Skip to content

HDD ve SSD Depolama

8 de Mayıs de 2021

Yeni bir bilgisayar satın alırken veya sahip olduğunuz bilgisayarı yükseltirken vermeniz gereken pek çok karar var. Dikkate almanız gereken temel unsurlardan biri depolamadır ve bu alan, donanımın tutabileceği giga veya terabayttan daha da öteye gider. Ne tür bir sürüş aldığınıza da dikkat etmelisiniz. İki seçeneğiniz bir sabit disk sürücüsü (HDD) veya bir katı hal sürücüsüdür (SSD). Her ikisinin de diğerine göre avantajları vardır ve hangi niteliklerin sizin için en önemli olduğuna bağlıdır.

Genel Bulgular

HDD

 • Verileri hareketli bir kol ile tek bir diskte depolar.
 • Daha ucuz.
 • Eski teknoloji.
 • Fiziksel parçalar daha fazla potansiyel arıza noktası verir.
 • Daha büyük donanım.

SSD

 • Verileri çiplerde depolar.
 • Daha sessiz çalışma.
 • Daha pahalı.
 • Bilgiye daha hızlı erişir ve önyükleme yapar.

Hem HDD’ler hem de SSD’ler aynı görevi yerine getirir. Bilgisayarınızdaki bilgileri depolar ve bunlara erişirler. Ancak bütçe en büyük endişenizse, bir sabit disk sürücüsü aynı depolama miktarı için daha ucuza mal olacaktır. Bununla birlikte, uygun fiyatın bir bedeli vardır. Katı hal sürücüleri, önceki depolama standardından daha verimli, esnek ve dayanıklıdır. Ayrıca, sabit disk sürücüleri genellikle alt uç bilgisayarlarda göründüğünden ve bağımsız ve yedek sürücüler neredeyse her zaman katı hal olduğundan, bulmaları daha kolaydır. Bir PC kuruyorsanız veya bir bilgisayar için alışveriş yapıyorsanız, daha iyi yatırım katı hal sürücüsüne yapmaktır, ancak sabit disk sürücüsü paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Fiyat: SSD’ler Size Mal Olacak

HDD

 • Daha eski, daha ucuz teknoloji.

SSD

 • Aynı miktarda depolama için daha yeni ve daha pahalı.

Bir sabit diskin fiyatı, üretici ve boyut dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Genel olarak, yine de, bir sabit disk sürücüsü, aynı kapasiteye sahip bir yarıiletken sürücüden daha ucuz olacaktır. Mevcut bir MacBook Pro, eskisiyle yaklaşık aynı maliyete sahip olsa da (yeniyken), örneğin, eski bilgisayarda muhtemelen daha fazla depolama alanı vardır. Bu fark, önceki donanımın büyük olasılıkla daha yüksek kapasiteli ancak daha ucuz bir sabit diske sahip olmasıdır. Daha yeni, üst düzey modeller, fiyat için daha az kapasiteye sahip olabilecek katı hal sürücülerine sahip olacak, ancak maliyetten bağımsız olarak çeşitli avantajlar sunuyorlar. Yine de, bir sabit sürücüyü değiştiriyorsanız ve asıl endişeniz depolama fiyatıysa, yine de bir sabit sürücü ile idare edebilirsiniz. Ancak göz önünde bulundurmanız gereken tek unsur bu değil.

Performans: SSD’ler Daha Hızlı ve Daha Sessizdir

HDD

 • Mekanik parçalar daha yavaş çalışmayı sağlar.
 • Dönen tahrik ve hareketli kol gürültü yaratır.

SSD

 • Flash tarzı bellek, bilgisayarın verilere daha hızlı erişmesine ve çalıştırmasına izin verir.
 • Sessizce koşar.

