Skip to content

HDR Dosyası Nedir?

25 de Haziran de 2021

HDR dosya uzantısına sahip bir dosya, Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntü dosyasıdır. Bu türdeki görüntüler genellikle dağıtılmaz, bunun yerine düzenlenir ve ardından TIFF gibi farklı bir görüntü formatına kaydedilir. Bir ESRI BIL dosyasının (.BIL) biçimi ve düzeni hakkında bilgi içeren Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) dosyalarına ESRI BIL Başlık dosyaları denir ve ayrıca HDR dosya uzantısını kullanır. Bilgileri ASCII metin biçiminde depolarlar.

HDR Nedir? Dijital ve akıllı telefon kameraları için Yüksek Dinamik Aralığın ne anlama geldiğini öğrenmek için.

HDR Dosyası Nasıl Açılır

HDR dosyaları Adobe Photoshop, ACD Systems Canvas, HDRSoft Photomatix ve muhtemelen diğer bazı popüler fotoğraf ve grafik araçlarıyla da açılabilir. HDR dosyanız bir görüntü değil, bunun yerine bir ESRI BIL Başlık dosyasıysa, onu ArcGIS, GDAL veya Global Mapper ile açabilirsiniz. PC’nizdeki bir uygulamanın HDR dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın HDR dosyalarını açmasını tercih ederseniz, Windows’ta varsayılan programı değiştirin.

HDR Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Imagenator, bir .HDR dosyasını dönüştürebilen ücretsiz bir dosya dönüştürücüdür. HDR, EXR, TGA, JPG, ICO, GIF ve PNG dahil olmak üzere çeşitli görüntü formatları arasında toplu dönüştürmeleri destekler. Ayrıca HDR dosyasını yukarıdan programlardan birinde açabilir ve ardından farklı bir görüntü dosyası formatına kaydedebilirsiniz. Bir ESRI BIL Header dosyaları başka bir formata dönüştürülebiliyorsa, bu büyük olasılıkla yukarıda bağlantılı programlardan biri aracılığıyla gerçekleştirilir. Tipik olarak, bunlardan biri gibi bir programdaki bir dosyayı dönüştürme seçeneği, Dosya > Farklı kaydet menü veya bir tür İhracat seçenek. HDR’yi küp haritasına dönüştürmeniz gerekiyorsa, ihtiyacınız olan şey CubeMapGen olabilir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanız yukarıda bahsedilen programlardan herhangi biriyle açılmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okuyup bunun için başka bir dosya formatı karıştırıyor olabilirsiniz. Bu olursa, dosyayı HDR uyumlu bir programla kullanmaya çalışırken büyük olasılıkla bir hata alırsınız. HDR’ye çok benzeyen ve biri ile kolayca karıştırılabilen bazı dosya uzantıları örnekleri arasında HDS (Parallels Desktop Hard Disk), HDP (HD Photo) ve HDF (Hiyerarşik Veri Formatı) bulunur.