Skip to content

Grafik Tasarım İşinizi Tanıtmak için Facebook’u Kullanma

8 de Mayıs de 2021

Facebook, güçlü bir iş aracıdır. Herhangi bir grafik tasarımcı, kişisel bir profilden farklı bir İşletme sayfası oluşturarak, sürdürerek ve tanıtarak muazzam web sitesinde işlerini tanıtabilir.

Facebook İşletme Sayfalarını Kullanma

Facebook profilleri bireyler tarafından sosyalleşmek için kullanılır, ancak Facebook sayfaları işletmeler tarafından şu amaçlarla kullanılır:

 • Bir işletmeye çevrimiçi bir varlık verin
 • Yeni müşterilere ulaşın
 • Bir işletmeyi yerel alanının ötesine genişletmek
 • Hizmet satışları yaratın
 • Bir şirket markası oluşturun
 • Bir mobil merkez oluşturun
 • İş sayfalarıyla entegre olan Messenger kullanarak müşterilerle bağlantı kurun

İşletme Sayfası Nasıl Kurulur

Sayfalar bir iş kategorisiyle etiketlenir, bir kişinin adı yerine bir başlık verilir ve işle ilgili başka birkaç özelliğe sahiptir. Zaten bir Facebook hesabınız varsa, işletmeniz için hızla bir sayfa ekleyebilirsiniz. Kişisel profilinize bağlı olduğundan, yeni İşletme sayfasını anında tüm arkadaşlarınıza ve kişilerinize tanıtabilirsiniz. Henüz Facebook’ta değilseniz, aynı anda hem bir işletme sayfası hem de yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Bir sayfa oluşturmak için:

 1. Zaten bir hesabınız varsa, tıklayın Sayfa altında Oluşturmak Facebook haber akışınızda sol panelin altında. Henüz bir hesabınız yoksa, Facebook Kayıt ekranına gidin ve tıklayın Bir sayfa yarat.

  Facebook'un Sayfa Oluştur komutu vurgulanmış bir ekran görüntüsü

 2. Verilen seçeneklerden sayfanız için bir kategori seçin. Bir grafik tasarımcı seçebilir İşletme veya Marka.

  Sayfa Kategorisi seçeneklerinin ekran görüntüsü

 3. Bir sayfa adı girin, bir kategori seçin ve seçin Devam et. İletişim bilgilerinizi girin ve seçin Devam et tekrar.

  Facebook'un Devam düğmesinin vurgulandığı Bir Sayfa Oluştur sayfasının ekran görüntüsü

 4. Bir profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı yükleyin. Yeni sayfanız açılacaktır.

Facebook Sayfanıza Neler Dahil Edilmeli

Grafik tasarımcılar için, işletme sayfanızın fotoğraflar alanı, tasarım çalışmalarını dahil etmek için harika bir yerdir. Tasarım projelerinizden örneklerle çeşitli portföy albümleri oluşturun. Bu, sayfanıza gelen ziyaretçilerin çalışmanızı görmesini sağlar. İşletmenizle ilgili son projeler ve haberler hakkında güncellemeler eklemek için sayfayı da kullanabilirsiniz. Bu basit ama güçlü bir araçtır çünkü sayfanızın takipçileri, güncellemelerinizi Facebook haber akışlarında görebilir. İşletme sayfanız, müşterilerinizden gelen gönderileri ve işletmenizle ilgili incelemeleri teşvik edebilir. Facebook yararlı bir araç olsa da, insanların işletmeniz hakkında yorum yapması için kapıyı açar, bu nedenle sizin yararınıza çalıştığından emin olmak için sayfayı yakından izlemelisiniz.

İşletme Sayfanızı Tanıtma

Bir işletme sayfasını herkes görebilir. Halka açıktır – bir Facebook hesabı olmayan kişilere bile – ve kişisel hesapları olan Facebook kullanıcılarının yararlanabileceği hiçbir gizlilik kısıtlamasına sahip değildir. Sayfayı aşağıdaki yollardan biriyle veya tümüyle tanıtın:

 • Mevcut Facebook arkadaşlarınızı işletme sayfanızı beğenmeye veya takip etmeye davet edin.
 • İşletme sayfanızın URL’sini web sitenizde, haber bülteninizde veya kartvizitlerinizde yayınlayın.
 • İşletme sayfası URL’sini e-posta imzanıza ekleyin.
 • Arkadaşlarınızı ve mevcut müşterilerinizi Facebook’taki işletme sayfanızı arkadaşlarıyla paylaşmaya teşvik edin.
 • Kullan Yayını Yükselt Facebook’ta seçtiğiniz kişi kategorilerine ulaşmak için işletme gönderilerinizden birinin üzerindeki düğmesine basın. Bu, belirli bir gönderiyi tanıtmak için harcamak istediğiniz birkaç gün ve bütçe belirlediğiniz ücretli bir promosyondur.

İşletme Sayfanızın Reklamını Yapın

Facebook ağında ücretli reklamlar, sitede oluşturduğunuz ve ardından seçtiğiniz bir kitleye gönderdiğiniz reklamlar şeklinde mevcuttur. Bulunduğunuz yerdeki ve serbest grafik sanatçıları kullandıklarını belirten kişileri hedefleyebilirsiniz. Bir niş içinde çalışıyorsanız, onu hedefleyebilirsiniz. Reklamınız, hedeflenen grubun kenar çubuğunda görünür ve burada, onu tıklayan herkes doğrudan işletme sayfanıza gider. Reklam, bütçeniz tükenene kadar yayınlanır. Dilediğiniz bütçeyi seçebilirsiniz, böylece gider tamamen sizin kontrolünüzdedir. Facebook, reklamınızın başarısını değerlendirebilmeniz için analiz sağlar.