Skip to content

Güvenli Mod: Nedir ve Nasıl Kullanılır

2 de Haziran de 2021

Güvenli Mod, işletim sistemi normal şekilde başlamadığında Windows’a sınırlı erişim elde etmenin bir yolu olarak kullanılan Windows işletim sistemlerinde tanılama başlatma modudur. O halde Normal Mod, Windows’u tipik bir şekilde başlatması bakımından Güvenli Modun tam tersidir. Güvenli Mod, macOS’ta Güvenli Önyükleme olarak adlandırılır. Güvenli Mod terimi ayrıca e-posta istemcileri, web tarayıcıları ve diğerleri gibi yazılım programları için sınırlı bir başlangıç ​​modunu ifade eder. Bu sayfanın altında bununla ilgili daha fazlası var.

Güvenli Mod Kullanılabilirliği

Güvenli Mod, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows’un çoğu eski sürümlerinde de mevcuttur.

Güvenli Modda Olduğunuz Nasıl Anlaşılır

Güvenli Moddayken, Masaüstü arka planı, şu sözcüklerle birlikte düz siyah bir renkle değiştirilir: Güvenli mod dört köşede. Ekranın üst kısmı ayrıca mevcut Windows yapı ve hizmet paketi düzeyini de gösterir.

Windows 10’da Güvenli Mod nasıl görünür?

Güvenli Mod’a Nasıl Erişilir

Güvenli Mod’a, Windows 10 ve Windows 8’deki Başlangıç ​​Ayarları’ndan ve Windows’un önceki sürümlerinde Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri’nden erişilir. Windows’u normal şekilde başlatabiliyorsanız ancak herhangi bir nedenle Güvenli Modda başlamak istiyorsanız, Sistem Yapılandırmasında değişiklik yapmak gerçekten kolay bir yoldur. Yukarıda bahsedilen Güvenli Mod erişim yöntemlerinden hiçbiri işe yaramazsa, Windows’u Güvenli Modda yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz.

Güvenli Mod Nasıl Kullanılır

Çoğunlukla, Güvenli Mod, tıpkı Windows’u normal şekilde kullandığınız gibi kullanılır. Windows’u Güvenli Modda kullanmanın tek istisnası, işletim sisteminin belirli bölümlerinin alıştığınız kadar hızlı çalışmaması veya çalışmamasıdır. Örneğin, Windows’u Güvenli Mod’da başlatırsanız ve bir sürücüyü geri almak veya bir sürücüyü güncellemek istiyorsanız, bunu tıpkı Windows’u normal şekilde kullanırken yaptığınız gibi yaparsınız. Kötü amaçlı yazılım taraması yapmak, programları kaldırmak, Sistem Geri Yükleme’yi kullanmak vb.

Güvenli Mod Seçenekleri

Aslında üç farklı Güvenli Mod seçeneği mevcuttur. Hangi Güvenli Mod seçeneğinin kullanılacağına karar vermek, yaşadığınız soruna bağlıdır. Üçünün de açıklamaları ve hangisinin ne zaman kullanılacağı:

Güvenli mod

Güvenli Mod, Windows’u işletim sistemini başlatmak için mümkün olan minimum sürücü ve hizmetlerle başlatır. Seç Güvenli mod Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız ve internete veya yerel ağınıza erişmeye ihtiyaç duymuyorsanız.

Ağ ile güvenli mod

Ağ Bağlantılı Güvenli Mod, Windows’u Güvenli Mod ile aynı sürücü ve hizmet grubuyla başlatır, ancak ağ hizmetlerinin çalışması için gerekli olanları da içerir. Seç Ağ ile güvenli mod aynı nedenlerle Güvenli Mod’u seçtiniz, ancak ağınıza veya internete erişmeniz gerektiğini düşündüğünüzde. Bu Güvenli Mod seçeneği, genellikle Windows başlamadığında ve sürücüleri indirmek, bir sorun giderme kılavuzunu takip etmek vb. için internete erişmeniz gerekeceğinden şüpheleniyorsanız kullanılır.

Komut İstemi ile Güvenli Mod

Komut İstemli Güvenli Mod, Explorer yerine varsayılan kullanıcı arabirimi olarak Komut İstemi’nin yüklenmesi dışında Güvenli Mod ile aynıdır. Seç Komut İstemi ile Güvenli Mod Güvenli Mod’u denediyseniz ancak görev çubuğu, Başlat ekranı, Başlat menüsü veya Masaüstü düzgün yüklenmiyorsa.

Diğer Güvenli Mod Türleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, Güvenli Mod genellikle herhangi bir programı, sorunlara neyin neden olabileceğini teşhis etmek amacıyla varsayılan ayarları kullanan bir modda başlatmak için kullanılan terimdir. Windows’taki Güvenli Mod gibi çalışır. Buradaki fikir, program yalnızca varsayılan ayarlarıyla başladığında, sorunsuz başlaması ve sorunu daha fazla gidermenize izin vermesidir. Tipik olarak, program özel ayarlar, değişiklikler, eklentiler, uzantılar vb. yüklemeden başladığında, her şeyi tek tek etkinleştirebilir ve ardından suçluyu bulmak için uygulamayı bu şekilde başlatmaya devam edebilirsiniz. Android gibi bazı akıllı telefonlar da Güvenli Modda başlatılabilir. Nasıl yapılacağı genellikle açık olmadığı için telefonunuzun kullanım kılavuzunu kontrol etmelisiniz. Bazıları, telefon başlatılırken menü düğmesini veya belki de hem ses açma hem de ses azaltma tuşlarını basılı tutmanızı isteyebilir. Bazı telefonlar, Güvenli Mod anahtarını ortaya çıkarmak için gücü kapatma seçeneğini basılı tutmanızı sağlar. macOS, Windows, Android ve Linux işletim sistemleriyle aynı amaç için Güvenli Önyükleme’yi kullanır. Bilgisayarı açarken Shift tuşunu basılı tutarak etkinleştirilir. Microsoft Outlook’u güvenli modda da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak, Outlook’un normal şekilde başlamasını engelleyen sorunları giderebilmeniz için Okuma Bölmesi, uzantılar ve bazı özel ayarları devre dışı bırakır. Thunderbird e-posta istemcisinin benzer bir işlevi vardır. Firefox web tarayıcısı, sorun giderme amacıyla güvenli modda başlatılabilen başka bir program örneğidir. Aynısı, Gizli Modu ile Chrome ve iexplore -extoff Çalıştır komutuyla erişilebilen Internet Explorer’ın “Eklenti Yok” modu için de geçerlidir.