Skip to content

Harita Açıklaması Oluşturma

8 de Mayıs de 2021

Haritalar ve grafikler, dağlar, otoyollar ve şehirler gibi özellikleri belirtmek için stilize edilmiş şekiller, semboller ve renkler kullanır. Açıklama, bu sembollerin anlamlarını açıklayan harita üzerinde küçük bir kutu veya tablodur. Açıklama, mesafeleri belirlemenize yardımcı olacak bir harita ölçeği de içerebilir.

Bir Harita Açıklaması Tasarlama

Bir harita ve lejant tasarlıyorsanız, resminizin amacına bağlı olarak kendi sembollerinizi ve renklerinizi kullanabilir veya standart simge setlerine güvenebilirsiniz. Göstergeler genellikle bir haritanın altına yakın bir yerde veya dış kenarlarda, haritanın dışında veya içinde görünür. Göstergeyi haritanın içine yerleştiriyorsanız, onu farklı bir sınırla ayırın ve haritanın önemli alanlarını kapatmamaya dikkat edin.

Haritayı Oluşturmak

Göstergeyi oluşturmadan önce haritaya ihtiyacınız var. Haritalar karmaşık olma eğilimindedir ve amacınız, önemli bilgileri atlamadan sizinkini olabildiğince basit ve net hale getirmektir. Çoğu harita, aşağıdakiler dahil aynı tür öğeleri içerir:

 • Başlık.
 • Efsane.
 • Ölçek.
 • Coğrafi ve topografik özellikler (su, dağlar vb.).
 • İzleyicinin özellikle ilgilendiği özellikler (binalar, destinasyonlar, sıcaklıklar vb.).
 • Sınırlar.
 • Semboller.
 • Etiketler.
 • Renk anahtarlı özellikler.
ABD Tarım Bakanlığı
Grafik yazılımınızda çalışırken, öğeleri ayırmak ve düzenli tutmak için katmanları kullanın. Efsaneyi hazırlamadan önce haritayı tamamlayın. Microsoft Excel, Powerpoint ve Word, Google Sheets gibi birçok yazılım programı ve daha pek çoğu, harita göstergeleri oluşturmak için basit işlevler içerir.

Sembol ve Renk Seçimi

Haritanız ve efsanenizle tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Aslında, geleneksel sembolleri kullanmak, izleyicinin haritanızı anlamasına yardımcı olabilir. Örneğin, otoyollar ve yollar, yolun boyutuna bağlı olarak genellikle çeşitli genişlikteki çizgilerle temsil edilir ve eyaletler arası veya rota etiketleri eşlik eder. Su genellikle mavi renkle gösterilir. Kesikli çizgiler sınırları gösterir. Bir uçak bir havalimanını belirtir. Yazı tipi dosyanızda ihtiyacınız olan semboller yoksa, çevrimiçi olarak bir harita yazı tipi veya çeşitli harita sembollerini gösteren bir PDF arayın. Microsoft, bir harita sembolü yazı tipi oluşturur. Milli Park Servisi, ücretsiz ve kamu malı olan harita sembolleri sunar.

Microsoft Harita Sembolleri yazı tipi ailesi ekranı

Harita ve gösterge boyunca sembollerin ve yazı tiplerinin kullanımında tutarlı olun ve basitliği genel hedef haline getirin. Her şeyden önce, harita ve açıklama okuyucu dostu, kullanışlı ve doğru olmalıdır. Stiller değişiklik gösterir, ancak tipik olarak bir açıklama, bir sütunda semboller ve diğerinde anlamları olan basit bir tablodan oluşur. Şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Göstergenin haritada kullanılan tüm sembolleri içerdiğini iki kez kontrol edin; aynı şekilde, kullanılmayanları eklemeyin. Dağınıklık görsel olarak rahatsız edicidir.
 • Sadelik yeterince vurgulanamaz. Süslü bir tasarımın zamanı değil.
 • Göstergenin stili, renkler, yazı tipleri ve genel his açısından haritanın stiliyle eşleşmelidir.