Skip to content

Hayran Yapımı TikTok ‘Ratatouille Müzikali’ Nasıl Sosyal Medya Fenomeni Oldu?

4 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Ratatouille’in kültürel önemi viral bir sansasyon haline geldi ve TikTok başarısının koruyucu azizi haline geldi.
  • COVID-19 ülke çapında tiyatro yapımlarının kapanmasına neden olduğu için bu sanal performanslar açlık çeken bir seyirci için can damarı haline geldi.
  • Trend çekişmeye devam ederken, hayran yapımı müzikalin geleceği havada.
Wikipedia / John Johnston – CC2.0
TikTok’un son çılgınlığı yeni bir viral dans ya da akılda kalıcı bir ses değil, bu … Ratatouille müzikal? Evet A Ratatouille müzikal. Geleneksel eğlence sektörleri, COVID-19 salgınından büyük bir darbe aldı, ancak hiçbiri canlı tiyatroya benzemiyor. Muazzam prodüksiyon ekipleri ve kurum içi izleyicilerden müdavimlere ve ayrıcalıklı ev sahiplerine kadar, anlaşılabilir enfeksiyon endişeleri nedeniyle tiyatrolar kapanmaya zorlandı. Kitlesel aşılar hala aylar uzakta. Broadway’in en azından 2021 ortasına kadar kapılarını açması beklenmiyor. Şimdiye kadar yaklaşık bir yıllık gösteriler askıya alındı ​​ve binlerce iş serbest bırakıldı. Bu viral müzikal doğru zamanda ortaya çıktı. İçerik oluşturucu Emily Jacobson, “Dünyanın ortak bir proje için ortak bir hedefe doğru birlikte çalıştığı bir şeyi hiç yaşamadım” dedi. Inside Edition viral hareket hakkında.

Tüm Hayallerimizin Sıçanı

Her şey 10 Ağustos’ta 26 yaşındaki öğretmenin 2007 popüler Pixar filminin itibari sıçanı hakkında uygun bir başlıklı “Ode to Remy” de söylediği masum kısa bir TikTok şarkısıyla başladı. 2021’de açılması planlanan yeni EPCOT yolculuğu “Remy’s Ratatouille Adventure” ın duyurusunu anan Jacobson, “tüm rüyalarımızın faresinin” akılda kalıcı bir lirikten fazlası olacağını bilmiyordu. “Parodinin bir kısmı, onu çok gerçek bir şekilde tam olarak fark ediyor, bu yüzden duygu uyandırarak bir Broadway albümü dinliyormuşsunuz gibi geliyor.” Yarı parodi, yarı ciddi maket, TikTok müzikali birkaç amatörden daha fazla ilgiyi çekti. Klasik olarak eğitilmiş besteci ve aranjör Daniel Mertzlufft, onun viral şöhretinden yeni çıkan ringe şapkasını attı. New York Yaz-ilhamlı Bakkaliye müzikal TikTok videosu. Bir önceki girişiminde olduğu gibi, Jacobson’ın “Ode to Remy” üzerine yaptığı tavır, çok ihtiyaç duyulan bazı klasik şov melodilerini ve ünlü şatafatlı kreşendo ile tamamlanan Disney büyüsünü ekledi. Sonuç, pratik olarak tipik bir Broadway yakınından ayırt edilemezdi. Bunu duydum ve bir arkadaşım tarafından müzikalleştirmesi söylendi. Ve bir telefon röportajında, “ Aman Tanrım, bu büyük bir Disney şovunun ikinci perdelik finali için harika ” diye düşündüm. Cankurtaran. “Son satır, dünyanın adınızı hatırlayacağı ve bir gösteriyi bitirmenin ne harika bir yolu. Parodinin bir kısmı tamamen gerçek bir şekilde farkına varıyor, bu yüzden gerçekten mantıklı olmamasına ve rastgele olmasına rağmen duyguları çağırarak bir Broadway albümünü dinliyormuşsunuz gibi geliyor. Bunun bir devrim başlatacağını düşünmemiştim, sadece komik bir video olacağını düşündüm. ” Ama bir devrimdi. TikTok’ta doğan hareket, yaratımının orkestral sesini kullanan yaklaşık 10.000 video ve #ratatouillethemusical altında toplam 125 milyondan fazla görüntülenme ile sosyal medyada yükselişe geçti. Profesyonel set tasarımcıları, oyuncular, kostüm tasarımcıları ve amatörler de dahil olmak üzere binlerce kullanıcıya, müzikal tiyatro meraklılarını serbest bırakmaları için ilham verdi.

Remy Sonrası Başarı

Merklufft gibi tiyatro profesyonelleri için nispeten yalnız bir yıldı, ancak tiyatro hatasını sallayamadı, bu da onu düzeltmek için TikTok’a dönmesine neden oldu. Birçoğunun bir tür canlı eğlence için sahip olduğu bu arzunun, Ratatouille müzikal hareketinin gerçekten yükselişini sağlayan şey olduğunu düşünüyor. Ellerinde zamandan başka bir şey olmadığından insanlar yenilik yapmaya, eğlendirmeye ve en önemlisi eğlenmeye çalıştılar.

“Uyum sağlamanın ve yenilik yapmanın pek çok yolu var, ancak günün sonunda hala canlı tiyatro değil ve bence insanların özlediği ve bu kadar çok can attığı şey bu. Başka bir Zoom performansını izleyemiyorum ”dedi. “Aynı zamanda yepyeni içeriğin olduğu böyle bir şey üretmek çok heyecan verici. Çok gerçek ve yeni hissediyor ve olasılıklar canlı ve yeniden kullanılabilir. Canlı tiyatro gitmişti ve bir seyirci vardı ve açıkça istiyorlardı, ben de bir şans verdim ve iyi oldu. ” Broadway’den ilham alan bir görünümle James Corden ile Geç Geç Şov– Efsaneler Patti LuPone, Audra McDonald ve Kristin Chenoweth’in yazdığı farklı bir müzikalde şarkı söylemesiyle tamamlandı – Mertzlufft, küçük bir viral fare müzikali sayesinde rüyasının bir versiyonunu yaşıyor. Viralite ona ve diğer yaratıcılara yetenekleri için bir çıkış noktasından fazlasını verdi. Milyonlarca izleyiciye becerilerini sergilemelerine izin verildi.

Yetkisiz Gelecek

Pixar’ın ana şirketi Disney’den pek bir şey beklemeyin. Medya devi, gelecekteki projeler konusunda kötü şöhretli ve geçmişte imzalı bir sözleşme ve bağlayıcı NDA’lar olmadan bağımsız içerik oluşturucularla çalışmaktan çekiniyor. Yine de, iyi bir viral anı geçirecek biri olmayan şirket, sosyal medya çılgınlığını kabul etti ve hem resmi Pixar Instagram sayfasında hem de Broadway Twitter hesabında Disney fan yapımı projeye başını sallayarak şapkasını ringe attı. Bu arada, sanal olarak kendi kendine yapılan Ratatouille müzikali, potansiyel, gerçek dünya geleceği için küçük bir kıpırdatma odasıyla yapmak zorunda kalacak. “Ne kadarını söyleyebileceğimi bilmiyorum ama bunun gerçek bir Broadway yapımı için gerçekten büyük umutlarım yok. Ama Broadway dışında başka tiyatro türleri de var ”dedi Mertzlufft.