Skip to content

HDR Oyun: Bilmeniz Gerekenler

24 de Nisan de 2021

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) TV’lere çarpıyor ve şimdi 4K Ultra HD’nin tüm öfkesiyle bilgisayar monitörleri. Ve görüntüleme deneyimini önemli ölçüde iyileştirme sözü veriyor. Ne yazık ki, bu yeni özellik her fırsatta farklı bir şekilde uygulanıyor, bu nedenle tüm HDR deneyimleri eşit şekilde oluşturulmuyor. HDR oyun için hikaye özellikle zordur. Uzun lafın kısası, Xbox One S, Xbox One X, PS4 ve PS4 Pro’da HDR oyun oynamaya değer, ancak PC’de HDR oyun çok daha zorlu bir uğraş. HDR oyunlarına göz atmak isteyen bir konsol oyuncusuysanız, sizi geride tutan çok az şey olmalı. Oysa PC oyuncuları, HDR daha yaygın hale geldikçe çabucak kaldırılacağını umduğumuz engel üstüne engellerle karşı karşıyalar.

PC Oyunlarında ve Konsol Oyunlarında HDR

İyi bir HDR deneyimi için bulmacanın birçok parçası var. Görüntülemeye çalıştığınız HDR içeriği (bu durumda oyunlar), bu HDR içeriğini ekrana gönderen donanım (konsolunuz veya PC grafik işlemcisi), bu sinyali taşıyan kablo (HDMI veya DisplayPort), alıcı ekran ve HDR içeriğinin ve kullanılan HDR formatının (Dolby Vision, HDR10, HLG, vb.) işlenmesi. İyi bir HDR deneyimi elde etmek için her parçanın birlikte çalışması önemlidir.

Microsoft
Bir TV’ye bağlı konsollarda, işleri doğru yapmak biraz daha kolaydır. Xbox One S ve Xbox One X, sistem yazılımı 4.0 ve sonraki sürümlere sahip tüm PS4 modellerinde olduğu gibi, HDR10’u destekler. Daha gelişmiş Dolby Vision da Xbox One S ve X’e geldi. HDR10 ortak bir standart ve Dolby Vision’ı bulmak imkansız olmadığından, Microsoft ve Sony donanımındaki konsol oyuncularının oyun oynayacakları uyumlu bir TV bulmaları yeterince kolay. Oradan, oynamaya çalıştığınız oyunlar HDR’yi desteklediği sürece, HDR’de oyun oynamak oldukça basittir. Bahsettiğimiz konsollardan birine zaten sahipseniz, onu HDR’ye hazır hale getirmek için yapmanız gereken fazladan bir şey yok ve onunla çalışacak bir TV bulmak zor bir iş değil. PC kullanıcıları, özellikle monitörler HDR’nin benimsenmesi ve standardizasyonu için TV’lerin gerisinde kaldığından, bu kadar kolay değil. Nvidia ve AMD’nin en yeni PC grafik kartları HDR’yi desteklerken, eski kartlara sahip oyuncuların yükseltme yapması gerekecek. Rock Paper Shotgun, HDR’ye hazır GPU’ların bir listesine ve HDR’yi desteklemek için gereken kablolara sahiptir. Ancak, yetenekli bir grafik kartı ve bir HDR monitörle bile, Windows’un ve oyunların HDR’yi düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak her zaman sorunsuz bir işlem değildir. Ayrıca, tüm oyunlar HDR’yi desteklemez.

Giriş Gecikmesi

Bu küçük bir nokta, ancak iyi bir oyun deneyimi için kayda değer. TV giriş gecikmesi, sisteminizin yanıt vermediğini hissettirerek oyun deneyimine zarar verebileceğinden, en iyisi bunu minimumda tutmaktır. Bilgisayarınız veya konsolunuz, HDR içeriği çıkışında biraz daha yüksek giriş gecikmesi yaşayabilir ve TV’niz veya monitörünüz, aldığı HDR içeriği işlenirken benzer şekilde giriş gecikmesini artırabilir. Oyunlarınızda iyi donanım ve HDR uygulamasıyla, bu göz ardı edilebilir. Ancak, tüm donanım ve uygulama iyi olmayacak. HDR’ye geçerken ekranınızın giriş gecikmesini önemli ölçüde artırdığını görebilirsiniz. TV’nizin giriş gecikmesini azaltmasına yardımcı olan bir oyun modu varsa, ancak bu modu ve HDR’yi aynı anda etkinleştiremiyorsanız, hangisinin sizin için daha önemli olduğunu seçmeniz gerekebilir. HDR tarafından sunulan üst düzey görseller ile giriş gecikmesi arasındaki değiş tokuş bizi bir sonraki noktamıza getiriyor.

