Skip to content

Grafik Tasarım Sürecinin Temel Adımları

9 de Mayıs de 2021

Grafik tasarım sürecindeki yerleşik adımları takip etmek, en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir. Çoğu çabada olduğu gibi, yaklaşımınızı organize etmek ve odaklanmaya devam etmek, en etkili tasarımınızın ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Bir Projenin Beş Aşaması

Genel olarak, grafik tasarımcılar her yeni projede birkaç ortak aşamadan geçer:

 1. Proje hakkında bilgi toplamak.
 2. Beyin fırtınası.
 3. Ön eskizlerin üretilmesi.
 4. Müşteriyle birkaç değişiklik turu boyunca çalışmak.
 5. Son rötuşları yapmak.

İşte bu adımların her birine daha derin bir bakış. Bu adımları izlerken, bir sonrakine geçmeden önce her birini bitirdiğinizden emin olun. Her adım, bir öncekinden alacağınız bilgilere dayanır. Bir müşteri için çalışmak, bir plan olmadan kolayca raydan çıkabilen ortak bir süreçtir.

Michael H / Getty Images
 1. Bilgi toplamak

  Bilgi Güçtür. Başka bir şey yapmadan önce, müşterinizin neye ihtiyacı olduğunu, işin genişliğini ve ödeme ayrıntılarını (ne kadar, ne zaman ve nasıl) tam olarak bilmelisiniz. Yeni bir iş için başvurulduğunda, bir toplantı ayarlayın ve işin kapsamı hakkında sorular sorun. Bunlar şunları içermelidir:

  • Seyirci kim?
  • Mesaj nedir?
  • Parça kaç sayfa içerecek?
  • boyutlar nedir?
  • Bütçe nedir?
  • Son tarih nedir?
  • Müşteri beğendiği tasarımlardan örnekler verebilir mi?
  • Eşleştirilmesi gereken mevcut bir kurumsal marka var mı?
  • Parça kesinlikle basılı mı, dijital mi yoksa her ikisi birden mi olacak?

  Tasarım süreci boyunca bunlara başvurabilmek için ayrıntılı notlar alın. Birçok tasarımcı bu aşamayı e-posta yoluyla yürütmeyi tercih eder, böylece her iki tarafın da başvurabileceği bir “kağıt izi” olur. Bu, kafa karışıklığını ve çatışmayı önlemeye yardımcı olur.

 2. Anahat Oluşturun

  Toplantınızda toplanan bilgileri kullanarak, projenin içeriği ve hedefinin bir taslağını geliştirebileceksiniz.

  • Tüm ana bölümleri ve her birinin içeriğini içeren bir web sitesi için.
  • Baskı veya web çalışması için boyutları ve teknik özellikleri de dahil edin.

  Bu taslağı müşterinize sunun ve herhangi bir değişiklik yapılmasını isteyin. Projenin yaratıcı yönleri üzerinde bir anlaşmaya vardıktan sonra, iş yönlerine geçme zamanı.

 3. Bir teklif oluşturun ve sunun

  Bu, projenin “iş” ayrıntılarını içermelidir: ücret yapısı (sabit ücrete karşı saatlik), kilometre taşları, son tarihler, sorumluluklar (hem müşteri hem de tasarımcı), proje teslimi, ölüm ücretleri, vb. Projenin kesin parametreleri özellikle Projelerin orijinal ana hat ve bütçenin ötesine genişleme eğilimi olan “kapsam sürünmesini” önlemek için tasvir edilmesi önemlidir. Örneğin, bir müşteri bir web sitesi için ek bir sayfa veya bir broşür için özel bir resim talep edebilir; Bunun gibi eklemelerin nasıl işleneceğini belirtin, böylece ödeme alacaksınız herşey Çalışmanız ve tamamlamak için yeterli zamanınız var. Müşterinizden, sözleşmeniz olması için bu teklifi imzalamasını isteyin. Başlangıç ​​noktası olarak çevrimiçi olarak sunulan birçok tasarım sözleşmesinden birini kullanın.

