüye nasıl işlediğine dair bir örnek verilmiştir. Yine de farklı renkleri ve gölgeleri nasıl görebildiğinize dikkat edin, ancak görüntü çok daha pikselli.

Daha yakın zamanlarda, titreme web grafiklerinde popüler hale geldi. Nüfusun çoğunun yüksek hızlı internet erişimi olmasına rağmen, çevirmeli ağa bağımlı olan internet kullanıcılarının mütevazı bir yüzdesi hala var. Görüntü işlemede renk taklidi kullanmak yalnızca renk ve gölgelendirmeyi azaltmakla kalmaz, bu da daha pürüzsüz bir görüntü oluşturur, aynı zamanda dosya boyutunu da azaltır. İlk görüntü şeritli bir görüntüdür. Geçişleri renkli olarak net bir şekilde görebilirsiniz.

Görüntüde belirgin şeritli renkler

İkinci görüntü, renk taklidinin uygulandığı yumuşak bir degradedir. Şeritlenme artık görünmez ve çok daha düzgün bir görüntü üretir.

Düzgün bir gradyan görüntüsü

Titreşim için en önemli kullanımlardan biri, herhangi bir renk veya gölge gradyanında şeritlenmeyi önlemekti. Orijinal rengi simüle etmek için sınırlı bir paletten gölgeleri karıştırarak, dosyayı küçülterek ekranınıza ve veya bilgisayarınıza daha hızlı indirilebilen bir dosya oluşturursunuz. GIF’ler, titrek görüntülere mükemmel bir örnektir. Daha küçük dosyalar daha az bant genişliği gerektirir ve bu da daha hızlı aktarım sağlar. İnternetin ilk günlerinde titreme bir web tasarımcısının en iyi arkadaşıydı. Daha yavaş veri bağlantılarına dost olurken görsel olarak daha çekici web siteleri oluşturabilirler.

Yazdırmada Renk Taklidi

Eski 8-bit ve 16-bit monitörlerin sınırlamaları artık bir endişe kaynağı olmasa da ve teknoloji geliştirmeleri titreme gerekliliğini çok aşmış olsa da, bugün hala biraz popülerlik kazanmıştır. Birçok ev tipi yazıcı modeli titreme kullanır. Esas olarak, yazıcıyı çalıştırma maliyetini düşürmek ve yazıcının kendi maliyetini düşük tutmaktır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, kağıt üzerine özellikle çeşitli renkler ve gölgeler üreten mikroskobik noktalar püskürtür. Tek renkli yazıcılar bile, görüntünün siyah beyaz bir kopyasını oluşturmak için renkli bir fotoğrafı titrek siyah görüntüye çevirir.

Çizgi roman basan büyük bir ticari mürekkep püskürtmeli yazıcı

Juanjo Fernandez / Pixabay

Photoshop’ta renk taklidi

Görüntü işlemede titremenin diğer yaygın kullanımı sanatsaldır. Photoshop gibi programlar, fotoğrafçıların ve grafik sanatçılarının görüntülerine heyecan verici nüanslar eklemelerine olanak tanır. Farklı uygulayarak Desen Kaplamaları görüntülere, eğlenceli ve benzersiz görüntüler oluşturabilirsiniz. Hatta renk taklidi için paletinizi değiştirerek değiştirebilirsiniz. Renk Dolgusu. Tipik bir uygulama, siyah beyaz bir fotoğrafı aşağıda gösterildiği gibi titreklik ve sepya tonlarıyla eskitilmiş bir fotoğrafa dönüştürmektir:

Siyah beyaz bir tekir kedi resmi

İşte orijinal siyah beyaz fotoğraf. Güzel bir fotoğraf olsa da, Photoshop, aşağıda görüldüğü gibi bazı dokular ve renk dolgularını ekleyerek bu görüntüyü sanatsal olarak titrek bir görüntüye dönüştürebilir:

Sepya tonları ve titreme uygulanmış tekir kedi

Bir Desen Yerleşimi nın-nin Pastel Kağıt Birlikte Renk Dolgusu Photoshop’ta simüle edilmiş bir sepya gölgesi, fotoğrafın görünümünü büyük ölçüde değiştirir. Photoshop’ta, farklı Desen Kaplamaları, çeşitli sanatsal ifadeler elde edebilirsiniz. Titreme yalnızca bir alan tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda içinizdeki Picasso’yu ifade etmenin maceralı bir yoludur.