Skip to content

Hata 524: Bir Zaman Aşımı Oluştu (Nedir ve Nasıl Onarılır)

10 de Nisan de 2021

524 A Zaman Aşımı Oluştu hatası, sunucuyla bağlantının bir zaman aşımı nedeniyle kapatıldığını gösteren Cloudflare’ye özgü bir HTTP durum kodudur. Bağlama bağlı olarak, Hata 524 mesajı bir web sayfası yüklemenizi, çevrimiçi bir oyun platformunda oturum açmanızı veya bir yazılım parçası kullanmanızı engelleyebilir. Veya oyun veya uygulama, çevrimdışı kullandığınızda düzgün çalışabilir ve 524 Bir Zaman Aşımı Oluştu, yalnızca bir çevrimiçi özelliğe erişmeye çalıştığınızda görünebilir. 524 Bir Zaman Aşımı Oluşan hatalar hemen hemen her zaman aşağıdaki gibi iki satırda görüntülenir: Hata 524
Bir zaman aşımı oluştu

Herhangi bir işletim sistemini çalıştıran herhangi bir cihazda hata 524 mesajları görülebilir.

Hata 524 Nedenleri

Cloudflare ile ilgili durumlarda 524 hata mesajı görülür. Hata, Cloudflare’ın iletişim kurması gereken sunucuyla bir bağlantı kurduğu, ancak sunucunun yanıt vermesinin çok uzun sürdüğü anlamına gelir. Bir uygulamadaki bir web sitesine veya belirli bir özelliğe erişmeye çalışırken bu hatayı görürseniz, hizmet veya uygulamanın sahibini bilgilendirmek dışında ziyaretçi olarak yapabileceğiniz çok az şey vardır. Bununla birlikte, aşağıda göreceğiniz gibi bunun istisnaları vardır. Öte yandan, 524 A Zaman Aşımı Oluştu hatasını alan bir web sitesinin sahibiyseniz, düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

524 A Zaman Aşımı Oluşan Hatası Nasıl Onarılır

  1. Tarayıcınızda hatayı görürseniz web sayfasını yenileyin veya Hata 524 görülürse programı kapatıp yeniden başlatın. Bu, basit bir yeniden başlatmanın çözeceği geçici bir sorun olabilir.

  2. Programı tamamen kaldırın ve ardından en son sürümü şirketin web sitesinden veya kurulum diskinden indirerek yeniden yükleyin. Bazı kullanıcılar, sunucuyla yeniden bağlantı kurduğundan bu yana 524 hatasını düzelttiğini bildirdi, ancak bu yöntem muhtemelen yalnızca 524 hatası, bir oyun sunucusuna bağlanan bir uygulama gibi tarayıcı dışı bir programda meydana gelirse yararlıdır.

  3. Origin oyun platformunu kullanırken hata alırsanız, bu, hesabınıza yerleşik kısıtlamalarla ilgili olabilir. Çocuk hesapları kısıtlanmıştır; çevrimiçi oynamanıza, arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza, Origin mağazasından oyun indirmenize ve daha pek çok şeye izin vermezler. 524 hata kodunu görmenizin nedeni buysa, tam / yetişkin hesabına yükseltmek için çocuk hesabına giriş yapmanız gerekir. Ancak hesap sahibinin doğum tarihini değiştirmenin yanı sıra, bu yalnızca artık reşit olmayan sayılmadığınız takdirde mümkündür. Çocuk hesabı yükseltme için uygun olduğunda bilgilendirileceksiniz.

  4. Web sitesinin veya hizmetin popülaritesine bağlı olarak, 524 hatası, sitenin beklemediği ani ziyaretçi akışından kaynaklanıyor olabilir, bu da sunucu kaynaklarını zorlayarak bu zaman aşımı hatasıyla sonuçlanabilir. Beklemek, bu durumda yapabileceğiniz tek şey. Web sitesi 524 hata mesajı nedeniyle çalışmıyorsa, sayfayı Wayback Machine’de arayarak arşivlenmiş bir sürümüne erişebilirsiniz.

Web Sitesi Sahibi Siz Misiniz?

Web sitesinin sahibiyseniz veya sunucu tarafında değişiklik yapmak için uygun kimlik bilgilerine sahipseniz bu adımları izleyin.

  1. Tüm web sitesi eklentilerinizi devre dışı bırakın ve ardından Hata 524 mesajını gösteren işlemi tekrarlayın. Bu, hatayı düzeltirse, hangisinin 524 A Zaman Aşımı Oluştu hatasına neden olduğunu belirleyene kadar eklentileri tek tek yeniden etkinleştirin.

  2. DDoS saldırısı nedeniyle artan sunucu yükü 524 hatasının nedeni olabilir, bu durumda Cloudflare aracılığıyla DDos korumasını etkinleştirebilirsiniz. Hata 524 mesajı, web sitenizin aniden daha fazla hale gelmesinden kaynaklanıyorsa meşru trafik, barındırma planınızı bu sayıda ziyaretçiye hizmet vermek için gereken ekstra kaynakları barındıracak şekilde yükseltmeyi düşünün.

  3. Cloudflare DNS uygulamasında uzun süredir çalışan süreçleri proxy olmayan (gri bulutlu) bir alt alana taşıyın. Kaynak sunucudan 100 saniyeden fazla (veya kurumsal müşteriler için 600 saniyeden fazla) bir yanıt almayan herhangi bir HTTP isteği zaman aşımına uğrayacak ve 524 A Zaman Aşımı Oluştu hatasını göreceksiniz.

  4. Bazı Hata 524 mesajlarına sizin kontrolünüz dışındaki bir şey neden olur. Barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin ve onlara hata kodunu, 524 hatasının oluştuğu saat dilimini ve hataya neden olan URL’yi verin. Sunucu günlüklerini ve bellek seviyelerini kontrol etmeleri gerekebilir.