Performans için, geleneksel bir sabit disk katı haldeki muadili ile rekabet edemez. Bunun nedeninin çoğu, her depolama sürümünün verileri nasıl aldığı ile ilgilidir. Bir sabit sürücü, bilgileri, sürücü üzerindeki verilerin konumuna fiziksel olarak hareket eden metal bir kolla eriştiği gerçek bir metal diskte tutar. İşlem, bir vinil plak veya DVD oynatıcıya benzer şekilde çalışır. Mekanik parçalar kullandığı için, bir sabit sürücü bir katı hal sürücüye ayak uyduramaz. Yeni teknoloji, birbirine bağlı yongalarda depoladığı flash belleği kullanır. SSD’ler verileri dijital olarak okur, yazar ve çeker; bu, bir sabit sürücünün analog kurulumundan birkaç kat daha hızlıdır. Bu hareketli parçalar ayrıca potansiyel olarak hoş olmayan başka bir unsuru da ortaya çıkarır: gürültü. Sabit sürücüler, hem disk döndüğünde hem de kol üzerinde hareket ettiğinde ses üretir; bu, onları içeren bilgisayarların, olmayanlardan daha yüksek sesle çalıştığı anlamına gelir. Katı hal sürücülerindeki yongalar, donanım çalışırken hareket etmez, bu nedenle bu aygıtlar sessiz değilse çok daha sessizdir.

Kararlılık ve Dayanıklılık: SSD’ler Sağlamdır

HDD

 • Hareketli parçalar daha az güvenilirdir.
 • Parçalanmaya duyarlıdır.

SSD

 • Kırılacak daha az parça.
 • Genel olarak daha güvenilir kurulum.

Sağlamlık açısından SSD’ler, sabit disk sürücülerini tamamen geride bırakır. Bir kez daha, eski teknolojinin eksiklikleri esas olarak mekanik kurulumundan kaynaklanıyor. Herhangi bir cihazda daha fazla hareketli parçaya sahip olmak, kırılabileceği veya arızalanabileceği daha fazla yer sağlar. HDD’lerin iki büyük tehlike noktası vardır: metal disk ve onu okuyan kol. Ya başarısız olursa ya da hasar alırsa, sürücü temelde işe yaramaz. Bu, katı hal sürücülerinin yenilmez olduğu anlamına gelmez, ancak zamanla ortaya çıkma olasılıkları çok daha düşüktür. Ayrıca hareketli parçaları yoktur, bu nedenle bilgisayarınızı düşürürseniz SSD’ye zarar verme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bir sabit diskin diğer eksikliği, parçalanma potansiyelidir. Parçalanma, sürücüde tüm dosyayı depolamak için yeterli bitişik boş alana sahip olmadığında meydana gelir, bu nedenle sürücünün birkaç yerine bölünmesi (parçalanması) ile sonuçlanır. Dosyaların parçalarının tüm diske yayılması yalnızca yükleme hızını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sistemi daha az kararlı hale de getirebilir. Parçalanma olasılığı ayrıca sabit diskler için fazladan bir bakım gerektirir. Daha iyi ve daha hızlı performans için sabit sürücünüzü “birleştirmek” ve verilerinizi birleştirmek için bir program çalıştırabilirsiniz. Bu düzeltilebilir bir sorundur, ancak zaman zaman yapmanız gereken, katı hal sürücüsünde gerekli olmayan bir şeydir.

Nihai Karar: Katı Hal Sürücüleri En İyi Seçimdir

Ciddi bir bütçeniz olmadıkça, katı hal sürücüler, sabit disk sürücülere göre her türlü avantaja sahiptir. Daha önceki teknoloji daha az verimlidir, kırılma olasılığı daha yüksektir ve daha yavaştır. Mekanizmasını çalıştıran hareketli parçalar, katı hal sürücülerin sahip olmadığı çok sayıda potansiyel arıza noktası sağlar. Genel olarak, HDD’ler çıkış üzerindedir. Bunları genellikle yalnızca düşük kaliteli dizüstü bilgisayarlarda ve bütçe olarak, bağımsız harici ve dahili sürücülerde bulabilirsiniz. Katı hal depolama, birçok avantajı nedeniyle yeni, üst düzey donanım için standart haline geliyor. SSD’lerin genellikle daha küçük boyutu, kendi makinenizi oluşturuyorsanız daha fazla esneklik sağlar. Bir sabit sürücünün her iki sürümü de bilgilerinizi saklar ve bunlara erişir. Ama ödediğin kadarını alacaksın. Daha yeni bir sürücü için ekstra para muhtemelen daha sonra baş ağrılarından kurtaracaktır.