Skip to content

Görüntüleri GIMP’de GIF Olarak Kaydetme

26 de Haziran de 2021

Photoshop’a çok benzer şekilde, GIMP’de oluşturduğunuz dosyalar, GIMP’nin birden çok katmana sahip görüntüler oluşturmanıza olanak tanıyan dosya biçimi olan XCF’de kaydedilir. Ancak, üzerinde çalışmayı bitirdiğinizde resminizi farklı bir biçimde kaydetmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir web sayfasında veya bir animasyonda basit bir grafik kullanıyorsanız bir GIF dosyası uygun olabilir. GIMP, bu kolay adımlarla GIF dosyaları oluşturmak için kullanılabilir.

‘Farklı Kaydet’ İletişim Kutusu

Gimp’te, Farklı kaydet ya da Bir kopyasını kaydetmek iletişim kutusu GIF biçiminde kaydetmeye izin vermiyor. Gimp yalnızca şu biçimlerde kaydedecektir: XCF, BZ2, XCFBZ2, GZ, XCFGZ ve XZ. Bir görüntüyü GIF formatında kaydetmek için Farklı Dışa Aktar yerine seçenek.

Dosyayı Dışa Aktar

Aktarma dosyası Katmanlar veya diğer görüntü biçimleri gibi GIF tarafından desteklenmeyen özelliklere sahip bir dosya kaydediyorsanız iletişim kutusu açılır. Dosyanızı özellikle bir animasyon olacak şekilde ayarlamadıysanız, Görüntüyü Düzleştir. GIF dosyaları, maksimum 256 renk sınırı olan dizine alınmış bir renk sistemi kullanır. Orijinal XCF görüntünüz 256’dan fazla renk içeriyorsa size iki seçenek sunulur. Yapabilirsin Varsayılan ayarları kullanarak dizine dönüştürünveya yapabilirsin Gri tonlamaya dönüştür. Çoğu durumda, seçmek isteyeceksiniz Dizine dönüştürün. tıklayabilirsiniz İhracat gerekli seçimleri yaptığınızda düğmesine basın. Aşağıda adım adım GIF olarak dışa aktarma anlatılmaktadır.

 1. Seç Dosya > Farklı Dışa Aktar.

 2. İstediğiniz dosya adını girin isim alan.

  Gimp'te Görüntüyü dışa aktar iletişim kutusuna bir dosya adı girme.

 3. Seç Dosya Türünü Seçin (Uzantıya Göre) sonra aşağı kaydırın ve seçin GIF resmi altında Dosya tipi.

  GIF Görüntüsü dosya türünün vurgulandığı GIMPS Farklı Kaydet penceresinin ekran görüntüsü

 4. Seç İhracat.

  Dışa Aktar düğmesinin vurgulandığı GIMPS'in Farklı Kaydet penceresinin ekran görüntüsü

 5. Bir animasyon kaydetmediğiniz sürece bu adım çok basittir. Seç geçmeli altında GIF Seçenekleri. Bu, aşamalı olarak yüklenen bir GIF üretecektir, ancak çoğu durumda gereksizdir.

  • Diğer seçenek, bir GIF yorumu Adınız veya gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz görüntü hakkında bilgi olabilecek dosyaya. yanındaki kutuya bir onay işareti koyun. GIF yorumu, ardından istediğiniz metni girin.
  • Yalnızca tek bir görüntü kaydediyorsanız, işaretini kaldırın Sonsuza kadar döngü altında Animasyonlu GIF Seçenekler.

  GIMP'nin GIF seçeneklerinin ekran görüntüsü

 6. Seç İhracat.

  Dışa Aktar düğmesi vurgulanmış olarak GIMP'nin GIF ayarlarının ekran görüntüsü

JPEG veya PNG olarak kaydetme

Artık resminizin GIF sürümünü bir web sayfasında kullanabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz, XCF sürümüne dönebilir, değişikliklerinizi yapabilir ve bir GIF dosyası olarak yeniden dışa aktarabilirsiniz. GIF’iniz çok sayıda nokta ve farklı renklerde bariz alanlar içeren düşük kaliteli bir görüntüyle sonuçlanırsa, görüntünüzü JPEG veya PNG dosyası olarak kaydetmeniz daha iyi olabilir. GIF’ler, yalnızca 256 ayrı rengi desteklemekle sınırlı olduklarından fotoğraf görüntüleri için uygun değildir. Her iki biçimde de kaydetmek, Farklı Dışa Aktar seçenek.