Skip to content

Hata Kodu 0xc0000185: Nedir ve Nasıl Onarılır

8 de Mayıs de 2021

Hata kodu 0xc0000185, genellikle bir sistem yeniden başlatıldıktan sonra bir Windows PC başlatıldığında neredeyse her zaman görünür. Neredeyse her zaman bir BSOD veya Mavi Ölüm Ekranı olarak tezahür eder ve “Bilgisayarınız için Önyükleme Yapılandırma Verileri eksik veya belirli hatalar içerir” ve ardından hata kodu görüntülenir. Ayrıca, “Bilgisayarınızın onarılması gerekiyor. Önyükleme Yapılandırma Verileri dosyasında bazı gerekli bilgiler eksik.” Mesajı da okunabilir. Bu hata çoğu durumda kolayca düzeltilebilir. Bu hata, Windows 8.1 ve Windows 7’de görünür, ancak en yaygın olarak Windows 10’da bulunur.

0xc0000185 Hata Kodunun Nedenleri

Hata Kodu 0xc0000185, bir Windows PC’nin önyükleme işleviyle ilgili dosyaların bozulmasından kaynaklanır. Bazı dosyalar bir şekilde silinmiş veya hasar görmüş veya hatalı bir kapatma veya yeni bir çevre biriminin işlere bir anahtar fırlatması gibi zararsız bir şey. Kötü amaçlı yazılımın veya hatalı donanımın sonucu da olabilir ve bu hata yalnızca büyüyen bir sorunun belirtisidir.

Hata Kodu 0xc0000185 Nasıl Onarılır

Bu hatanın sisteminizi etkileyen ana sorun olup olmadığı veya bu hatanın yalnızca ima ettiği başka bir önemli aksaklık olup olmadığı, PC’nizi tekrar çalıştırana kadar hiçbir şeyi düzeltemezsiniz. Bu düzeltmelerin her birini denedikten sonra, sisteminizi yeniden başlatın ve düzgün başlayıp başlamadığına bakın. Olmazsa, bir sonraki potansiyel çözüme geçin.

  1. Bilgisayarı yeniden başlat. Standart bir yeniden başlatmanın bu sorunu çözmesi olası değildir, ancak tam bir yeniden başlatmayı denemek asla zarar vermez. Windows, başlatma sırasında bu sorunu giderir.

  2. BCD’yi yeniden oluşturun. Bu hata devam ederse, Önyükleme Yapılandırma Verileri dosyasını yeniden oluşturmak, atılacak harika bir sonraki adımdır. Başlamak için Gelişmiş Başlangıç ​​seçenekleri menüsüne erişin.

  3. BCD’yi önyükleme ortamıyla yeniden oluşturun. Bazen, kullanmanız gereken onarım araçlarına erişemediğiniz için Windows önyükleme sorunlarını çözmek zordur. Başka bir Windows yükleme sürücüsü kullanabilirsiniz, ancak daha basit bir yöntem, önyüklenebilir bir Windows 10 USB sürücüsü oluşturmak ve kullanmaktır. Bir tane yapmak için, Microsoft kaynaklarından birinden bir Windows ISO (ücretsiz) indirin, ardından önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturun. Bu bittiğinde, son sorun giderme adımında yapmış olabileceğiniz gibi Windows’ta BCD’yi yeniden oluşturun, ancak bu sefer ana sürücünüz yerine USB sürücünüze önyükleyin.

  4. Bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirin. BCD’yi onarmak sorunu çözmezse, daha sert bir yaklaşım, sistemi zamandaki önceki bir noktaya geri döndürmektir. Sistem Geri Yükleme’yi kullanmak, uygulamaları ve verileri silebilir, böylece yapabiliyorsanız, devam etmeden önce önemli her şeyi ikincil bir sürücüye yedekleyin. Geri yüklemeyi şuradan çalıştırmanız gerekecek Gelişmiş Başlangıç ​​seçenekleri menüsü, bununla birlikte, Windows’a düzgün şekilde önyükleme yapamadığınız için.

  5. Bölümü biçimlendirin ve Windows’u yeniden yükleyin. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatırken hala sorun yaşıyorsanız, sürücüyü biçimlendirin ve Windows’u yeniden yükleyin. Sürücüdeki önemli bilgileri yedekleyin, çünkü bu işlem sürücüyü siler.