Skip to content

GTFO Ne Anlama Geliyor?

27 de Mayıs de 2021

Biri size bir metinde veya sosyal medyada herhangi bir yerde GTFO’ya mı dedi? Bu tuhaf çevrimiçi kısaltmayı ilk kez görüyorsanız, bunun ne anlama geldiğini öğrenmeden önce kendinizi güçlendirmek isteyebilirsiniz … GTFO’nun kısaltması:

F *** dışarı çıkarın.

Muhtemelen, bu F’nin arkasındaki bu üç yıldızın F-kelimesini temsil ettiğini zaten söyleyebilirsin. Aşağılayıcı çağrışımına rağmen, GTFO’nun kullanılabileceği farklı yollardan bazılarına bakmaya değer.

GTFO Ne Anlama Geliyor

GTFO iki ana şekilde yorumlanabilir:

  1. Birinin fiziksel olarak ayrılması için duygusal olarak yönlendirilen bir talep olarak; veya
  2. Şok, inançsızlık veya kızgınlığın duygusal bir ifadesi olarak.

GTFO, eklenen duygusal yoğunluk için F-kelimesini içeren “dışarı çık” ifadesinin bir varyasyonudur. Ek yoğunluk için F-sözcüğünden yararlanan diğer karşılaştırılabilir kaba kısaltmalar arasında CTFU, CTFD, BTFO, KTFO ve JFC bulunur. Ciddi anlamda kullanıldığında GTFO, sert ve genellikle aşağılayıcı olmaktan başka bir şey değildir. Bununla birlikte, çoğu zaman GTFO, bir kişinin önemsiz veya önemsiz bir şeye aşırı tepkisini vurgulamak için komik bir şekilde kullanılır.

Kullanımdaki GTFO Örnekleri

örnek 1

Arkadaş 1: “Dairemizde ne zaman olabileceğimi veya olamayacağımı bana söyleyemezsin. Kirayı 50/50 paylaşan oda arkadaşıyız. Ne zaman istersem orada olabilirim!”

Arkadaş # 2: “Umurumda değil, bu Cuma GTFO’ya ihtiyacın var, böylece randevumu getirebilirim ve aslında biraz yalnız kalayım!”

Yukarıdaki ilk örnekte, GTFO, birine gitmesini söylemek için zorlu bir şekilde kullanılmıştır. Arkadaş # 1, Arkadaş # 1’in fiziksel olarak birlikte paylaştıkları dairede olmasını istemiyor.

Örnek 2

Arkadaş 1: “Özür dilerim ya da hoşçakal bile demedi! Az önce gitti ve o zamandan beri ondan haber alamadım …”

Arkadaş # 2: “GTFO! Ondan bu davranışı asla beklemiyordum. Aslında orada birkaç iyi kişiden biri olduğunu düşünmüştüm.”

Bu ikinci örnekte, GTFO, bir bireyin “Olmaz!” veya “İnanamıyorum!”

Örnek 3

Arkadaş 1: “Yöneticim bir yığın kutunun arkasındaki depoda kestirmeye çalışırken neredeyse yeni yakalandı. Arkasını döndüğünde ve bakmadığı zaman GTFO’ya gitmek zorunda kaldı …”

Arkadaş # 2: “Ah adamım bu çok komik !!”

Bu üçüncü ve son örnekte, Arkadaş # 1, belirli bir yeri fiziksel olarak terk etme acil ihtiyaçlarını abartmak için GTFO’yu kullanıyor ve bu da anlattıkları olaya komik bir dokunuş katıyor.

GTFO’yu Kesinlikle Kullanmamalısınız

GTFO, kullanırken çok dikkatli olmanız gereken kısaltmalardan biridir. Kullanıldığı bağlama ve alan taraftaki kişi veya insanların bunu kendileri için yorumlamaya nasıl karar verdiklerine bağlı olarak çok aşağılayıcı olabilir. Şu durumlarda GTFO kullanmaktan kaçının:

  • Konuştuğunuz kişiye / insanlara saygı göstermek (ve onlardan da saygı görmek) istersiniz.
  • Profesyonel veya ciddi bir konu hakkında biriyle mesajlaşıyor / sohbet ediyorsunuz.
  • Kiminle sohbet ediyorsanız, gerçekten işbirliği yapmanın veya kabul edilebilir bir sonuca varmanın bir yolunu bulmak istiyorsunuz.

GTFO’yu çok açık bir şekilde komik bir şekilde kullanarak arkadaşlarınızla şakalaşmadığınız sürece, GTFO kullanmak muhtemelen insanları sizden uzaklaştırır ve onları uzaklaştırır. Çevrimiçi kısaltma sözlüğünüze eklemeyi planlıyorsanız, bunu aklınızda bulundurun.