Skip to content

Grafik Tasarım Müşterilerine Neler Sorulur?

16 de Haziran de 2021

Herhangi bir grafik tasarım projesinde ilk ve en önemli adım, grafik tasarım müşterinizle kapsam, zaman çizelgesi, bütçe, hedef, hedef kitle ve genel mesaj hakkında konuşmaktır. İşe başlamadan önce bile mümkün olduğunca fazla bilgi toplamak, doğru bir tahmin geliştirmenize ve işin yolunda gitmesine yardımcı olabilir. Nihai hedef, karşılıklı olarak üretken, başarılı, karlı ve keyifli bir çalışma ilişkisini teşvik etmektir. Burada sorulacak birkaç şey var.

 • Mesaj Nedir?

  Daniel Hurst Fotoğrafçılık / Fotoğrafçının Seçimi / Getty Images
  Müşterinizin hedef kitleye hangi mesajı iletmeye çalıştığını öğrenin. Genel mesaj, müşterilere teşekkür etmek, yeni bir ürünü duyurmak veya farkındalığı artırmak kadar basit bir şey olabilir. Ardından, mesajın hangi tonda olması gerektiğini sorun; örneğin, heyecanlı, mutlu, şefkatli, dramatik vb. Bir ekiple toplantı yapıyorsanız, her kişiden mesajın ruh halini ve beyin fırtınasını tanımlamak için birkaç kelime bulmasını isteyin. Orada.

 • Hedef Kitle Kimdir?

  bullseye.jpg

  Getty Resimleri | Dave ve Les Jacobs/Lloyd Dobbie
  Etkili bir mesaj, doğrudan hedef kitlesine hitap eder ve onlarla güçlü bir şekilde yankılanır, bu nedenle kimi hedeflediğinizi bilmeniz zorunludur. Motivasyonları, ihtiyaçları, eğilimleri, tercihleri ​​vb. projenin stilini, içeriğini ve mesajını yönlendirmelidir. Örneğin, yeni müşterilere yönelik bir kartpostal, mevcut müşterilere yönelik kartpostaldan tamamen farklı olacaktır. Tasarımı etkileyebilecek bazı değişkenler şunları içerir:

  • Yaş
  • Coğrafi konum
  • Cinsiyet
  • Meslek
  • Ekonomik durum

  Mesaja bağlı olarak, din, siyasi duruş, kişisel alışkanlıklar ve diğer özellikler gibi faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

 • Müşterinin Rekabeti Kimdir?

  Rekabetçi beceriler

  Michael H / Taksi Japonya / Getty Images
  Müşterinizin ihtiyaçlarını ve pazarını bilmek, müşterinizin rekabetini de bilmeyi gerektirir. Müşteriniz diğerlerinden daha iyi veya farklı ne yapıyor veya sunuyor? Müşteriniz pazarda hangi zorluklarla karşı karşıya? Rekabet ortamı hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek, diğerlerinden öne çıkan bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 • Projenin Özellikleri Nelerdir?

  Basit kağıt tel kafes

  Müşteri, zaman ve bütçe ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olabilecek bir tasarım için özellikler hakkında zaten bir fikre sahip olabilir. Örneğin, 12 sayfalık bir broşürün tasarımı, dört sayfalık bir katlamadan çok daha uzun sürer. Müşteri tam olarak ne aradığını bilmiyorsa, şimdi bazı önerilerde bulunma ve aşağıdakiler gibi ayrıntıları tamamlama zamanı:

  • Boyutlar
  • Sayfa sayısı
  • Siyah beyaz, iki renkli veya dört renkli baskı
  • Kağıt stoğu
  • Baskı çalışmasının boyutu (basılacak parça sayısı)
 • Projenin Kapsamı Nedir?

  Grafik tasarım projesi üzerinde danışmanlık yapan üç kişi

  Projenin özellikleriyle yakından ilişkili olan kapsamı, tam olarak işinizin neleri kapsayacağını ve müşterinin sizden ne beklediğini ifade eder – örneğin, kompozisyon sayısı, logo fikirleri, web sitesi sayfaları vb. Haftalık toplantılara katılmanız beklenecek mi? Baskı çalışır mı? Proje sırasında ortaya çıkan ek talepleri nasıl ele alacaksınız – örneğin bir web sitesinde ek bir iletişim formu veya bir broşürde başka bir resim? Bu konularda önceden anlaşmak, çok yaygın olan kapsam kaymasını önlemeye yardımcı olur: Bir işin orijinal parametrelerinin ötesine geçme eğilimi, bu da hem müşteri hem de tasarımcı için hayal kırıklığı yaratır. İletişim ile yola çıkın.

