Skip to content

Grafik Tasarımda Dokunun Tanımı ve Amacı

16 de Mayıs de 2021

Doku, bir tasarımın gerçek fiziksel yüzeyine veya bir tasarımın görsel görünümüne atıfta bulunabilir. İlk durumda, izleyici dokuyu gerçekten hissedebilir, bu da onu tasarımın diğer öğelerinden benzersiz kılar. Ambalaj tasarımında kağıt ve malzeme seçimi gerçek dokuyu etkileyebilir. İkinci durumda, doku, tasarım tarzı aracılığıyla ifade edilir. Zengin, katmanlı grafikler, gerçek dokuyu yansıtan görsel bir doku oluşturabilir.

Gerçek Doku

Renk ve tür gibi tasarımın çoğu öğesi izleyici tarafından basitçe görülürken, insanlar aslında dokuyu hissedebilirler. Bunun en yaygın örneği kağıttır. Kağıdın verdiği his ve ağırlık, bir tasarımın algılanmasını önemli ölçüde etkileyerek tasarımcının seçimini çok önemli bir karar haline getirebilir. Ağır bir kağıt üzerindeki kartvizitler veya broşürler, daha hafif olanlara göre daha profesyonel görünebilir. Gazete kağıdındaki bir tanıtım parçası daha ucuza mal olabilir, ancak aynı zamanda bir taban kampanyasının arzulanan hissini de beraberinde getirir. Yüksek kaliteli kağıt bir projenin maliyetini büyük ölçüde artırabileceğinden, bütçe burada devreye girer, bu nedenle maliyet ile elde etmeye çalıştığınız görüntü arasındaki dengeyi bulmak önemlidir. Doku aynı zamanda paketlemede önemli bir unsurdur. Ambalajları oluşturan metal, plastik, cam ve diğer malzemelerin hissi ve ağırlığı, tüketicinin bir ürün hakkındaki görüşünü etkiler.

Görsel Doku

Doku, bir tasarımın stiliyle de simüle edilebilir. Metin katmanları, şekiller ve çizgiler, bir sayfada veya ekranda doku hissi yaratabilir. Grafik öğelerle birlikte fotoğraf, illüstrasyon ve güzel sanatlar da doku görünümünü elde etmeye yardımcı olabilir. Genellikle kağıt gibi gerçek bir yüzeyin fotoğrafları bir tasarımda arka plan olarak kullanılır. Adobe Photoshop gibi modern tasarım yazılımları, katmanlarla ve görsel dokuyla denemeler yapmayı kolaylaştırır.