 4. Yaratıcılığınızdan Yararlanın!

  Proje için yaratıcı çözümler düşünün. Müşterinin favori çalışma örneklerini kılavuz olarak kullanabilirsiniz, ancak amacınız diğerlerinden sıyrılacak yeni ve farklı bir şey bulmak olmalıdır (tabii ki müşteri özellikle tasarımınızın daha büyük bir gövdeye sığmasını istemediği sürece teminat). İşte yaratıcı fikirlerin akışını sağlamanın birkaç yolu:

  • Beyin fırtınası: Bir grupla bir araya gelin ve henüz bir yargıya varmadan fikirler ortaya atın.
  • Bir müzeyi ziyaret edin: Orijinallerden ilham alın.
  • Kitap okumak: Bir grafik tasarım kitabındaki bir renk veya şekil kadar önemsiz görünen bir şey, tamamen orijinal bir fikri harekete geçirebilir.
  • Yürüyüşe çık: Dışarı çıkın ve dünyayı izleyin; doğa orijinal ilham kaynağıdır. İnsanları izlemek de bir dizi fikir üretebilir.
  • Çizmek: Profesyonelce çizmeseniz bile, bir sayfaya bazı fikirler çizin.
 5. Eskizler ve Tel Kafesler

  Projenize biraz yapı kazandırmanın zamanı geldi. Illustrator veya InDesign gibi bir yazılım programına geçmeden önce, parçanın mizanpajının elle çizilmiş birkaç basit çizimini oluşturun. Tasarım için çok fazla zaman harcamadan önce müşterinize temel fikirlerinizi göstermek, doğru yönde olup olmadığınızı anlamanın iyi bir yoludur. Logo konseptlerinin hızlı eskizleri, öğelerin sayfada nereye yerleştirileceğini gösteren mizanpajların çizimleri, bir paket tasarımının hızlı bir el yapımı versiyonu vb., Her ikinizin de hemfikir olduğunuz bir yönü belirlemede çok önemli olan müşteri geri bildirimi oluşturabilir. Web tasarımı için, tel çerçeveler başlamak için harika bir yoldur.

 6. Birden Çok Sürüm Tasarlayın

  Artık araştırmanızı yaptınız, içeriğinizi sonlandırdınız ve bazı eskizler için onay aldığınıza göre, gerçek tasarım aşamalarına geçebilirsiniz. Nihai tasarımı tek seferde çıkarabilseniz de, müşterinize en az iki versiyon sunmak en iyisidir. Bu, seçenekler sunar ve müşterinin en sevdiği öğeleri her birinden birleştirmenize olanak tanır. Teklifinizde / sözleşmenizde tam olarak kaç benzersiz sürüm sağlayacağınızı belirtin. Çok fazla seçenek gereksiz çalışmaya yol açar ve müşteriyi bunaltabilir, bu da sonunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. İdeal olarak, bu turu iki veya üç orijinal tasarımla sınırlandırın. O sırada sunmamayı seçtiğiniz sürümleri veya fikirleri (beğenmeyebilecekleriniz dahil) sakladığınızdan emin olun. Gelecekteki projeler için ne zaman işe yarayacaklarını asla bilemezsiniz.

 7. Revizyonlar

  Müşterinize, sunduğunuz tasarımları “karıştırmayı ve eşleştirmeyi” teşvik ettiğinizi bildirin. Bir tasarımda arka plan rengini ve diğerinde yazı tipi seçeneklerini beğenebilirler. Onların önerilerine göre, tasarımın ikinci turunu sunabilirsiniz. Neyin en iyi göründüğü konusunda fikrinizi vermekten korkmayın. Sonuçta, tasarımcı sizsiniz ve müşteri uzmanlığınız için size para ödüyor. Bu ikinci turdan sonra bile, nihai bir tasarıma ulaşmadan önce genellikle birkaç tur daha değişiklik bekleyebilirsiniz. Unutmayın: Tasarım sizinle ilgili değil; Müşteriniz mesajını somut bir şeye çevirmeniz için size ödeme yapıyor. Uzman görüşünüzü sağlayın, ancak egonun görevinizi bulutlandırmasına izin vermeyin.