Skip to content

GPS Koordinatlarının Temelleri

19 de Mayıs de 2021

Çoğumuz, bize sunulan birçok konuma dayalı hizmetten yararlanmak için hiçbir zaman sayısal GPS koordinatlarını kullanmamıza gerek kalmaz. Sadece bir adres giriyoruz veya bir internet aramasından tıklıyoruz veya fotoğrafları otomatik olarak coğrafi etiketliyoruz ve elektronik cihazlarımız gerisini hallediyor. Ancak, kendini işine adamış dışarıdaki insanlar, yer önderler, pilotlar, denizciler ve daha pek çoğu, sayısal GPS koordinatlarını kullanmak ve anlamak zorundadır. Küresel GPS sistemi aslında kendi başına bir koordinat sistemine sahip değildir. GPS’den önce zaten var olan “coğrafi koordinatlar” sistemlerini kullanır.

Enlem ve Boylam

Djexplo / Wikimedia Commons / CC0 1.0
GPS koordinatları en yaygın olarak enlem ve boylam olarak ifade edilir. Bu sistem, dünyayı, bir konumun ekvatorun ne kadar kuzey veya güneyinde olduğunu gösteren enlem çizgilerine ve bir konumun ana meridyenin ne kadar doğu veya batı olduğunu gösteren boylam çizgilerine böler. Bu sistemde ekvator 0 derece enlemde, kutuplar 90 derece kuzey ve güneydedir. Ana meridyen 0 derece boylamdadır ve doğuya ve batıya doğru uzanır. Bu sistemde, dünya yüzeyindeki kesin bir konum bir dizi sayı olarak ifade edilebilir. Örneğin Empire State Binası’nın enlem ve boylamı K40 ° 44.9064 ‘, W073 ° 59.0735’ olarak ifade edilir. Konum, 40.748440, -73.984559’a göre yalnızca sayı biçiminde de ifade edilebilir. İlk sayı enlemi ve ikinci sayı boylamı gösterir (eksi işareti “batı” yı belirtir). Yalnızca sayısal olan ikinci gösterim yöntemi, GPS cihazlarına konumların girilmesi için en yaygın şekilde kullanılan yöntemdir.

Evrensel Enine Merkatör

GPS cihazları ayrıca Evrensel Enine Mercator’da konumu gösterecek şekilde ayarlanabilir. UTM, dünyanın eğriliğinin yarattığı bozulmanın etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan kağıt haritalar için tasarlanmıştır. UTM, dünyayı birçok bölgeden oluşan bir ızgaraya böler. UTM, enlem ve boylamdan daha az kullanılır ve kağıt haritalarla çalışması gerekenler için en iyisidir. UTM ile ilgili olan, Military Grid Reference System ve United States National Grid’dir. Bu sistemler yaygın olarak askeri personel, federal kurumlar ve kolluk kuvvetleri ve arama kurtarma ekipleri tarafından kullanılmaktadır.

Veriler

Dünyanın merkezinin hesaplanmasının yılını ve türünü gösteren bir veriye sahip hiçbir harita tamamlanmamıştır. Haritalar, üç boyutlu bir uzayın iki boyutlu temsilleri olduğundan, veri, sonraki tüm çalışmalar için “merkez” olarak belirli bir noktayı ekler. Farklı haritalar farklı veriler kullanır, bu nedenle iki verimi karıştırmak, küçük ama önemsiz olmayan, coğrafi konum ve mesafe izleme hataları. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak üç veri kullanılmaktadır. NAD 27 CONUS ABD Jeoloji Araştırması’ndaki eski tarz haritalarda en sık karşılaşılan 1927 dönemine ait bir veridir. Daha yeni USGS haritaları kullanır NAD 83, 1983 Kuzey Amerika Verisi. Ancak, varsayılan olarak, çoğu GPS sistemi varsayılan olarak WGS 84, 1984 Dünya Jeodezi Sistemi. Şüpheniz varsa, WGS 84’ü kullanın.

Koordinatların Elde Edilmesi

Elde taşınan GPS cihazlarının çoğu, basit menü seçiminden de size bir konum sağlayacaktır. Google Haritalar’da, haritada seçtiğiniz noktaya sol tıklamanız yeterlidir; GPS koordinatları, ekranın sol üst tarafındaki açılır kutuda görünür. Konumun sayısal enlem ve boylamını göreceksiniz. Apple’ın Haritalar uygulaması GPS koordinatlarını almak için bir yol sağlamaz. Bununla birlikte, iOS veya iPadOS için tam özellikli bir dış mekan GPS yürüyüş uygulaması, size yüksek derecede hassasiyetle koordinatlar sağlar.