Skip to content

Gürültü Önleyici Kulaklıklar Göründüğünden Daha Güzeldir

9 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Etkileyici olmayan dış yüzey harika bir sesi maskeler.
  • Hem gürültü engelleme hem de NFC senkronizasyonundaki kısayollar harika.
  • Uygulama, oynamak için birçok seçenek ve ayar sağlar.

Black Soundcore Life Q30 kulaklık ayakta

Evan Killham / Cankurtaran
Soundcore Life Q30, kulaklık görünümlü bir kulaklık setidir. Kuşkusuz tasarımcıların üzerinde çalışacak çok şeyi yok; iki kulaklıkları ve başınızın üzerinden geçen bir kayışları var ve henüz şaşırtıcı tasarımlarıyla beni izlerimde durduran bir çiftini görmedim. Ama parlak, altın vurgulara sahip düz siyah kulaklıkları ortaya çıkarmak için düz siyah kasayı açtığımda, “Pekala” dedim. Çirkin değiller. Tamamen iyi görünüyorlar. Ve belki de insanlar otobüse huzur içinde binmeye çalışırken ses donanımlarının çok fazla dikkat çekmesini istemiyorlar. Ancak ilk izlenimimden beri beklentilerimin biraz düşük olduğunu kabul edeceğim. Vanilya dış yüzeyinin arkasında ise bazı tuzlu karamel özellikler yatıyor. Bu metafor hakkında çok fazla düşünme.

Telefonunuzla Kafanıza Vurmayın

Herhangi bir Bluetooth kulaklık setiyle yapmanız gereken ilk şey, tamamen şarj etmektir. Bu kısım hiç ilginç değil. Fakat ikinci herhangi bir Bluetooth kulaklık setiyle yapmanız gereken şey, onu telefonunuzla senkronize etmektir ve işte o zaman Q30 zamanla birlikte gelir. “Özellikleri, kullanılabilirliği ve ses kalitesi onu denemeye değer kılıyor.” Kulaklığı eşitleme moduna sokmak için her zamanki yöntemi uygulayabilir, ardından bunları telefonunuzun Bluetooth menüsündeki bir listeden seçebilirsiniz, ancak yarı yarıya süslü bir telefonunuz varsa, bunu daha da hızlı yapabilirsiniz. NFC ile senkronize edebilen Android sahipleri (üzgünüm, Apple hayranları) telefonlarını doğru fincana kadar tutabilir ve ikisi hemen iletişim kurmaya başlayacaktır. Veya, yaptığım şeyi yapabilir ve kulaklıkları takarken yanlışlıkla bir Google Pixel 3 XL’yi kulaklığın sert plastiğine çarpabilirsiniz; bu, Q30’un gürültü engelleme yeteneklerinin bile ötesinde. Hangi yoldan gitmek istersen iyi olur, ama kulak zarım ve sonuncusunu tavsiye edemem.

İptal Etmeyi Kontrol Et

NFC senkronizasyonu düzgün ve kullanışlı bir özelliktir, ancak herkes onu kullanamaz. Ancak Q30’un kafanızın dışından gürültüyü engelleme yeteneği herkes içindir ve bunu yapmanın birçok yolu vardır. Yine, bu özelliği yönetmenin birden çok yolu var. Sol fincandaki NC düğmesini kullanarak “gürültü engelleme” ve “şeffaflık” modları arasında geçiş yapabilirsiniz; bu modlardan ikincisi, kulaklıkların dışında neler olup bittiğini duymanızı sağlamak için yerleşik mikrofonları kullanır. Sadece otobüsün ne zaman geleceğini bilmek isteyen insanlara garip bir şekilde bağırmanızı engelleyen iyi bir özellik.

Soundcore Life Q30 kulaklıklar yere serilir ve çeşitli düğmelerini gösterir

Evan Killham / Cankurtaran
Ama benim gibiyseniz, kulaklıklardaki düğmelerin kaydını tutmak imkansızdır, özellikle de kafanızda oldukları için onları göremezseniz. Zamanla, herhangi bir düzene hissederek alışabilirim ya da bunun dışında ihtiyacım olan düğmeyi en fazla üç, belki dört denemede elde edebilirim. Ancak Q30’un bu konuda harika bir yolu var. Sağ bardağa birkaç saniye dokunarak iki mod arasında geçiş yapabilirsiniz. İlk denemede o düğmeyi bulsanız bile, düğmeyi kullanmaktan çok daha kolay, daha kullanışlı ve daha soğuktur.

App-y Görüşmek Üzere

Life Q30, son 20 yılda ortaya çıkan bir teknoloji parçası olduğu için hem iOS hem de Android için tamamlayıcı bir uygulamaya sahiptir. Uygulama, Soundcore’un tekliflerinin çoğunu kapsar, bu nedenle şirketin cihazlarından birine zaten sahipseniz, ona zaten aşina olabilirsiniz. Ancak siz değilseniz, varlığını haklı çıkarmak için çok şey yapar. Uygulamayı kullanacağınız iki ana şey, gürültü engelleme türünü ayarlamak ve ses seviyelerini ayarlamaktır. Life Q30’un dış dünyayı bloke etmek için üç modu vardır ve bunların her biri belirli bir tür gürültü kirliliğini hedefler. Taşıma modu, motor ve yol sesleri gibi düşük seviyeli parazitlere odaklanır; İç mekan modu, sesler gibi orta seviyedeki şeyleri ortadan kaldırmak için çalışır; Dış mekan modu “daha sessiz şehir alanları için hareket halindeyken ortam sesini azaltır”, bu da kulağa hoş geliyor ancak oldukça spesifik değil.

Soundcore Life Q30 kulaklıkların yan tarafında, "aktif gürültü engelleme" metni gösterilir

Evan Killham / Cankurtaran
Sosyal olarak mesafeli bir dünyada yaşadığımız için, bu modları amaçlanan ortamlarda test etmek için pek fırsat bulamadım. Ancak, kule fanımı en yüksek ayarına çevirmek, mikrodalgamı çalıştırmak ve 1987 vampir filmini koymak gibi bir dizi temel test yaptım. Kayıp Çocuklar hem eğlence hem de bilim için televizyonumda. Her üç mod da çeşitli sesleri dramatik bir şekilde ve değişen seviyelere düşürdü, ancak aralarında çok fazla fark görmedim. Temel olarak, hepsi çalıştı ve hangisini kullanırsanız kullanın iyi olacak. Ekolayzer, düşük, orta ve yüksek frekanslı tonları temsil eden sekiz kaydırıcıyı ayarlamanıza olanak tanır. Değerlere aşina değilseniz, tam olarak ne yaptığınızı anlamak için biraz deneme yapmanız gerekebilir, ancak bir şarkı çalarken ayarlamalar yapabilir ve farkı hemen duyabilirsiniz. Bu basit bir sistem ve iyi çalışıyor.

Nasıl Kulağa Geliyor?

Sonuçta, kulaklıkları, onlardan çıkanlardan ne kadar hoşlandığımıza göre değerlendiriyoruz ve Life Q30, özellikle uygulama içi ekolayzırı kullanarak bazı küçük ayarlamalar yaptıktan sonra harika bir sese sahip. Varsayılan kötü değildi, ancak kaydırıcılarla yaklaşık 10 saniye uğraşmak onu gerçekten iyi bir deneyim haline getirdi. Bir açıklama yapmak veya “seksi” bir ses ekipmanı almak istiyorsanız, Life Q30 sizi etkilemeyecektir. Ancak özellikleri, kullanılabilirliği ve ses kalitesi, özellikle 80 $ fiyat noktasında denemeye değer.