Skip to content

Grafik Tasarımda HSV Renk Modeli

15 de Mayıs de 2021

RGB (kırmızı, yeşil, mavi) renk modeli, renkleri karıştırmanın ve oluşturmanın en popüler yoludur. Ticari yazıcılarla uğraşıyorsanız, CMYK (camgöbeği, macenta, sarı, anahtar) hakkında bilgi sahibi olursunuz. Grafik yazılımınızın renk seçicisinde HSV’yi (ton, doygunluk, değer) fark etmiş olabilirsiniz. Bunlar, gördüğümüz spektrumu oluşturmak için renklerin nasıl birleştiğini tanımlayan şemalardır.

Myriam Zilles / Pixabay
Ana renkleri kullanan RGB ve CMYK’nın aksine HSV, insanların rengi nasıl algıladığına daha yakındır. Üç bileşeni vardır: ton, doygunluk ve değer. Bu renk alanı renkleri (ton veya ton) tonları (doygunluk veya gri miktarı) ve parlaklık değerleri açısından açıklar. Adobe Photoshop’taki gibi bazı renk seçiciler, “değer” yerine “parlaklık” teriminin yerini alan HSB kısaltmasını kullanır, ancak HSV ve HSB aynı renk modelini ifade eder.

HSV Renk Modeli Nasıl Kullanılır

HSV renk tekerleği bazen bir koni veya silindir olarak görünür, ancak her zaman şu üç bileşenle birlikte görünür:

Ton

Ton, modelin 0 ila 360 derece arasında bir sayı olarak ifade edilen renk kısmıdır:

  • Kırmızı 0 ile 60 derece arasına düşer.
  • Sarı 61 ile 120 derece arasına düşer.
  • Yeşil 121 ile 180 derece arasına düşer.
  • Camgöbeği 181 ile 240 derece arasına düşer.
  • Mavi 241 ile 300 derece arasına düşer.
  • Eflatun 301 ile 360 ​​derece arasına düşer.

Doyma

Doygunluk, belirli bir renkteki gri miktarını yüzde 0 ile yüzde 100 arasında tanımlar. Bu bileşenin sıfıra indirilmesi daha fazla gri verir ve soluk bir efekt oluşturur. Bazen doygunluk, 0 ile 1 arasında bir aralık olarak görünür; burada 0 gri ve 1 birincil renktir.

Değer (veya Parlaklık)

Değer, doygunluk ile birlikte çalışır ve rengin parlaklığını veya yoğunluğunu yüzde 0’dan yüzde 100’e kadar açıklar; burada 0 tamamen siyahtır ve 100 en parlaktır ve en fazla rengi ortaya çıkarır.

HSV’nin Kullanımları

Tasarımcılar, boya veya mürekkep için renk seçerken HSV renk modelini kullanır çünkü HSV, insanların renklerle ilişkisini RGB renk modelinden daha iyi temsil eder. HSV renk çarkı ayrıca yüksek kaliteli grafiklere katkıda bulunur. RGB ve CMYK kuzenlerinden daha az bilinmesine rağmen, HSV yaklaşımı birçok üst düzey görüntü düzenleme yazılımı programında mevcuttur. Bir HSV rengi seçmek, mevcut tonlardan birini seçmek ve ardından gölge ve parlaklık değerlerini ayarlamakla başlar.