Güzel Oyunlar ve Rekabetçi Oyunlar

Ne tür bir oyun oynamak istediğiniz, HDR’yi takip etmek isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olabilir. HDR’nin konsol oyuncuları için değerli olduğunu düşünsek de, geçiş yapmaya değer bir yer var: rekabetçi oyunlar. Hem PC hem de konsoldaki rekabetçi e-spor oyunlarında, yüksek kare hızları, düşük giriş gecikmesi, iyi bir internet bağlantısı ve net görseller anahtardır. HDR’nin bir oyunu ödünç verebileceği tüm güzelliklere rağmen, rekabetçi oyunlarda bu önemli alanların herhangi birinin artmasına yardımcı olması muhtemel değildir (oyun geliştiricileri tarafından iyi bir şekilde uygulanmış muhtemelen net görseller hariç). Yukarıda belirtilen giriş gecikmesinin yanı sıra, oyunlarınızda HDR’yi etkinleştirmek kare hızlarınızı düşürme potansiyeline sahiptir. Extremetech, HDR etkin ve devre dışı oyun oynama arasındaki performans farklarını görmek için AMD ve Nvidia grafik kartlarındaki verileri analiz etti ve öncekiyle performans hitleri buldu. Grafik kartlarına yönelik sürücü güncellemeleri, zaman içinde performans vuruşlarının ne kadar şiddetli olduğunu değiştirebilir, ancak son derece rekabetçi oyuncular için, bir performans düşüşü olasılığı büyük olasılıkla işe yaramayacaktır. Bu belirsizlik, yalnızca özelliği etkinleştirmek için tamamen yeni donanıma yatırım yapmak zorunda kalacak olan herkes için HDR’yi takip etmeyi özellikle tavsiye edilemez kılıyor.

Battlefield One ekran görüntüsü

EA
Bir avuç belirli oyuna odaklandıysanız, bunlarla ilgili HDR performans analizi aramaya değer olabilir. Bir performans vuruşu yoksa, görülecek sonraki şey, oyunun görsellerini yardımcı olabilecek bir şekilde iyileştirip geliştirmedikleridir. HDR oyunlarla ilgili bir HardwareCanucks videosunda, bazı durumlarda HDR’nin oyunlarda görmeyi kolaylaştırabileceği, bazı durumlarda ise gölgeleri aşırı koyulaştırabileceği ve bazı alanları görmeyi zorlaştırmak için parlak noktaları patlatabileceği açıktı. Ekranın bu bölümlerinde bir düşman veya hedef olsaydı bu iyi olmazdı. Rekabetçi olmayan oyunlar için, girdi gecikmesindeki hafif artış daha az endişe verici. Azaltılmış kare hızlarına ne kadar toleransınız olduğu, donanımınıza ve kişisel tercihinize bağlı olacaktır, ancak HDR’nin iyi uygulandığı yerlerde, görsel kalitedeki artış büyük olasılıkla faydalı olacaktır ve performans çok fazla zarar görmemelidir. Bu nedenle, birkaç milisaniyelik gecikmenin başka bir yerde bir oyuncuya sizi yenme şansı vermeyeceği tek oyunculu oyunlar için, HDR deneyiminizi geliştirmelidir.

Tüm HDR’ler Eşit Şekilde Oluşturulmamıştır

Sizin için harika bir HDR deneyimi oluşturmak için birlikte çalışması gereken çok sayıda küçük parça var. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, içerik geliştiricilerin HDR’yi en iyi nasıl uygulayacaklarını, oyun donanımı üreticileri HDR içeriğini en iyi şekilde nasıl destekleyeceklerini ve ekran yapımcıları çok çeşitli türlerden gelen HDR’yi en iyi nasıl görüntüleyebileceklerini göreceğimizden eminiz. kaynaklar ve cihazlar. Ama şu anda, çok fazla gelişme var ve işlerin hangi yöne gideceği belirsiz. İlk çıktığında HDR özellikli bir TV satın alan herkes, erken benimsemenin genellikle ne kadar tedirgin olduğunu şimdi görebilir. HDR10 ve HLG’den Dolby Vision ve Technicolor HDR’ye kadar farklı HDR medya formatları, ekranlar ve medyada geniş destek için yarışıyor. Ve bu HDR deneyimlerini almanız için, tüm multimedya kurulumunuzun onlar için hazır olması gerekir. Yalnızca HLG’yi destekleyen bir ekranda Dolby Vision HDR alamazsınız.

