Skip to content

Grafik Tasarımda Grid Sisteminin Kullanımı

7 de Haziran de 2021

Grafik tasarım sürecinde kullanılan ızgara sistemi, bir sayfadaki içeriği düzenlemenin bir yoludur. Tek tip bir düzenleme oluşturmak için kenar boşlukları, kılavuzlar, satırlar ve sütunların herhangi bir kombinasyonunu kullanır. Tasarımcılar diğer birçok projede de kullansalar da, metin ve resim sütunları içeren gazete ve dergi düzenlerinde en belirgindir. Izgarayı nasıl tanıyacağınızı öğrendiğinizde, reklamlarda, web sitelerinde, ambalajlarda ve daha pek çok yerde bunu fark edeceksiniz.

Tasarımlarınızda Izgaraları Kullanma

Bir ızgara sistemi, tek bir ızgara veya bir ızgaralar topluluğu olabilir. Bazıları endüstri için standarttır; diğerleri serbest biçimlidir ve tasarımcıya bağlıdır. Bitmiş bir üründe ızgara görünmezdir, ancak onu takip etmek etkili, estetik açıdan hoş baskı ve web düzenleri oluşturmaya yardımcı olur.

USPS düzeni yönergeleri

Örneğin, bir kartpostalın arkasını tasarlarken ABD Posta Ofisi’nin standart ızgarasını kullanacaksınız. Adres için sağ tarafta bir bölüm ayrılmıştır ve damga bu boşluğun sağ üst tarafında olmalıdır. USPS’nin barkod sistemini yerleştireceği alt kısımda beyaz boşluk bırakmalısınız. Bu, tasarımınız ve metniniz için solda küçük bir bölüm bırakır.

Sayfa Düzeninde Izgara Örneği

Izgara birimleri, metin ve grafikleri yerleştirdiğiniz yerdir. Kenar boşlukları, sokaklar ve oluklar genellikle ızgara içinde boş alanlardır.
Jacci Howard Ayı

Web siteleri ve broşürler genellikle şablonların temelini oluşturan birkaç standart ızgara sistemini takip eder. Her iki proje için de en popüler olanlardan biri başlık ve üç sütunlu düzendir. İzleyiciye çok tanıdık geliyor ve tasarımınıza hızlı bir başlangıç ​​yapmanın kolay bir yolu olabilir.

CSS Izgara Düzeni - ızgara sütunları ve ızgara satırları

Jeremy Girard
Web siteleri veya çok sayfalı baskı materyalleri tasarlarken, üzerinde çalışmak için bir ızgara koleksiyonu bulundurmayı düşünün. Belirli bir tasarımdaki her ızgara ilişkili olmalıdır, ancak bunlar farklı olabilir. Bu, harika bir tasarımın gerektirdiği tutarlı görünüm ve histen ödün vermeden bir sayfa için bilgileri daha uygun bir düzene uyarlamanıza olanak tanır.​

Izgara Türleri

Kılavuz düzenleri, yönettikleri yayınlar, siteler ve öğeler kadar çeşitlidir. Yaygın türler, üstte bir başlık bulunan eşit boyutlu iki, üç ve dört sütunlu ızgaraların yanı sıra tam sayfa kare ızgaraları içerir. Bu yapı taşlarından sütun genişlikleri, kenarlıklar, sayfa boyutları ve diğer özelliklerin varyasyonları benzersiz sayfa tasarımları oluşturur. Bir projeye başlarken veya sadece pratik yaparken, tasarımınızın öğelerini sayfada konumlandırmaya yardımcı olması için bir ızgara sistemi kullanmayı deneyin.

Photoshop CS6'da Göster > Izgara” class=”lazyload”      id=”mntl-sc-block-image_1-0-19″ ></p>
<p>Çoğu grafik tasarım uygulaması ve programı, içerik yerleştirme için kılavuz olarak ızgara kaplamalarını kullanma seçeneği sunar.</p>
<p><span></span> </p>
<h2> <span>  Izgaradan Çıkmak </span> </h2>
<p>Izgara bir kez kurulduğunda, bundan ne zaman ve nasıl ayrılacağı tasarımcıya kalmıştır.  Bu, ızgarayı yok saymak anlamına gelmez;  bunun yerine, öğeler sütundan sütuna geçebilir, sayfanın sonuna kadar uzayabilir veya bitişik sayfalara uzanabilir.  Aslında, bir ızgarayla başlayıp ondan çıkmak, ilginç sayfa tasarımlarına yol açabilir.  Bu, modern dergi tasarımında yaygın bir yaklaşımdır.</p>
		<div class=