 • Bütçe Nedir?

  Çoğu durumda, müşteri bir projenin bütçesini bilmeyecek veya açıklamayacaktır. Önce tahmininizi almayı, bazı fikirleri tartmayı veya gerçekten bilmemeyi tercih edebilirler. Her durumda, sorun. Bir müşteri sizinle belirli bir bütçe paylaşıyorsa bu, projenin kapsamını, saatlik ücretinizi ve toplam maliyeti belirlemenize yardımcı olabilir. Burada biraz alma ve verme var: Sizin veya müşterinin kapsamı yeniden ölçeklendirmeniz gerekebilir veya genişleme için yer olduğunu görebilirsiniz. Bu, ortaklaşa ulaşılabilecek en iyi rakamdır. Bir tahmin geliştirmek için proje parametrelerini gözden geçirmeniz muhtemelen biraz zamana ihtiyacınız olacak (ve almalısınız) ve bunu söylemek kesinlikle uygundur. Daha fazla incelemeden sonra değişmesi gereken bir sayıyı atmak istemezsiniz. Bazen müşterinin bütçesi beklediğinizden çok daha düşük olabilir, bu durumda deneyim veya portföyünüze güzel bir katkı gibi diğer faktörlerin buna değip değmeyeceğine karar vermelisiniz. Sonuç olarak, işin miktarı için yaptığınız şey konusunda rahat olmalısınız ve maliyet müşteri için adil olmalıdır.

 • Son tarih nedir?

  Projenin tamamlanması için belirli bir tarih belirleyin. Müşteri tarafında, iş bir ürün lansmanı veya başka bir önemli dönüm noktası ile çakışabilir. Sonunda, iş yükünüzü ve kullanılabilirliğinizi göz önünde bulundurmalısınız. İkisi arasında makul bir hedef bulun. Acele işlerde ek ücretler yaygın ve uygundur. Çalışmaya başlamadan önce tüm bunları tartıştığınızdan emin olun. Büyük veya uzun bir proje için, ilerlemeye devam etmesine yardımcı olmak için belirli kilometre taşlarıyla bir program oluşturun.

 • Müşteri Hangi Yaratıcı Yönü Sağlayabilir?

  Pantone renk paleti kılavuzu

  Getty Images/kivoart
  Proje taslağını hazırlarken müşterinin girdilerini alın. Onlar için yeni ve benzersiz bir şey yaratacak olsanız da, bunun bazı mevcut yaratıcı parametrelere ve yerleşik marka bilincine uyması gerekebilir, örneğin:

  • Renkler
  • Yazı Tipleri
  • Logolar
  • Diğer tasarımlar
  • web siteleri

  Bazı müşteriler, özellikle büyük olanlar, bunun bazılarını tanımlayan stil sayfalarına sahiptir. Değilse, eşleştirmek veya en azından tamamlamak için çabalamanız gereken yerleşik markalaşmayı gösteren bazı mevcut malzemeleri isteyin. Müşterilerden girdi almak zor olabilir. Arka plan materyallerinin yanı sıra her bir dönüm noktasıyla ilgili geri bildirimi nasıl ve ne zaman bekleyebileceğinize önceden karar verin ve her dönüm noktasının tamamlanmasını buna bağlı hale getirin.

Çok Önemli Teklif/Sözleşme

Topladığınız tüm bilgileri mümkün olduğunca spesifik bir resmi teklife ekleyin. Her iki taraf da anlaştıktan sonra, imzalı bir sözleşmeye dönüştürün. Bu şekilde hem siz hem de müşteriniz tam olarak ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Unutmayın: Bir müşteri için yukarıda ve öteye gitmek iyi bir iştir; zamanınız için adil bir şekilde ödeme almanızı sağlamak da öyle.