Skip to content

Güvenli Modda Başlamayan Bir Bilgisayar Nasıl Onarılır

24 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Güvenli Modu veya diğer başlatma yöntemlerini her denediğinizde Başlangıç ​​Ayarlarına veya ABO ekranına “döngü halinde” döndüyseniz bu kılavuzu izleyin.
 • Henüz yapmadıysanız, önce kullanabileceğiniz diğer tüm başlangıç ​​yöntemlerini denediğinizden emin olun.
 • Hiçbiri işe yaramazsa, olası çözümler arasında bir Windows onarımı, bir Sistem Geri Yükleme veya korumalı Windows dosyalarının onarımı bulunur.

Başlangıç ​​Ayarları (Windows 10 ve 8) ve Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüleri (Windows 7, Vista ve XP), Windows’un normal şekilde başlamasını engelleyen her türlü sorunu aşmak için Windows’u özel olarak yapılandırılmış yollarla başlatmanıza yardımcı olur. Ancak, denediğiniz her seçenek başarısız olursa ve bilgisayarınız yeniden başladığında, o ekranlardan birine geri döndünüzse ne olur?

Bilgisayarınızın Güvenli Modda Başlamamasının Nedenleri

Bu Başlangıç ​​Ayarları döngüsü veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri döngüsüWindows sürümünüze bağlı olarak, Windows’un başlamayacağı yaygın bir yoldur. Bu, Güvenli Mod, Bilinen Son İyi Yapılandırma ve diğer başlangıç ​​yöntemlerine her giriş denemenizde Başlangıç ​​Ayarlarına veya ABO Ekranına geri dönerseniz izlenecek sorun giderme kılavuzudur.

Başlangıç ​​Ayarları (Windows 8).

Bu menüye bile ulaşamıyorsanız, Windows oturum açma ekranına kadar gidiyorsanız veya herhangi bir hata mesajı görüyorsanız, bilgisayarınızı düzeltmenin daha iyi bir yolu için Açılmayan Bir Bilgisayarda Sorun Giderme konusuna bakın. belirli bir sorun.

Başlangıç ​​Ayarlarında veya Gelişmiş Önyükleme Seçeneklerinde Her Zaman Duran Bir Bilgisayar Nasıl Onarılır

Bu prosedür, Windows’un neden Güvenli Modda veya diğer Windows tanılama modlarından birinde başlamayacağına bağlı olarak dakikalardan saatlere kadar sürebilir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Mevcut her başlangıç ​​yönteminde Windows’u başlatmayı deneyin. Bunu zaten yapmış olabilirsiniz, ancak yapmadıysanız, Başlangıç ​​Ayarları veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünde bulunan her başlatma yönteminin, Windows’un yüklenmesini engelleyen bir veya daha fazla belirli sorunu önlemeye yardımcı olduğu için orada olduğunu bilin:

  • Windows’u Güvenli Modda başlatın
  • Windows’u Bilinen Son İyi Yapılandırmayla Başlatın
  • Windows’u Düşük Çözünürlüklü Video / Görüntü Modunda başlatın

  Windows 10 için Başlangıç ​​Ayarlarında Güvenli Modu Etkinleştirin

  Windows’u normal olarak başlatma seçeneğini de deneyin – asla bilemezsiniz. Windows aslında yukarıdaki üç moddan birinde başlıyorsa yardım için sayfanın altındaki ipuçlarına bakın.

 2. Windows kurulumunuzu onarın. Windows’un sizi sürekli olarak Başlangıç ​​Ayarları veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsüne döndürmesinin en yaygın nedeni, bir veya daha fazla önemli Windows dosyasının hasar görmüş veya eksik olmasıdır. Windows’u onarmak, bilgisayarınızdaki herhangi bir şeyi kaldırmadan veya değiştirmeden bu önemli dosyaları değiştirir.

  Windows 10'da Gelişmiş Seçenekler Menüsü

  Gelişmiş Seçenekler (Windows 10).

  Windows 10, 8, 7 ve Vista’da buna Başlangıç ​​onarımı. Windows XP bunu bir Onarım Kurulumu. Windows XP Onarım Kurulumu daha karmaşıktır ve daha sonraki Windows işletim sistemlerinde bulunan Başlangıç ​​Onarımından daha fazla dezavantaja sahiptir. Dolayısıyla, bir XP kullanıcısıysanız, önce bu diğer adımları deneyene kadar beklemek isteyebilirsiniz.

