Skip to content

Hatası 0x8007045d: Nedir ve Nasıl düzeltilir

15 de Mayıs de 2021

0x8007045d hata kodu, bir aygıt dosyaları doğru bir şekilde bulmada veya okumada zorluk yaşadığında Windows’un tüm sürümlerinde görünebilir. Bu genellikle bir uygulama veya Windows güncellemesi sırasında olur. Bununla birlikte, 0x8007045d hata kodunun hatalı bir dosya aktarımı veya sistem yedeklemesi sırasında göründüğü de bilinmektedir.

0x8007045d Hata Kodu Nasıl Görünüyor?

Hata kodu 0x8007045d, dosyalara erişildiğinde veya bir güncelleme devam ederken bir açılır hata mesajında ​​ve Windows 10’un bazı bölümlerinde görünebilir. Aşağıda, 0x8007045d hatasının nasıl görünebileceğine dair iki örnek verilmiştir:

 • Bir G / Ç aygıt hatası nedeniyle istek gerçekleştirilemedi (0x8007045D) Lütfen sorun çözüldükten sonra yedeklemeyi yeniden çalıştırın.
 • Windows gerekli dosyaları yükleyemiyor. Kurulum için gerekli tüm dosyaların mevcut olduğundan emin olun ve kurulumu yeniden başlatın. Hata kodu: 0x8007045D
Lucas Racasse / PhotoAlto Ajansı RF Koleksiyonları / Getty Images

0x8007045d Hatasının Nedenleri

Bir bilgisayar bir işlem sırasında gerekli dosyalara erişmede veya bunları okumada zorluk yaşadığında 0x8007045d hata kodu oluşur. Bunun nedeni bozuk bir Windows kayıt defteri, bozuk sistem veya program dosyaları, eksik bir dosya indirme, hatalı bellek modülleri veya harici bir sabit sürücü, USB sürücü, CD veya DVD gibi hasarlı bir depolama aygıtı olabilir.

0x8007045d Hatası Nasıl Onarılır

0x8007045d hata kodu yazılım ve donanım sorunları tarafından tetiklenebileceğinden, bununla uğraşırken denenebilecek çeşitli stratejiler vardır.

 1. Windows’u yeniden başlatın. Bu temel eylem, en rastgele bilgisayar hatalarını düzeltme alışkanlığına sahiptir ve teknik sorunlarla her karşılaştığınızda denemeye değer. Windows bilgisayarı doğru şekilde yeniden başlattığınızdan emin olun. Yanlış yapmak sorunlara neden olabilir.

 2. Windows’u güncelleyin. Bir Windows güncellemesi, en son özellikleri ve güvenlik yamalarını yükler. Ayrıca, cihazı bozuk dosyalar ve hatalar için tarar ve bu dosyaları ve hataları düzeltir. Yeni bir Windows güncellemesini kontrol etmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Güncellemeleri kontrol et. Bazı güncellemeler biraz zaman alabileceğinden, özellikle son güncellemeden bu yana uzun zaman geçmişse, Windows cihazının bir güç kaynağına takılı olduğundan emin olun.

 3. Sürücüyü yeniden bağlayın. USB bellek veya DVD gibi harici bir sürücüdeki dosyalara erişirken bu hatayla karşılaşırsanız, Windows bilgisayardan çıkarın, takın ve görevi yeniden deneyin.

 4. CD’leri ve DVD’leri temizleyin. 0x8007045d hata mesajının arkasında kirli parmak izleri olabilir. Diskler kirlendiğinde, bilgisayarın disk sürücüsü verileri düzgün okumakta zorlanabilir. Diski uygun şekilde temizleyin ve görevi yeniden deneyin.

 5. CD’leri ve DVD’leri onarın. Bir CD veya DVD kırılırsa veya çizilirse, onu yeniden okunabilir hale getirecek herhangi bir temizlik miktarı yoktur. Bunun yerine onarmaya çalışın. Birkaç yöntemin işe yaradığı kanıtlanmıştır. Bir diski kendiniz onarmak istemiyorsanız, profesyonel bir disk onarım seti deneyin. Bunlar nispeten ekonomiktir ve genellikle işi bitirir. Hatanın hasarlı bir diskten kaynaklandığından eminseniz ve onaramazsanız, en iyi çözüm tedarikçiden yedek disk sipariş etmek olabilir.

 6. Alternatif bir USB bağlantı noktası deneyin. Bağlantı noktası hasar görebilir. Windows cihazınızda başka bir USB bağlantı noktası varsa, onu da deneyin.

 7. Dosyaları bilgisayarınıza aktarın. Harici bir sürücüden veya diskten bir uygulama veya güncelleme yüklüyorsanız ve 0x8007045d hata mesajını alıyorsanız, ilgili dosyaları bilgisayarınıza kopyalayın ve oradan kurulumu veya güncellemeyi çalıştırın.

 8. Dosyaları yeniden indirin. Erişmekte olduğunuz dosyalar ilk indirme sırasında bozulmuş olabilir. Bu, zayıf veya hatalı bir internet bağlantısından veya web sitesinin sunucusundaki bir sorundan kaynaklanabilir. Yapabiliyorsanız, dosyaları silin, ardından dosyaları yeniden indirin. Dosyaların doğru bir şekilde indirilip indirilmediğini belirlemenin kolay bir yolu, dosya boyutunu resmi web sitesinde listelenenlerle karşılaştırmaktır. Bir yükleme dosyasının 800 MB olması gerekiyorsa, ancak indirildikten sonra yalnızca 200 MB ise, bir şeyler düzgün çalışmıyordur.

 9. Dosyaları bulut aracılığıyla aktarın. Dosyalara harici bir sürücüden erişemiyorsanız, disk sürücüsü fiziksel olarak hasar görmüş olabilir ve hiçbir temizlik işlemi sorunu çözmez. Bunu aşmak için Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi bir bulut hizmetini kullanarak dosyaları bilgisayarınıza gönderin. Bir bulut hizmetleri hesabınız yoksa, dosyaları bir e-posta mesajına ekleyerek bilgisayarınıza aktarın.

 10. Sürücüleri güncelleyin. Bu işlem hem yerel hem de harici sürücülerle ilgili hataları düzeltebilir.

 11. Sürücüyü hatalar için kontrol edin. Windows, sürücüleri hatalara karşı tarayan ve hataları düzelten yerleşik bir araca sahiptir. Tarama yalnızca birkaç dakika sürecektir. Tarama bittiğinde tespit edilen herhangi bir hata için uyarılırsınız.

 12. Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini çalıştırın. Windows, sorun gidericiler adı verilen yerleşik bir program paketine sahiptir. Bu programlar belirli teknik sorunları tarar ve bu sorunları düzeltir. Kullanmak istediğiniz, Donanım ve Aygıt Sorun Giderici olarak adlandırılır. Bulmak için seçin Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Sorun giderme. Ardından, seçin Sorun gidericiyi çalıştırın başlığı altında. Aynı ekrandan Paylaşılan Klasörler Sorun Gidericisini de çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bir Windows güncellemesi gerçekleştirirken 0x8007045d hatası alırsanız, Windows Update Sorun Giderici’yi çalıştırın.

 13. Virüsten koruma programlarını geçici olarak devre dışı bırakın. Antivirüs programları güncelleme ve kurulumlara müdahale edebilir. Arka planda çalışan programı devre dışı bırakın ve güncellemeyi tekrar deneyin. Korumasız bir bilgisayar gelecekte daha fazla soruna neden olabileceğinden, işiniz bittiğinde antivirüs korumasını tekrar açın.