Skip to content

HDDScan v4.1 Ücretsiz Sabit Disk Test Aracı İncelemesi

23 de Mayıs de 2021

HDDScan, Windows için her türlü dahili ve harici sabit sürücü üzerinde çeşitli testler çalıştırabilen taşınabilir bir sabit sürücü test programıdır. Programın kullanımı kolaydır ve tüm isteğe bağlı özelliklere kolayca erişilebilir. Testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir. Bu inceleme HDDScan v4.1’e aittir. Lütfen incelememiz gereken daha yeni bir sürüm olup olmadığını bize bildirin.

HDDScan Hakkında Daha Fazla Bilgi

HDDScan tamamen taşınabilirdir; bu, çalışmasını sağlamak için bilgisayarınıza yüklemek yerine dosyaları çıkarmanız gerektiği anlamına gelir. ZIP dosyasını indirdikten sonra, Windows’un yerleşik çıkarıcısını veya 7-Zip veya PeaZip gibi başka bir ücretsiz dosya çıkarıcı programını kullanarak çıkartın. Ana HDDScan programı (XSLT’ler, görüntüler, bir PDF, INI dosyaları ve bir metin dosyası gibi) ile birlikte birkaç dosya çıkarılır, ancak aslında HDDScan programını açmak için, adlı dosyayı kullanın. HDDScan. Bir sabit sürücüyü HDDScan ile test etmek için, programın üst kısmındaki açılır menüden bir sürücü seçin ve ardından TESTLER. Buradan sunulan tüm testlere ve özelliklere erişebilirsiniz; testin nasıl çalışması gerektiğini düzenleyin ve ardından sağ ok düğmesine basın. Her yeni test, alttaki kuyruk bölümüne eklenecek ve önceki her test bittiğinde başlayacaktır. Programın bu bölümünden testleri duraklatabilir veya silebilirsiniz. HDDScan, hataları kontrol etmek ve SMART özelliklerini göstermek için PATA, SATA, SCSI, USB, FireWire veya SSD bağlı sabit sürücüler gibi cihazlara karşı testler çalıştırabilir. RAID birimleri de desteklenir ancak yalnızca bir yüzey testi çalıştırılabilir. Bir sabit sürücünün AAM (otomatik akustik yönetim) ayrıntıları gibi bazı parametreler değiştirilebilir. HDDScan’i çeşitli sabit sürücü türlerinin iş milini başlatmak veya durdurmak ve seri numarası, bellenim sürümü, desteklenen özellikler ve model numarası gibi bilgileri tanımlamak için de kullanabilirsiniz. HDDScan’i kullanmak için Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 veya Windows Server 2003 çalıştırıyor olmalısınız.

HDDScan Artıları ve Eksileri

Bu sabit sürücü test programının pek çok dezavantajı yoktur:

Artıları:

  • Birçok farklı türde depolama cihazını tarar
  • Kullanması zor değil
  • SMART raporları, MHT veya TXT dosyası gibi bir dosyaya kaydedilebilir
  • Komut satırı desteği
  • Kurulması gerekmez (taşınabilir)

Eksileri:

  • Yalnızca Windows işletim sistemlerinde çalışır
  • Bilgisayarınıza yükleme seçeneği yok
  • Yerleşik ipuçları, açıklamalar veya yardım belgeleri yok

HDDScan üzerine düşünceler

HDDScan’ın kullanımı gerçekten çok kolay. Program dosyaları çıkarıldıktan sonra, programı hemen başlatmak ve sabit sürücü testlerini çalıştırmak için uygulamayı açmanız yeterlidir. Kullanmak için HDDScan yüklemenize gerek kalmaması harika, ancak en azından bilgisayarınıza yazılım yükleme seçeneğinin olması da güzel. Maalesef, HDDScan yapmaz. Sevdiğimiz başka bir şey de, bir testin tamamlanmasından ne kadar uzakta olduğunu gösteren bir ilerleme göstergesi olmasıdır. Görevin ne zaman başladığını ve ne zaman bittiğini görebilirsiniz ve aktif bir testi çift tıklamak ilerlemeyi gösterir. Bu, özellikle büyük sabit disklerde yapılan gerçekten kapsamlı testlerde yardımcı olabilir. Bazı sabit sürücü test yazılımları bir diskten çalışır ve bu nedenle herhangi bir işletim sistemini çalıştıran bir sabit sürücüyü kontrol etmek için kullanılabilir. HDDScan, hataları kontrol etmek için belirli bir işletim sisteminin diskte olmasını gerektirmese de, yalnızca kullanılabilir itibaren bir Windows makinesi, yani bu programla yalnızca diğer Windows sabit sürücülerini tarayacağınız anlamına gelir. Sevmediğimiz bir başka şey de, HDDScan’in model ve seri numarasını seçimdeki sürücüler olarak göstermesidir, bu da testleri çalıştırmak istediğiniz sürücünün hangisi olduğunu anlamayı zorlaştırır. Bu notta, testlerin herhangi bir açıklaması da yoktur, bu nedenle farklılıkların ne olduğunu bilirsiniz, bu da dahil edilmesi güzel olur. Tüm bunlar, harika bir sabit disk test aracıdır ve kesinlikle tavsiye ederiz. Yükleme dosyalarını çıkardıktan sonra adlı dosyayı açın. HDDScan programı çalıştırmak için.