Skip to content

Gövde Metin Yazı Tipleri Nasıl Seçilir

22 de Mayıs de 2021

Okuduğumuz şeylerin çoğu vücut kopya. Her gün okuduğumuz romanlar, dergi makaleleri, gazete hikayeleri, sözleşmeler ve web sayfalarıdır. Metin yazı tipleri, gövde kopyası için kullanılan yazı tipleridir. Gövde kopyası, okunaklı, okuması kolay metin yazı tipleri gerektirir. Yazı tiplerinizi nasıl seçeceğinizle ilgili ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Yazı Tipini 14 veya Daha Az Noktada Kontrol Edin

14 punto veya daha küçük gövde metni yazı tipi boyutlarında okunabilen bir yazı tipi seçin. Bazı durumlarda, örneğin yeni başlayan okuyucular veya görme engelli izleyiciler için metin yazı tipleri daha büyük olabilir. Bir yazı tipi kitabına veya örnek sayfalara göz atarken, yazı tipinin sadece büyük örneklerde değil, daha küçük boyutlarda nasıl göründüğüne bakın.

Metin Yazı Tipleri için Serif Yazı Tiplerini Düşünün

En azından Amerika Birleşik Devletleri’nde, serif yüzler çoğu kitap ve gazete için normdur ve vücut metni için tanıdık ve rahat olmalarını sağlar. Okuyucunun dikkatini tuhaf şekilli harflerle veya x-yüksekliği, alt satırları veya yükselenleri aşırılıklarla karıştıran ve rahatsız etmeyen bir yazı tipi seçin. Genel olarak (birçok istisna dışında) hafif, resmi veya ciddi bir görünüm için serif yüzleri düşünün. Aynı şekilde, daha net, daha cesur veya daha gayri resmi bir ton için sans serif yazı tiplerini düşünün. Gövde metni yazı tipleri olarak komut dosyası veya el yazısı yazı tiplerinden kaçının. Bazı istisnalar: metnin fazladan satır aralığı ile kısa satırlar halinde ayarlandığı kartlar ve davetiyeler. Süslü veya alışılmadık yazı tiplerinizi başlıklarda, logolarda ve grafiklerde kullanmak için kaydedin. Gövde metnini rahatça okumak neredeyse imkansızdır. Gövde kopyası için tek boşluklu yazı tiplerinden kaçının. Okuyucuyu mesajdan uzaklaştıran harflere çok fazla dikkat çekiyorlar.

Vücut Metin Yazı Tiplerinizle Diğer Metnin Nasıl Görüneceğini Düşünün

Mükemmel gövde metni yazı tipleri, başlık yazı tipleri ve başlıklar, alt başlıklar, kısa tırnak işaretleri ve çok benzer veya uyumsuz diğer öğeler için kullanılan yazı tipleriyle eşleştirildiklerinde etkinliklerini kaybeder. Gövde yazı tiplerinizi ve başlık yazı tiplerinizi dikkatlice karıştırın ve eşleştirin.

İpuçları

İki öneri daha:

  • Baskıda yazı tipi seçimlerini görüntüleyin. Yalnızca bir ekran görüntüsüne veya küçük bir örneğe güvenmeyin. Gövde kopyası boyutunda düşündüğünüz yazı tiplerini değişen uzunluktaki paragraflarda yazdırın.
  • Web dostu yazı tiplerini kullanın. Baskıya uygun yazı tipleri, Web kullanımı için ekrana her zaman iyi çevrilmez. Belgeleri Web’de yeniden amaçladığınız zaman, aynı yazı tipinin hala uygun olup olmadığını düşünün.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ayı, Jacci Howard. “Gövde Metni Yazı Tipleri Nasıl Seçilir.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/how-to-choose-body-text-fonts-1074099.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). Gövde Metin Yazı Tipleri Nasıl Seçilir. Https://www.thoughtco.com/how-to-choose-body-text-fonts-1074099 adresinden erişildi
Ayı, Jacci Howard. “Gövde Metni Yazı Tipleri Nasıl Seçilir.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/how-to-choose-body-text-fonts-1074099 (22 Mayıs 2021’de erişildi).