Skip to content

HE-AAC Ses Formatı Nedir?

6 de Nisan de 2021

Genellikle aacPlus olarak adlandırılan Yüksek Verimli Gelişmiş Ses Kodlama (HE-AAC), dijital ses için kayıplı bir sıkıştırma sistemidir. HE-AAC, internet radyosu ve müzik akışı hizmetleri gibi düşük bit hızlarının gerekli olduğu akışlı ses uygulamalarıyla kullanım için optimize edilmiştir. Bu sıkıştırma şemasının iki sürümü vardır: HE-AAC ve HE-AAC v2. İkinci sürüm, gelişmiş özellikler kullanır ve ilk sürümden daha standartlaştırılmıştır.

HE-AAC Formatı Desteği

Dijital müzikte HE-AAC formatı farklı şekillerde desteklenir ve kullanılır. Bunlar şunları içerir:

  • Yazılım medya oynatıcıları – Farklı müzik kutusu yazılım uygulamaları, HE-AAC formatını çeşitli şekillerde destekler. Örneğin, iTunes ve Winamp Pro hem HE-AAC kodlamayı hem de kod çözmeyi destekler. Ancak, Foobar2000 ve VLC Media Player gibi diğer birçok popüler program yalnızca HE-AAC kodlu ses dosyalarının oynatılmasını destekler.
  • Akış müzik hizmetleri – Pandora gibi çevrimiçi müzik hizmetleri, kullanıcılara verimli bir şekilde yüksek kaliteli ses akışı sağlamak için HE-AAC sıkıştırma sistemini kullanır. HE-AAC kullanıldığında, akış için bant genişliği gereksinimi diğer kodek sistemlerinden çok daha düşüktür. Kabul edilebilir ses, çoğu durumda 32Kbps’ye kadar düşebilir.
  • internet radyosu – HE-AAC düşük bit oranlarında verimli olduğundan, bu sıkıştırma şeması radyo istasyonlarının yayınlarını gerçek zamanlı olarak web üzerinden yayınlamaları için idealdir.

HE-AAC’nin İlk Sürümü

Kodlama Teknolojileri, HE-AAC geliştiricileri, önce Spektral Bant Çoğaltma’yı (SBR) AAC-LC’ye (düşük karmaşıklık AAC) entegre ederek sıkıştırma sistemini oluşturdu. Şirketin kullandığı ticari isim CT-aacPlus’tır. Kodlama Teknolojilerinin de geliştirdiği SBR, yüksek frekansları verimli bir şekilde kodlayarak sesi iyileştirmek için kullanılır. Akışlı ses aktarımları için özellikle iyi olan bu kodlama geliştirme teknolojisi, daha düşük frekansları aktararak daha yüksek frekansları yeniden üreterek çalışır. 2003 yılında HE-AAC v1, MPEG organizasyonu tarafından onaylandı ve MPEG-4 belgesine bir ses standardı olarak dahil edildi.

HE-AAC’nin İkinci Sürümü

Yine Coding Technologies tarafından geliştirilen HE-AAC v2, daha önce piyasaya sürülen HE-AAC’nin geliştirilmiş bir sürümüdür ve şirket tarafından resmi olarak Enhanced AAC + olarak adlandırılmıştır. Bu ikinci revizyon parametrik stereo adı verilen bir geliştirme içerir. Parametrik stereo, stereo sinyalleri verimli bir şekilde sıkıştırmaya odaklanır. Parametrik stereo aracı, SBR durumunda olduğu gibi frekans spektrumunda çalışmak yerine, sol ve sağ kanallar arasındaki farklar hakkında yan bilgiler oluşturarak çalışır. Bu yan bilgi daha sonra HE-AAC v2 ses dosyasındaki stereo görüntünün uzamsal düzenlemesini tarif etmek için kullanılabilir. Kod çözücü bu ekstra uzamsal bilgiyi kullandığında, stereo ses akışının bit oranını minimumda tutarken oynatma sırasında aslına sadık ve verimli bir şekilde yeniden üretilebilir. HE-AAC v2, araç kutusunda stereoyu monoya indirgeme, hata gizleme ve spline yeniden örnekleme gibi başka ses geliştirmelerine sahiptir. MPEG organizasyonu tarafından onaylanmasından ve standardizasyonundan bu yana, genellikle HE-AAC v2, aacPlus v2 ve eAAC + olarak bilinir hale geldi.