Skip to content

Hangi Arama Motorunu Kullanmalıyım?

19 de Mayıs de 2021

Web’de bir şeyi bulmak için her biri farklı şekilde çalışan çeşitli arama motorları mevcuttur. Bazılarının daha fazla seçeneği var, bazılarının aramayı çok özel bir içerik türüyle sınırlandırması ve bazıları diğerlerinden daha fazla gizlilik odaklı. Peki hangi arama motorunu kullanmalısınız? Seçim gerçekten size kalmış, ancak işte karar vermeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular:

  • Ne bulmayı umuyorsunuz?
  • Temiz ve basit bir kullanıcı arayüzü mü yoksa birçok seçeneğe sahip bir şey mi tercih ediyorsunuz?
  • Arama motorunun aktivitenizin kaydını tutmasının bir sakıncası var mı?
  • Arama motorunu hangi cihazdan kullanacaksınız?

Farklı Arama Motoru Türleri Vardır

çiçeğistar / Getty Images
Bir arama motoru her tür içeriği bulamaz ve bu, arama motorlarının tüm web’de arama yapmadığı gerçeğini dikkate almaz. Yapmanız gereken her şeyden önce ne aradığınızı düşünmektir – aradığınız şeyleri bulacak bir arama motoru seçin. Görsel mi arıyorsunuz? Arama motorunun bir görsel arama işlevi içerdiğinden emin olun. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda görsel arama motoru vardır. İstediğiniz videolarsa, videoları olan bir web sitesine bağlı kalın veya arama motorunun da video sonuçları getireceğinden emin olun. Birden fazla içerik türünü bulabilen hepsi bir arada arama motorları da vardır, ancak aradığınız belirli şeyler için daha iyi çalışacak özel bir arama motorunun da olabileceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, Google çevrimiçi insanları bulmaya yardımcı olurken, web sayfalarını, resimleri, videoları ve daha fazlasını da bulabilir. Bununla birlikte, tam da bunu yapmak için oluşturulmuş bir kişi arama motoru, bu tür aramalar için çok daha yararlıdır. Ayrıca genel web arama motorları, görünmez web arama motorları, mobil cihazlar için optimize edilmiş arama motorları ve niş arama motorları da vardır. Tek bir aramadan daha fazlasını elde etmek için aynı anda birden fazla arama motorunu aramanıza izin veren bazı siteler vardır. Dogpile bir örnektir.

Gizlilik Önemli mi?

Bazı arama motorlarının (Google gibi) aradığınızı izlediği ve hatta hoşunuza giden şeye bağlı olarak tüm cihazlarınıza kişiselleştirilmiş reklamlar sunabildiği oldukça iyi bilinmektedir. Sizin için en iyi arama motoru arayışınızda, bunun sizin için bir sorun olup olmadığını veya güvenli, gizlilik odaklı bir arama motoru isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. DuckDuckGo, herhangi bir kişisel bilgi toplamayan bir arama motoru örneğidir. Startpage.com, dünyanın en özel arama motoru olduğunu iddia ederek benzerdir. Dark web’de Tor Browser aracılığıyla kullanılabilen Torch arama motoru, başka bir özel arama motorudur.

Bazılarının Gelişmiş Arama Seçenekleri Var

Gelişmiş arama seçenekleri, aramayı daraltmanıza yardımcı olması için etkinleştirebileceğiniz filtreler ve ayarlardır. Hangi sonuçları gördüğünüz üzerinde tam kontrole sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, Boolean aramalarını ve diğer gelişmiş seçenekleri destekleyen bir arama motoru seçmek isteyeceksiniz. Google, Yahoo, Bing bu konuda yardımcı olabilecek birkaç arama motoru örneğidir. Gelişmiş arama seçeneklerini kullandığınızda, gördüğünüz sonuçları büyük ölçüde azaltabilirsiniz, bu da aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Diğer arama motorları çok daha az yapılandırılabilir olabilir ve yalnızca kelimeleri girmek için basit bir metin kutusu içerebilir.

Web Dizinleri Bazen Daha İyidir

Web dizinleri adı verilen insan yapımı listeler ve dizinler, web’de gezinmeniz için tercih edilen bir yol olabilir. Bir başkası sizin için işi yaptı, böylece tek yapmanız gereken hazır listelerine göz atmak. Örneğin, çevrimiçi ücretsiz ders kitapları alabileceğiniz en iyi yerlerin bir listesine sahibiz. Bu liste, kitapları bulmak için kullanabileceğiniz bir site koleksiyonudur, ancak gerçekte bir arama motoru değildir çünkü tam olarak arama yapamazsınız. Ancak, kendiniz kazmak zorunda kalmadan aradığınızı bulmanın hızlı bir yolunu sağlar. El kitabını aramadan çıkarmak istiyorsanız, ücretsiz film bulabileceğiniz en iyi yerler, öğrencilerin ücretsiz yazılım alabilecekleri yerler, bilgisayarınızın aygıt sürücülerini güncelleyebilecek programlar, en iyi Android telefonlar vb. Listeleri arayın.