Skip to content

Güçlü Bir Haber Bülteni Nasıl Tasarlanır

8 de Mayıs de 2021

Haber bültenleri, sadece on yıl önce bile yaptıkları aynı bilgi nişini işgal etmiyorlar. Çevrimiçi ilk yazışmaya geçiş ve sosyal medyanın büyümesi haber bültenini bir kenara bıraktı, ancak iyi tasarlanmış ve bilgilendirici içerikle dolu bir haber bülteni alıcılara gerçek bir değer sunuyor. İster basılı ister elektronik dağıtım için bir haber bülteni tasarlıyor olun, köklü tasarım ilkelerine bağlı kalmak, profesyonel görünümlü ve okuyucu dostu bir haber bülteni oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yayınınızı oluştururken bu temel yönergeleri kullanın.

İçeriğe Odaklanın

hokus odak / E + / Getty Images
İyi bir haber bülteninin öne çıkması ve alıcının zamanına değer olması için anlamlı içeriği kısa ve öz bir şekilde ortaya çıkarması gerekir. 20 sayfalık haber bültenleri dönemi 1990’larda öldü. Günümüzde bilgilendiren, eğiten ve eğlendiren içerik, toplantı tutanakları gibi okunan içeriklerden daha iyi performans gösteriyor. Bazı en iyi uygulama ipuçları:

 • Okuyucuya başka türlü alternatif kaynaklardan alamayacağı bir şey verin – özel röportajlar, anlamlı içeriden ipuçları vb.
 • Çoğu insan, toplantı tutanakları, tatil raporları veya yalnızca tarihsel açıdan ilgi çekici diğer şeyler içeren içeriklerle ilgilenmez.
 • Kısa ve basit tutun. Yalnızca üç veya dört tanesi yeterliyken bir düzine paragraf yazmaya gerek yok.
 • Fotoğraflar ve illüstrasyonlar kullanın, ancak konu dışı stok fotoğraflardan veya küçük resimlerden kaçının.

İnternetten bir görüntüyü veya bir hikayeyi kaldırmayı iki kez düşünün. Çoğu durumda, sahibi olmadığınız ve yeniden kullanmak için lisans almadığınız içeriği yeniden yayınlamak sizi yasal ve finansal açıdan sıcak suya sokabilir. Genel bir kural olarak: Kendiniz oluşturmadıysanız, izin belgeniz olmadıkça bülteninize ekleyemezsiniz.

Tutarlı ol

Haber bültenleri artık öncelikle kağıt üzerinde tüketilmiyor – e-postayla gönderilen haber bültenleri çok daha yaygın olduğunu kanıtlıyor – ancak oluşturduğunuz şey yine de olmalı yazdırılabilir olmakBu, ortak baskı standartlarına uymanız gerektiği anlamına gelir. Özellikle:

 • Sayfadan sayfaya tutarlılık için ızgaraları kullanın. Profesyonel görünümlü bir haber bülteni için iyi uyum önemlidir.
 • Tutarlı biçimlendirme için şablonları ve stil kılavuzlarını kullanın. İster bir başkasının şablonunu kullanın ister kendi şablonunuzu geliştirin, onunla kalın.
 • Altbilgiler, üstbilgiler ve bölüm başkanları gibi yinelenen öğeleri kullanın.
 • Haber bülteni boyunca aynı birkaç yazı tipini kullanın.
 • Dikkatinizi önemli bilgilere çekmek için rengi kullanın, ancak aşırıya kaçmayın.

Dağınıklıktan Kaçının

Mavi, beyaz, kahverengi ve kırmızı bir Noel bülteni şablonu.

Daha fazlası her zaman daha iyi değildir. Bülteniniz yazı tipleri, renkler, fotoğraflar ve grafiklerle dolu ise, okuyucu ertelenebilir. Temiz ve ulaşılabilir tutun.

 • Üç veya daha az yazı tipi kullanın.
 • Çerçeveleri ve kutuları tutumlu kullanın.
 • Sayfa başına bir veya ikiden fazla küçük resim, fotoğraf veya grafik vurgusu kullanmayın.

Mümkünse küçük resimlerden kaçının. Hiçbir şey “amatör saat” diye bağırmaz! rastgele satır görüntüleriyle dolu bir haber bülteni gibi.

Kontrast Kullan

Çok meşgul bir haber bülteni rahatsız edici olsa da, kontrastı olmayan bir haber bülteni tasarımı – dev bir metin duvarı – sıkıcı olma eğilimindedir. Bülteninize kontrast eklemenin yolları şunları içerir:

 • Başlıklar için kalın sans serif türü ve gövde metni için serif yazı tipi gibi yüksek kontrastlı yazı biçimleri kullanın.
 • Büyük yapın, gerçekten büyütün. Bir açıklama yapmak için abartılı bir gömme kullanın veya bir medya ekini büyütün.
 • Yoğun metni engellemek için ekstra geniş cilt payı veya kenar boşlukları şeklindeki beyaz boşlukları kullanın. Beyaz boşluk, göz için görsel nefes alanı ekler.
 • Uzun bir makaleyi ayırmak ve okuyucuyu kışkırtan alıntılar ekleyin. Bunları kısa ve ilginç tutun.

Elektronik Bültenler

Bültenlerinizi e-posta ile iletirseniz, ABD yasalarına göre CAN-SPAM Yasası şartlarına uymanız gerekir. Yüksek düzeyde, yayıncının adını ve posta adresini ve ayrıca posta listesinden çıkmak için kolay bulunan bir bağlantıyı eklemeniz gerekir (genellikle altbilgiye).