Skip to content

Güvenlik Dronları Yakınınızdaki Bir Alışveriş Merkezine Gelebilir

12 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • İsrailli şirket XTEND, alışveriş merkezi güvenlik görevlileri olarak dronlar sunmayı planlıyor.
  • Dronlar telepresence kullanır ve operatörün yüzünün bir videosunu içerir.
  • XTEND drone, savunmadan tarıma kadar insansız hava araçları için artan sayıda kullanıma katılıyor.
Yagi Studio / Getty Images
İsrailli bir şirket, uçan dronları ABD alışveriş merkezlerinde ve diğer kamusal alanlarda sanal güvenlik görevlisi olarak kullanmayı öneriyor. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen XTEND drone tasarımı, tarımdan savunmaya kadar çeşitli kullanımlarla pazardaki artan sayıda insansız uçan araca katılacak. XTEND drone, telepresence adı verilen bir video bağlantı sistemi kullanılarak uzaktan çalıştırılacaktı. XTEND CEO’su Aviv Shapira bir video röportajında ​​”Telepresence vizyonu insanların hayatlarını kurtarmaktır” dedi. “Uzaktaki bir makineyi gönderebildiğiniz zaman fiziksel olarak derin bir tehlikeye girerek neden kendinizi bir asker, itfaiyeci veya bir polis memuru olarak riske atasınız?” Uzmanlar, dronların güvenlik cihazları olarak faydalı olabileceğini söylüyor. MissionGO başkanı Anthony Pucciarella, “FAA, iç mekanlarda uçulan uçakların kullanımını düzenlemiyor, bu nedenle odak noktası, bir alışveriş merkezinde veya büyük bir işyerinde nelerin yapılabileceğini ve yapılması gerektiğini belirlemek için kamu güvenliği liderliğine, sigortacılarına ve topluma kayıyor,” bir e-posta röportajında ​​söyledi. “Boş bir alışveriş merkezinde saatlerce devriye gezen sistemler için daha az güvenlik görevlisinin geniş bir kapalı alanı daha etkin bir şekilde izlemesine olanak tanıyan uygun bir kullanım durumu var.”

Kurallar Önüne Çıkıyor

Pucciarella, dış mekan kullanımı için, birçok kamu güvenliği kuruluşunun aşırı uçan insanlar üzerinde katı sınırları olan FAA kuralları altında faaliyet gösterdiğini söyledi. “Bu sınırlar sahadaki insanları koruyor, ancak aynı zamanda kolluk kuvvetlerinin alışveriş merkezi iş için açıkken dış mekanlarda alışveriş merkezi güvenliği için UAS yerleştirmesini zorlaştırabilir,” diye ekledi. “İş saatlerinden sonra, insansız sistemler, geniş açık alanlarda, girişlerde ve otoparklarda devriye gezmek için harika bir araçtır.”

Hong Kong üzerinden uçan bir drone.

Colin Anderson Productions pty ltd / Getty Images
Shapira, XTEND’in insansız hava araçlarının, tasarımın hala son halini almasına rağmen ortalama dört pervaneli dronunuz gibi görünmeyeceğini söyledi. Şirketi, onu çalıştıran kişinin yüzünü gösteren bir video ekranı ekleyerek dronlara gerçek bir insan yüzü koymaya çalışıyor. “Bir yüzleri olacak, böylece yanlarına yürüdüğünüzde sizi duyabilecek ve sizinle konuşabilecekler” diye ekledi. “Onları olabildiğince insancıllaştırmak istiyoruz çünkü kontrollerin diğer ucunda içeride bir insan var.”

Timsahları Güvenle Görün

Shapira, şirketinin insansız hava araçlarının sanal turizmden uzaktan denetime kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olduğunu görüyor. İsrail’de turistleri doğa ile yakından ve kişisel olarak yetiştirmek için son zamanlarda şirketinin insansız hava araçlarından birinin nasıl kullanıldığına bir örnek verdi. “Timsahların olduğu çok özel bir yer var” dedi. “Bu timsahların yakınında orada olmak çok tehlikeli, bu yüzden dronu timsahların yanına uçurduğunuz bir tur yaptık ve gerçekten oradaymışsınız gibi hissedebilirsiniz.” Dronlar, dünya çapında büyüyen bir varlıktır. Bir rapora göre, küresel drone pazarı 2020’de 22,5 milyar dolardan 2025’te 42,8 milyar doların üzerine çıkacak. Enerji sektörünün drone pazarındaki en büyük endüstri olmaya devam etmesi bekleniyor, ancak nakliye ve depolama en hızlı şekilde büyüyor ve büyüyecek Rapor, 2025 yılına kadar ikinci en büyük pazar olacağını belirtiyor. “Uzaktaki bir makineyi gönderebildiğiniz zaman fiziksel olarak derin bir tehlikeye girerek neden kendinizi bir asker, itfaiyeci veya bir polis memuru olarak riske atasınız?” Shapira, XTEND drone’nun güvenlik görevlilerinin devriye alışveriş merkezlerinde veya itfaiyecilerin alevlerle savaşmasına yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik (AR) kullanacağını söyledi. Olası bir senaryoda, bir itfaiyeci bir dronu bir merdivenden yukarı bir sonraki kata gönderebilir. AR kullanarak, kendi gerçekliği arasında dronun gerçekliğine geçiş yapacak, “diye ekledi. XTEND, kullanıcıların aynı anda birden fazla insansız hava aracını izlemelerine olanak tanıyan bir AR sistemi geliştiriyor. “Yani bir dronu konuşlandırırsanız ve birinci katta bir şey görürseniz, ikinci kata başka bir dron yerleştirebilir ve aralarından atlayabilirsiniz,” dedi. Alışveriş merkezindeki hareketlerinizi izleyen belli belirsiz insansı dronlara hazır mısınız? Gelecek düşündüğünüzden daha tuhaf ve daha yakın.