 3. Son değişiklikleri geri almak için Windows sürümünüze bağlı olarak Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri veya Sistem Kurtarma Seçeneklerinden bir Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin.

  Windows 10 için Gelişmiş Başlangıç ​​seçeneklerinde Sistem Geri Yükleme

  Windows, bir sürücünün, önemli dosyanın veya kayıt defterinin bir kısmının zarar görmesi nedeniyle Başlangıç ​​Ayarları veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsüne dönüyor olabilir. Bir Sistem Geri Yükleme, tüm bunları, bilgisayarınızın düzgün çalıştığı bir zamanda bulundukları duruma döndürür ve bu da sorununuzu tamamen çözebilir.

  Windows 10 ve 8: Sistem Geri Yükleme, Windows 10 ve 8’in dışında Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri menüsünden kullanılabilir. Yardım için Windows 10 veya 8’de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerine Nasıl Erişilir konusuna bakın.

  Windows 7 ve Vista: Sistem Geri Yükleme, Sistem Kurtarma Seçenekleri aracılığıyla Windows 7 ve Vista dışından kullanılabilir ve en kolay şekilde Windows yükleme diskinizden önyükleme yapılırken kullanılabilir. Windows 7 kullanıyorsanız, Sistem Kurtarma Seçenekleri, Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünden tam burada, Bilgisayarını tamir et seçeneği. Ancak bu, genel sorununuza neyin sebep olduğuna bağlı olarak işe yaramayabilir, bu nedenle her şeyden sonra yükleme diskini önyüklemeniz gerekebilir.

  Windows 10, 8 veya 7 için Başka Bir Seçenek: Windows 10, 8 veya 7 yükleme diskiniz veya flash sürücünüz yoksa, ancak bu Windows sürümlerinden birinin yüklü olduğu başka bir bilgisayara erişiminiz varsa, evdeki veya bir arkadaşınızınki gibi, onarım oluşturabilirsiniz buradan, bozuk bilgisayarınızda bu adımı tamamlamak için kullanabileceğiniz medya. Eğitimler için Windows 7 Sistem Onarım Diski Nasıl Oluşturulur veya Windows 10 veya 8 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur bölümüne bakın.

  Windows XP ve Me Kullanıcıları: Bu sorun giderme seçeneği sizin için geçerli değildir. Sistem Geri Yükleme, Windows Vista’nın yayımlanmasından itibaren önyüklenebilir bir diskten kullanıma sunulmuştur.

 4. Korumalı Windows dosyalarını onarmak için Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu kullanın. İşletim sistemiyle ilgili hasarlı bir dosya, Başlangıç ​​Ayarları veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünü geçmenizi engelliyor olabilir ve sfc komutu sorunu çözebilir. Şu anda Windows’a erişemediğiniz için, bu komutu Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerinden (Windows 10 ve 8) veya Sistem Kurtarma Seçeneklerinden (Windows 7 ve Vista) ulaşılabilen Komut İstemi’nden yürütmeniz gerekir. Bu teşhis alanlarına erişimle ilgili yukarıdaki notlara bakın.

  Windows XP ve Me Kullanıcıları: Yine, bu sorun giderme seçeneği sizin için mevcut değildir. Sistem Dosyası Denetleyicisi yalnızca şu adresten edinilebilir: içinde İşletim sisteminizde Windows. Muhtemelen, Adım 2’de denediğiniz Windows onarımı işe yaramadıysa, bu da işe yaramaz, ancak bir sonraki donanım odaklı sorun giderme dikkate alındığında bir çekim yapmaya değer.

 5. CMOS’u temizleyin. Ana kartınızdaki BIOS belleğini temizlemek, BIOS ayarlarını fabrika varsayılan seviyelerine döndürecektir. Bir BIOS yanlış yapılandırması, Windows’un Güvenli Modda başlamamasının nedeni olabilir. CMOS’u temizlemek Windows başlatma sorununuzu çözüyorsa, BIOS’ta yaptığınız tüm değişikliklerin birer birer tamamlandığından emin olun, böylece sorun geri gelirse, soruna hangi değişikliğin neden olduğunu bilirsiniz.

