Skip to content

Görüntü Sensörleri Nelerdir?

7 de Mayıs de 2021

Tüm dijital kameralarda, fotoğraf oluşturmak için bilgileri yakalayan bir görüntü sensörü bulunur. CMOS, CCD, renkli filtre dizisi ve Foveon sensörleri en yaygın kullanılanlardır.

Bir Görüntü Sensörü Nasıl Çalışır?

Bir görüntü sensörünü bir film parçasına eşdeğer olarak düşünün. Dijital kameradaki deklanşör düğmesine basıldığında, kameraya ışık girer. Görüntü, 35 mm’lik bir film kamerasında bir film parçasına pozlanacak şekilde sensöre pozlanır. Dijital kamera sensörleri, analogdan dijitale dönüştürücü (ADC) tarafından dijital bir değere dönüştürülen ışığı ve diğer bilgileri yakalar. Bu, kameranın değerleri son görüntüye işlemesine izin verir. DSLR kameralar ve bas-çek kameralar esas olarak iki tür görüntü sensörü kullanır: CMOS (tamamlayıcı metal oksit yarı iletken) ve CCD (şarjlı bağlı cihaz).

CCD Görüntü Sensörleri

CCD sensörleri, sensörü çevreleyen devreleri kullanarak piksel ölçümlerini sırayla dönüştürür. CCD’ler, tüm pikseller için tek bir amplifikatör kullanır. CCD’ler, özel ekipmanlarla dökümhanelerde üretilmektedir. Bu karmaşıklık, genellikle CMOS sensörlerinden daha yüksek bir maliyete yansır. Bir CCD sensörünün, CMOS sensörüne göre birkaç belirgin avantajı vardır:

  • Özellikle düşük ışık koşullarında daha az gürültü ve tipik olarak daha yüksek kaliteli görüntüler.
  • Daha iyi renk derinliği, çünkü sensörün dinamik aralığı genellikle CMOS sensörlerin iki katıdır.
  • Daha yüksek çözünürlük ve ışık hassasiyeti.

CMOS Görüntü Sensörleri

CMOS sensörleri, sensör üzerindeki devre sistemini kullanarak piksel ölçümlerini aynı anda dönüştürür. CMOS sensörleri, her piksel için ayrı amplifikatörler kullanır. CMOS sensörleri, CCD sensörlerinden daha hızlı ve daha ucuz olduğu için DSLR’lerde yaygın olarak kullanılır. Hem Nikon hem de Canon, yüksek kaliteli DSLR fotoğraf makinelerinde CMOS sensörleri kullanıyor. CMOS sensörünün avantajları da vardır:

  • Daha hızlı işlem hızı, çünkü aktif pikseller ve ADC aynı çip üzerindedir.
  • Daha düşük güç tüketimi – bir CCD’den 100 kat daha az.
  • Otomatik pozlama, renk kodlama ve doğrudan çipte görüntü sıkıştırma gibi entegre kamera işlevleri.
  • Bir görüntü aşırı pozlandığında “bulaşmayı” önler.
  • Daha ucuz üretim süreci.
  • Sürekli kalite iyileştirmeleri.

Renk Filtresi Dizisi Sensörleri

Sensörün üzerine düşen ışığın kırmızı, yeşil ve mavi bileşenlerini yakalamak için sensörün üstüne bir renkli filtre dizisi takılmıştır. Bu nedenle, her piksel yalnızca bir rengi ölçebilir. Diğer iki renk, çevreleyen piksellere göre sensör tarafından tahmin edilir. Bu yaklaşım, görüntü kalitesini biraz etkileyebilir, ancak günümüzün yüksek çözünürlüklü kameralarında neredeyse hiç fark edilmiyor. Güncel DSLR’lerin çoğu bu teknolojiyi kullanır.

Foveon Sensörleri

İnsan gözleri kırmızı, yeşil ve mavinin üç ana rengine karşı hassastır ve diğer renkler ana renklerin bir kombinasyonu ile belirlenir. Film fotoğrafçılığında, farklı ana renkler filmin ilgili kimyasal katmanını ortaya çıkarır. Benzer şekilde, Foveon sensörleri üç sensör katmanına sahiptir; her biri ana renklerden birini ölçer. Bu üç katmanın bir kare çini mozaiği oluşturmak için birleştirilmesiyle bir görüntü oluşturulur. Bazı Sigma kameralar Foveon kullanır, ancak bu sensörler o kadar popüler değildir. Fotoğrafçılar bunu daha düşük hızlarına, daha büyük görüntü dosyası boyutlarına ve Foveon’un daha yaygın meslektaşlarından daha zor tekniklere bağlar.