Skip to content

HDTV’nizi HDMI Kullanarak Set Üstü Kutunuza Bağlama

2 de Nisan de 2021

İster TiVo, Moxi, ister kablo ve uydu kutuları olsun, bugünlerde çoğu set üstü kutu (STB) yüksek çözünürlük kapasitesine sahip. HDMI kablo kutunuzdan yüksek tanımlı deneyimden tam olarak yararlanmak için, TV’nizin bağlanma şeklini değiştirmeniz gerekir. Neyse ki, yapmak oldukça kolay. Artı, bunun için hem ses hem de video sinyallerini taşıyan bir HDMI kablosu kullanıldığından, her şeyi HDTV’nize almak için yalnızca bu kabloya ihtiyacınız var.

luismmolina / Getty Images
Set üstü kutular, LG, Samsung, Panasonic, Sony ve Vizio tarafından üretilenler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli üreticilerin televizyonlarıyla çalışır.

STB’nizi HDTV’nize Bağlamak için HDMI Kullanın

STB’nizi HDTV’nize bağlamak için HDMI kullanmaya bir göz atalım, böylece sağlayıcınız tarafından sağlanan HD programlamanın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

  1. Öncelikle, set üstü kutunuzun bir HDMI bağlantısı olup olmadığını belirleyin. HDMI bağlantı noktası biraz düzleştirilmiş, şekilsiz bir USB bağlantı noktasına benzemeli ve yukarıdaki resimde gördüğünüz HDMI kablo uçlarıyla aynı şekli izlemelidir. Çoğu set üstü kutuda bir HDMI çıkış bağlantı noktası bulunsa da, yine de bazıları HD özellikli olsa da HDMI’yı desteklemeyecektir. Sizinki yoksa, ya yükseltmeyi deneyin ya da komponent kablolarını TV’nize bağlamayı deneyin.

  2. HDTV’nizdeki HDMI bağlantı noktalarından birini bulun. Yalnızca bir tane varsa, onu kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Bununla birlikte, çoğu TV’de en az iki etiket bulunur HDMI 1 ve HDMI 2. Cihazın açık olduğunu hatırlamak daha kolaysa HDMI 1, sonra bunun için gidin. Hangisini seçtiğinizi hatırladığınız sürece hangisini kullandığınız gerçekten önemli değil.

  3. HDMI kablosunun bir ucunu HDTV’nize, diğer ucunu set üstü kutunuzun HDMI çıkışına takın. STB ile HDTV arasında koaksiyel veya bileşen gibi başka bir bağlantı kullanmadığınızdan emin olun. Diğer kabloların cihazları karıştırması ve ekranda hiçbir şey görmemeniz mümkündür.

  4. HDTV’nizi ve STB’nizi açın.

  5. TV’nizdeki girişi seçtiğiniz HDMI bağlantı noktasına geçirin. Bu muhtemelen TV’nin kendisinden yapılabilir, ancak HDTV’lerin çoğunda bir “HDMI 1” ve “HDMI 2” düğmesi bulunur. 2. Adımda yaptığınız seçim için hangisinin geçerli olduğunu seçin. Bazı HDTV’ler, gerçekten bir bağlantı kurana kadar bağlantı noktasını seçmenize izin vermez, bu nedenle 3. Adımı atladıysanız, kabloyu şimdi bağladığınızdan emin olun ve ardından değiştirmeyi deneyin. giriş.

  6. TV’de doğru girişi seçtiyseniz, tamamen hazır olmalısınız. Artık çözünürlüğü ayarlamak ve en iyi resmi elde etmek için gereken diğer değişiklikleri yapmak için zaman ayırabilirsiniz.

Bir A / V alıcısı kullanmak istiyorsanız, bunu iki HDMI kablosu kullanarak, her şeyi sırayla bağlayarak ve girişlerinizi doğru ayarladığınızdan emin olarak yapabilirsiniz. Bir A / V alıcısı, izlediğiniz kanal sağlıyorsa 5.1 surround sesten tam olarak yararlanmanıza izin verecektir. Her STB, kurulumunda sorun yaşıyorsanız kullanabileceğiniz bir kılavuza (fiziksel veya çevrimiçi) sahip olmalıdır. Kabloları yanlış kullanmanız değil, bir tür yanlış yapılandırma olması mümkündür.