 6. Bilgisayarınız üç yıldan eskiyse veya uzun bir süredir kapalıysa CMOS pilini değiştirin. CMOS pilleri ucuzdur ve artık şarj tutmayan piller, Windows başlatma işlemi sırasında her türlü tuhaf davranışa neden olabilir.

 7. Elinize alabileceğiniz her şeyi yeniden oturtun. Yeniden yerleştirme, bilgisayarınızın içindeki çeşitli bağlantıları yeniden kurar ve Windows’un Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri veya Başlangıç ​​Ayarları ekranında takılmasına neden olan aksaklığı giderebilir. Aşağıdaki donanımı yeniden yerleştirmeyi deneyin ve ardından Windows’un düzgün başlayıp başlamayacağına bakın:

  • Tüm dahili veri ve güç kablolarını yeniden yerleştirin
  • Bellek modüllerini yeniden yerleştirin
  • Tüm genişletme kartlarını yeniden yerleştirin

  Klavyenizi, farenizi ve diğer harici aygıtlarınızı da çıkarıp yeniden takın.

 8. RAM’i test edin. Bilgisayarınızın RAM modüllerinden biri tamamen arızalanırsa, bilgisayarınız açılmayacaktır bile. Ancak çoğu zaman bellek yavaşça başarısız olur ve bir noktaya kadar çalışır. Sistem belleğiniz arızalıysa, Windows herhangi bir modda başlayamayabilir. Bellek testi herhangi bir sorun gösteriyorsa bilgisayarınızdaki belleği değiştirin. Adım 9 ve 10, Windows’un Başlangıç ​​Ayarları veya Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünde takılıp kalması için daha zor ve yıkıcı çözümler içerir. Sorununuzu çözmek için aşağıdaki çözümlerden biri gerekli olabilir, ancak bu noktaya kadar sorun giderme konusunda gayretli değilseniz, yukarıdaki kolay çözümlerden birinin doğru olmadığından emin olamazsınız. bir.

 9. Sabit sürücüyü test edin. Sabit sürücünüzle ilgili fiziksel bir sorun, kesinlikle Windows’un olması gerektiği gibi başlamamasının bir nedenidir. Bilgileri düzgün bir şekilde okuyup yazamayan bir sabit sürücü, bir işletim sistemini, Güvenli Mod bile, kesinlikle düzgün bir şekilde yükleyemez. Testleriniz bir hata gösteriyorsa sabit sürücünüzü değiştirin. Sabit sürücüyü değiştirdikten sonra, yeni bir Windows yüklemesi yapmanız gerekecektir. Sabit sürücünüz testinizi geçerse, sabit sürücü fiziksel olarak iyidir, bu nedenle sorunun nedeni Windows’ta olmalıdır, bu durumda bir sonraki adım sorunu çözecektir.

 10. Temiz bir Windows Kurulumu gerçekleştirin. Bu tür bir yükleme, Windows’un yüklü olduğu sürücüyü siler ve ardından işletim sistemini sıfırdan yeniden yükler.

İpuçları ve Daha Fazla Bilgi

Windows, Güvenli Mod seçeneklerinden bir veya daha fazlasında başlayacaksa, ancak hepsi bu kadar, Güvenli Mod’a erişiminiz sayesinde tamamlanması biraz daha kolay olacak bu sayfadaki sorun giderme adımlarına devam edin. Windows, Bilinen Son İyi Yapılandırma etkinleştirildikten sonra başlarsa, bilgisayarınızın en son başlatılmasından sonra yapılan bazı değişiklikler bu soruna neden olur ve aynı değişiklikler yapılırsa hata geri dönebilir. Aynı soruna tekrar neden olmaktan kaçınabilirseniz, yapacak başka bir şey yoktur ve her şey yoluna girmelidir. Windows, düşük çözünürlüklü video etkin olarak başlarsa, bilgisayarınızın ekran kartının arızalı olma ihtimali çok yüksektir:

 1. Öncelikle, ekran çözünürlüğünü daha rahat bir şeye ayarlamaya çalışın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Değilse, şu sorun gidermeyi deneyin:

 2. Başka bir bilgisayardan çalışan bir monitör ödünç alın ve sizin yerinize deneyin.

 3. Sürücüleri video kartına güncelleyin.

 4. Bilgisayarınızın belleğini test edin ve testler herhangi bir sorun gösterirse belleği değiştirin.

 5. Videonuz anakarta entegre edilmişse video kartını değiştirin veya bir video kartı ekleyin.