Skip to content

Grafik Yazılımı Nedir?

8 de Mayıs de 2021

Grafik yazılımı, iki boyutlu görüntüleri oluşturur, düzenler ve yönetir. Bu bilgisayar grafikleri, küçük resim, web grafikleri, logolar, başlıklar, arka planlar, dijital fotoğraflar veya diğer dijital görüntü türleri olabilir.

Ortak Uygulamalar

Yaygın grafik düzenleyicileri arasında Photoshop, Illustrator, Paint Shop Pro, CorelDRAW, Macphun’dan Apple Photos eklentileri, Adobe Lightroom, Digital Image Suite, Canva ve ilgili programlar bulunur. Windows 10’da Paint 3D programı, işletim sisteminin temelidir. Bazı grafik yazılımları, bazı sınırlı düzenleme yetenekleri sunar, ancak görüntüleme için optimize edilmiştir. Windows 10’daki Fotoğraflar programı, ücretsiz IrfanView görüntüleyici gibi harika bir örnektir.

Grafik Yazılımı Nedir?

İnsanların grafik yazılımı olarak düşündüğü, ancak olmadığı yazılımlar, görüntüleri tek tek doğrudan değiştirmeyen programları içerir. InDesign, QuarkXpress ve Publisher gibi sayfa düzeni yazılımları bu kategoriye girer. Aynı şekilde, PowerPoint veya Apple Keynote gibi sunum yazılımları da grafik programları değildir. Genel olarak, ev yayıncılığı veya yaratıcı baskı yazılımları da duruma uygun değildir.

Grafik Yazılım Türleri Nelerdir?

vektör ve bitmap

Lazer İşbirliği
Grafik programlarının iki ana kategorisi, piksel tabanlı görüntü düzenleyiciler ve yol tabanlı görüntü düzenleyicilerdir. Özetle, bir görüntü ya bir dizi küçük noktadan (piksel) ya da bir görüntünün nasıl çizileceğine dair bir dizi komuttan oluşur. Yakınlaştırarak piksel ve yol tabanlı görüntüler arasındaki farkı anlayacaksınız. Bulanık ve lekeli görünmeden çok yakın yakınlaştırırlarsa, yola dayalı bir görüntüyle çalışıyorsunuz demektir. Tasarımcılar bazen şu terimi kullanır: raster grafikler piksel tabanlı görüntülere referans vermek ve vektör grafikleri yol tabanlı görüntülere başvurmak için.

Grafik Yazılımları Ne İçin Kullanılır?

Dijital fotoğraf düzenleme ve paylaşma, logo oluşturma, küçük resim çizme ve değiştirme, dijital güzel sanatlar oluşturma, web grafikleri oluşturma, reklam ve ürün ambalajı tasarlama, taranmış fotoğraflara rötuş yapma ve harita çizme gibi, insanların grafik yazılımını kullandığı yaygın şeylerden bazıları diğer diyagramlar. Photoshop’ta video düzenleme veya Illustrator’da 3B çizim gibi alışılmadık kullanımlar da vardır.