Skip to content

Grafik Tasarım Portföy Projeleri

15 de Mayıs de 2021

Bir grafik tasarımcı olmayı planlıyorsanız, çok az gerçek dünya deneyiminiz olsa ve müşteriniz olmasa bile bir grafik tasarım portföyüne ihtiyacınız var. İster basılı örneklerin geleneksel albümünü ister daha modern çevrimiçi çalışma örnekleri koleksiyonunu kullanın, bir yerden başlamalısınız. Çok yönlülüğünüzü göstermek için portföyünüz için çeşitli projeleri hedefleyin. İllüstrasyonlarda uzmanlaşıyorsanız, bunlar portföyünüzde öne çıkmalıdır. Web tasarımcısı olmayı ümit ediyorsanız, web tasarımlarını dahil edin. Henüz bir grafik tasarımcı olarak çalışmamış olsanız bile, dahil edebileceğiniz okul tasarım örnekleriniz olabilir. İster basılı ister çevrimiçi olsun, yerel bir iyi amaç için ücretsiz çalışma yapmak için gönüllü olun; her ikisi de somut portföy örnekleriyle sonuçlanacaktır. İş örneklerini kendiniz için tasarladığınız işle tamamlayın.

Web Tasarım

scyther5 / Getty Images
Hemen hemen her tasarımcının günümüzde web tasarımı konusunda biraz deneyime ihtiyacı var. Üzerinde çalıştığınız herhangi bir canlı web sayfasının örneklerini dahil etmenin yanı sıra logolar, gezinme düğmeleri veya animasyonlar gibi ayrı öğeleri de ekleyin. Portföyünüze örnekler, kişisel tasarım projeleri ve okul tasarımlarını eklemekte sorun yoktur. En iyi çalışmanızı seçin.

Logo Çalışması

Müzik logosu mockup

Patria Ari / Getty Images
Web ve baskı için çoğu grafik tasarımcıdan bir noktada bir logo tasarlamaları istenir. Tamamlanmış logoları ve varsa, tamamlanmış sürüme ulaşmak için geçtiğiniz varyasyonları ekleyin. Ayrıca, iyi bilinen mevcut bir logonun varsayımsal yeniden tasarımları, hayal gücünüzü ve tarzınızı gösterebilir.

Baskı Tasarımları

Kahve paketleme mockup

paseven / Getty Images
Şimdi “geleneksel” portföy içeriğine, baskı için tasarlanan projelere geliyoruz. Kağıt üzerinde mürekkep üzerine çalışmayı planlamıyor olsanız bile, tasarımlar güçlü yönlerinizi ve tasarıma yaklaşımlarınızı gösterir. Okul projelerinden elde ettiklerinizi kullanın ve ardından eksik olan her şeyi tamamlayın. Portföylerde görünen birkaç öğe örneği:

  • Kartvizitler: Küçük başlayın ve kendi kartvizitinizi tasarlayın veya mevcut bir şirketin kartını yeniden tasarlayın.
  • Broşür: Her yerde bulunan mektup katlamalı, üç panelli broşür genellikle bir baskı portföyünün yıldızı (veya çöküşü) olur. Neden? Çünkü kıvrımların nereye düştüğünü ve bu kıvrımlara uyum sağlamak için metnin konumunu nasıl ayarlayacağınızı bilmeniz gerekir. Kendi tanıtım broşürünüzü tasarlayın.
  • Ambalajlama: Bir ambalaj tasarımı örneği, tasarım becerilerinizi ve teslimattan önce karmaşık katlama gerektiren bir parçanın özel gereksinimlerini görselleştirme becerinizi gösterir; kıvrımları ve tutkal alanlarını hesaba katmalısınız. Henüz ambalaj üzerinde çalışmadıysanız, kendi örnek ürününüzü üretmeniz gerekecektir. Katlama ihtiyaçlarını tahmin etmek için bu sayfanın üst kısmındaki çizimi bir kalıp sabun kutusu için kullanabilirsiniz.
  • Poster veya el ilanı: Bir posterin küçültülmüş bir sürümünü eklemeniz gerekse bile, bir poster veya el ilanı ekleyin. En iyi tasarım yeteneklerinizi sergilemeli, son derece okunaklı olmalı ve göze çarpmalıdır.

Diğer Hususlar

Portfolyonuz bir konuşma başlatıcıdır, bu nedenle portföyünüzdeki örnekleri nasıl tasarladığınızla ilgili soruları yanıtlamaya hazır olun. Örneklerinizin net kopyalarını üretmek için iyi bir masaüstü yazıcınız yoksa, tasarımlarınızı sergileyen renkli kopyalar için bir kopya dükkanına gidin.