Skip to content

HDMP Dosyası Nedir?

17 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir HDMP dosyası, bir Windows Yığın Dökümü dosyasıdır.
  • Microsoft Visual Studio ile bir tane açın.

Bu makale, neden oluşturuldukları, nasıl bulunacağı, silinmesinin uygun olup olmadığı ve gerekirse nasıl açılacağı dahil olmak üzere HDMP dosyaları hakkında daha fazla bilgi verir.

HDMP Dosyası Nedir?

HDMP dosya uzantısına sahip bir dosya, Windows’un bazı sürümlerinde bir program çöktüğünde oluşturulan veya “dökülmüş” sıkıştırılmamış hata dosyalarını depolamak için kullanılan bir Windows Yığın Dökümü dosyasıdır.

Sıkıştırılmış döküm dosyaları MDMP (Windows Minidump) biçiminde saklanır ve Windows tarafından çökme raporlarını Microsoft’a göndermek için kullanılır.

HDMP Dosyası Nasıl Açılır

Windows Yığın Dökümü dosyaları, Microsoft Visual Studio kullanılarak açılabilir. Dosya > Açık Menü. Programın son sürümleri, HDMP, MDMP ve DMP (Windows Bellek Dökümü) dosyalarını bu şekilde açabilir. Dosyayı açmanıza izin vermeyen bir Visual Studio sürümü kullanıyorsanız, DMP dosya uzantısını kullanmak için yeniden adlandırın ve tekrar deneyin. “Yeterli depolama alanı yok” ile ilgili bir hata alırsanız, büyük olasılıkla döküm dosyası Visual Studio’nun belleğe yüklenemeyeceği kadar büyüktür. Windows Yığın Dökümü dosyaları, Windows Hata Ayıklayıcı aracıyla eşleşir. Hataların nedenini araştırmak istemezseniz veya çok fazla disk alanı kaplıyorlarsa, HDMP ve MDMP dosyalarını bilgisayarınızdan güvenle kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, sorun devam ederse, büyük olasılıkla bu döküm dosyalarının daha fazlası oluşturulacaktır. Tüm bilgisayar sorunlarında olduğu gibi, bunları kontrolden çıkmadan çözmek her zaman en iyisidir.

HDMP Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir HDMP veya MDMP dosyasını başka bir formata dönüştürmenin herhangi bir yolunu bilmiyoruz.

Döküm Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hata raporlama bilgilerini tutan Windows Kayıt Defteri konumu, HKEY_LOCAL_MACHINE kovanında, YAZILIM Microsoft Windows Windows Hata Bildirimi anahtar. Programların tipik olarak döküm dosyalarını içinde tuttuğu klasör çağrılabilir çöplükler veya raporlarve genellikle programın kurulum dizininde bulunur. Ancak, diğerleri bu dosyaları tamamen farklı bir klasörde saklayabilir. DellDataVault örneğin Dell programları için veya CrashDumps. Bilgisayarınızda bir .HDMP, .MDMP veya .DMP dosyasını bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bu dosyayı aramanın kolay bir yolu, ücretsiz araç olan Everything’tir. Bir işlem çalışırken herhangi bir anda bir DMP dosyası oluşturmak isterseniz, bunu Windows Görev Yöneticisi aracılığıyla yapabilirsiniz. Dökümün oluşturulmasını istediğiniz işlemi sağ tıklayın ve ardından Döküm dosyası oluştur.

Hala Açamıyor musunuz?

Windows döküm dosyaları HDMP, MDMP veya DMP dosya uzantısını kullanabilir ve bazı dosya formatları bunlara çok benzeyen bir dosya uzantısı kullanır ve bu da bir formatı diğeriyle karıştırmayı gerçekten kolaylaştırır. Örneğin, HDML hemen hemen aynı şekilde yazılır, ancak Elde Taşınabilir Aygıt Biçimlendirme Dili dosyaları için kullanılır. Dosyanız yukarıda açıklandığı gibi açılmıyorsa, gerçekten “.HDMP” ile bitip bitmediğini kontrol edin, çünkü HDML dosyaları farklı bir programla açılır. MDMP ve MDM dosyalarını karıştırmak da aynı derecede kolaydır. İkincisi, HLM Çok Değişkenli Veri Matrisi dosya biçiminde veya Mario Dash Haritası dosya biçiminde olabilir, ancak yine de HDMP dosyalarıyla ilgili değildir. DMPR dosyalarının DMP dosyalarıyla karıştırılması kolaydır, ancak bunlar Doğrudan Posta tarafından kullanılan Doğrudan Posta Projesi dosyalarıdır. HDMI, HDMP ile benzer yazılışı olan yaygın bir arama terimidir, ancak bu formatla veya hiç dosya formatı. HDMI kısaltması Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü. Bir döküm dosyanız yoksa, hangi programların onu açabileceğini veya dönüştürebileceğini öğrenmek için dosyanızın gerçek dosya uzantısını araştırdığınızdan emin olun.