Xbox Dolby Vision medya sanatı

Microsoft
Medyayı çeşitli HDR formatlarında işleyebilen bir ekrana sahip olsanız bile, hala yüksek kontrastlı görüntüleri, artan renk bit derinliğini ve daha fazlasını sunmanın gerçekte ne kadar iyi yapabileceği sorusu var. VESA DisplayHDR gibi HDR ekranlar için standartlar, gerçekten kaliteli bir görsel deneyim sağlayabilecek ekranlar oluşturuyor. Ancak bu standardizasyon ve sektörün benimsenmesi devam eden bir süreçtir. Öyleyse, oyun geliştiricilerinin HDR ayarlarının gerçekten iyi görünmesini sağlaması meselesi hala var. Daha önce, zayıf kalibrasyonun parlak noktaların patlamasına ve aşırı karanlık alanlara neden olabileceğinden bahsetmiştik. Konsoldaki oyun geliştiricileri, üzerinde çalıştıkları donanımı biliyor ve muhtemelen HDR10’u tercih edecekler. Ekranınızın HDR10 içeriğini oynatması, bu durumda gerçekten tek soru işaretidir. Ancak, PC oyunları için o kadar çok değişken vardır ki, HDR daha yerleşik olsa bile iyi bir HDR deneyimi sağlamak muhtemelen zor olacaktır. Ve şimdi, hala yerleşirken, zorluklar daha da büyük.

Bizim tavsiyemiz

Kendinize HDR’nin buna değip değmediğini soruyorsanız, oyun kurulumunuzun HDR elde etmek için hala neye ihtiyacı olduğunu düşünmeniz gerekir. Zaten HDR10’u destekleyen bir TV’niz varsa ve harika HDR video içeriğinden keyif aldıysanız, paranızın bir PS4, Xbox One S veya Xbox One X için iyi bir şekilde harcandığını göreceksiniz (Nintendo Switch ve orijinal Xbox Biri HDR’yi desteklemiyor). Dolby Vision’ı destekleyen bir TV’niz varsa, Xbox One modellerinden biri bu formattan yararlanmanıza izin verecektir. PC için, şu an için HDR’nin buna değeceği daha az durum var. Modern HDR’yi destekleyen yeni bir grafik kartınız yoksa, yalnızca HDR için yükseltme yapmaya değmeyebilir. Daha yeni, daha güçlü bir kart yine de oyun deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bilgisayarınızda zaten HDR olarak oynatmak için gereken donanıma sahipseniz ve bunu HDR’yi destekleyen bir monitöre veya TV’ye bağladıysanız, rekabetçi bir şekilde oynuyorsanız oyunları HDR etkin olarak çalıştırmayı denemek istemeyebilirsiniz. Henüz bir HDR ekranınız yoksa, yalnızca HDR oyun amacıyla yeni bir ekran satın almadan önce beklemek ve hangi HDR standartlarının en yaygın şekilde benimsendiğini görmek daha iyi bir fikirdir. Öte yandan, oyun HDR’ye olan ilginizin yalnızca bir parçasıysa, devam etmek ve bir HDR ekranı almak için biraz daha bahaneniz var. En iyi seçeneğiniz, birden fazla HDR formatını destekleyen iyi bir 4K TV’dir, böylece ortamınız ve oyunlarınız desteklediği formatlarla çalışma olasılığı daha yüksektir. Televizyonlar bir bilgisayardaki üretkenlik için ideal değildir ve bu nedenle bir bilgisayarla en iyi eşleştirme değildir. Ancak, siz HDR monitörlerin piyasada daha yaygın ve standart hale gelmesini beklerken, iyi bir 4K TV, HDR oyununa başlamanızı sağlayabilir.