Skip to content

Güç Düğmesi Nedir ve Açma / Kapama Sembolleri Nelerdir?

5 de Mayıs de 2021

Güç düğmesi, elektronik bir cihazı açıp kapatan yuvarlak veya kare bir düğmedir. Neredeyse tüm elektronik cihazların güç düğmeleri veya güç anahtarları vardır. Tipik olarak, düğmeye basıldığında cihaz açılır ve tekrar basıldığında kapanır. Bir zor güç düğmesi mekaniktir — basıldığında bir tıklama hissedebilirsiniz ve genellikle anahtar açıkken ve açık olmadığında derinlik farkı görebilirsiniz. Bir yumuşak Çok daha yaygın olan güç düğmesi elektriklidir ve cihaz açılıp kapandığında aynı görünür. Bazı eski cihazlarda bunun yerine bir güç düğmesi bu, sert bir güç düğmesiyle aynı şeyi başarır. Anahtarın bir yöne çevrilmesi cihazı açar ve diğer yöndeki çevirme cihazı kapatır.

Açma / Kapama Güç Düğmesi Sembolleri (G ve Ç)

Güç düğmeleri ve anahtarları genellikle “I” ve “O” sembolleriyle etiketlenir. “Ben” temsil eder açık ve “O”, Kapat. Bu atama bazen aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi G / Ç olarak veya üst üste tek bir karakter olarak “I” ve “O” karakterleri olarak görülecektir.

Bilgisayarlardaki Güç Düğmeleri

Güç düğmeleri masaüstü bilgisayarlar, tabletler, netbooklar, dizüstü bilgisayarlar ve daha fazlası gibi her tür bilgisayarda bulunur. Mobil cihazlarda bunlar genellikle cihazın yanında veya üstünde veya bazen varsa klavyenin yanında yer alır. Tipik bir masaüstü bilgisayar kurulumunda, güç düğmeleri ve anahtarlar monitörün önünde ve bazen arkasında ve kasanın önünde ve arkasında görünür. Kasanın arkasındaki güç anahtarı aslında bilgisayara takılı güç kaynağı içindir.

Bilgisayardaki Güç Düğmesi Ne Zaman Kullanılmalı

Bir bilgisayarı kapatmak için ideal zaman, ancak tüm yazılım programları kapatıldıktan ve çalışmanız kaydedildikten sonradır. Bununla birlikte, o zaman bile, işletim sisteminde kapatma sürecini kullanmak daha iyi bir fikirdir. Bir bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini kullanmak istemenizin yaygın bir nedeni, bilgisayarın artık fare veya klavye komutlarınıza yanıt vermemesidir. Bu durumda, bilgisayarı fiziksel güç düğmesini kullanarak kapanmaya zorlamak muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Ancak, bilgisayarınızı kapanmaya zorlamanın tüm açık yazılımların ve dosyaların da herhangi bir bildirimde bulunulmadan sonlandırılacağı anlamına geldiğini lütfen unutmayın. Sadece üzerinde çalıştığınız şeyi kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda bazı dosyaların bozulmasına da neden olabilirsiniz. Hasar gören dosyalara bağlı olarak, bilgisayarınız yedeklemeyi başlatamayabilir.

Güç Düğmesine Bir Kez Basma

Bir bilgisayarı kapanmaya zorlamak için güce bir kez basmak mantıklı görünebilir, ancak bu özellikle bu yüzyılda yapılan bilgisayarlarda (yani çoğu!) Genellikle işe yaramaz. Avantajlarından biri yumuşak Yukarıdaki girişte bahsedilmiş olan güç düğmeleri, elektrikli oldukları ve doğrudan bilgisayarla iletişim kurduğu için farklı şeyler yapmak üzere yapılandırılabilmeleridir. İster inanın ister inanmayın, çoğu bilgisayar uyku veya kış uykusuna yatmak güç düğmesine basıldığında, en azından bilgisayar düzgün çalışıyorsa. Bilgisayarınızı gerçekten kapanmaya zorlamanız gerekiyorsa ve tek bir basış bunu yapmıyorsa (büyük olasılıkla), o zaman başka bir şey denemeniz gerekir.

Bir Bilgisayarı Kapatmaya Zorlama

Bilgisayarı kapatmaktan başka seçeneğiniz yoksa, genellikle basılı tutmak bilgisayar artık güç belirtileri göstermeyene kadar güç düğmesi – ekran kararacak, tüm ışıklar sönecek ve bilgisayar artık ses çıkarmayacaktır. Bilgisayar kapandıktan sonra, tekrar açmak için aynı güç düğmesine bir kez basabilirsiniz. Bu tür yeniden başlatma, donanımdan yeniden başlatma veya donanımdan sıfırlama olarak adlandırılır. Bir bilgisayarı kapatma nedeniniz Windows Update ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa, diğer bazı fikirler için Windows Update Takıldığında veya Donduğunda Ne Yapmalı konusuna bakın. Bazen sert bir güç kesintisi, gitmenin en iyi yoludur, ancak her zaman değil.

Güç Düğmesini Kullanmadan Bir Cihazı Kapatma

Mümkünse, bilgisayarınızın veya herhangi bir cihazın gücünü kesmekten kaçının! Bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya başka bir cihazda çalışan işlemleri, işletim sistemine “haber vermeden” sonlandırmak, zaten okuduğunuz nedenlerden dolayı asla iyi bir fikir değildir. Güç düğmesini kullanmadan bilgisayarı kapatmanız veya yeniden başlatmanız gerekebilecek bir başka neden de, düğmenin bozuk olması ve olması gerektiği gibi çalışmamasıdır. Bu, hem telefonlarda hem de bilgisayarlarda olabilir. Bkz. Bilgisayarımı Nasıl Yeniden Başlatırım? ile ilgili talimatlar için uygun şekilde Windows bilgisayarınızı kapatma. Tabletler ve akıllı telefonlar gibi diğer cihazları kapatmak, genellikle güç düğmesini basılı tutmayı ve ekrandaki komut istemlerini izlemeyi içerir. Cihazınızda kırık bir güç düğmesi varsa, yazılımı yalnızca tekrar başlat ve sadece kapatmak için değil. Güç düğmesi çalışmıyorsa, cihazı tekrar açmak için de çalışmayacaktır. Güç düğmesini kullanmadan iOS veya bir Android cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

Cihazları Kapatma Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bir cihazı kapatmak için kesinlikle yazılım tabanlı bir yöntem genellikle mevcuttur, ancak her zaman değil. Bazı cihazların kapatılması tetiklendi güç düğmesiyle, ancak o zaman bile çalıştığı işletim sistemi tarafından tamamlanır. En dikkate değer örnek akıllı telefon. Çoğu, yazılım sizden kapatmak istediğinizi onaylamanızı isteyene kadar güç düğmesini basılı tutmanızı gerektirir. Elbette, bazı cihazlar tipik anlamda bir işletim sistemi çalıştırmaz ve bir bilgisayar monitörü gibi güç düğmesine bir kez basılarak güvenli bir şekilde kapatılabilir.

Güç Düğmesinin Yaptığı Şey Nasıl Değiştirilir

Windows, güç düğmesine basıldığında ne olacağını değiştirmek için yerleşik bir seçenek içerir.

  1. Denetim Masası’nı açın.

  2. İçine git Donanım ve ses Bölüm. Adı Yazıcılar ve Diğer Donanım Windows XP’de. Görmüyor musun? Kategorileri değil, tüm simgeleri gördüğünüz Kontrol Panelini görüntülüyorsanız, 3. Adıma atlayabilirsiniz.

  3. Seç Güç seçenekleri. Windows XP’de, bu seçenek ekranın sol tarafında kapalıdır. Ayrıca bakınız Bölüm. 5. Adıma atlayın.

  4. Soldan, seç Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin veya Güç düğmesinin ne yapacağını seçinWindows sürümüne bağlı olarak.

  5. Yanındaki menüden bir seçenek belirleyin. Güç tuşuna bastığımda:. Olabilir Hiçbir şey yapma, Uyku, Hazırda Bekletme, veya Kapat. Bazı kurulumlarda şunu da görebilirsiniz: Ekranı kapat.

    Windows 10'da Güç Seçenekleri

    Yalnızca Windows XP: İçine git ileri sekmesi Güç Seçenekleri Özellikleri penceresine gidin ve bir seçenek seçin Bilgisayarımdaki güç düğmesine bastığımda: Menü. Ek olarak Hiçbir şey yapma ve Kapatseçeneklerin var Bana ne yapacağımı sor ve Yanında olmak. Bilgisayarınızın pille çalışıp çalışmadığına bağlı olarak, örneğin bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, burada iki seçenek olacaktır; biri pil kullandığınızda ve diğeri bilgisayarın prize takılı olduğu zamanlar içindir. Her iki senaryo için de güç düğmesinin farklı bir şey yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarları değiştiremezseniz, önce adı verilen bağlantıyı seçmeniz gerekebilir Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirin. Hazırda bekletme seçeneği mevcut değilse, powercfg / hazırda bekletme açık yükseltilmiş bir Komut İstemi’nden komut verin, her açık Denetim Masası penceresini kapatın ve ardından Adım 1’den baştan başlayın.

  6. Seçtiğinizden emin olun Değişiklikleri Kaydet veya TAMAM MI güç düğmesinin işlevinde değişiklik yapmayı bitirdiğinizde.

Artık herhangi bir Denetim Masası veya Güç Seçenekleri penceresini kapatabilirsiniz. Bundan sonra güç düğmesine bastığınızda, Adım 5’te yapmayı seçtiğiniz her şeyi yapacaktır. Diğer işletim sistemleri de güç düğmesi kullanıldığında ne olacağını değiştirmeyi destekleyebilir, ancak muhtemelen yalnızca açma gibi kapatma olmayan seçenekleri desteklerler. uygulamaları ve ses düzeyini ayarlama. Buttons Remapper, cihazı kapatmaktan başka bir şey yapmak için güç düğmesini yeniden eşleştirebilmesi gereken Android cihazlar için bir araç örneğidir. Bulunduğunuz son uygulamayı açabilir, sesi ayarlayabilir, el fenerini açabilir, kamerayı başlatabilir, bir web araması başlatabilir ve çok daha fazlasını yapabilir. ButtonRemapper çok benzer.