Skip to content

Hemen Twitch Takipçileri Kazanmak için 7 Profesyonel Strateji

16 de Nisan de 2021

Bu makalede

Twitch, içerik yayınlamak için çevrimiçi olarak en popüler yer haline geldi. Potansiyel kitleniz çok büyük, ancak rekabet de öyle. Basitçe söylemek gerekirse, bir izleyici kitlesi oluşturmak için kalabalığın arasından sıyrılmanız gerekir.

Ellen Lindner / Cankurtaran
Twitch’te daha fazla takipçi kazanmak için takip etmesi kolay yedi pratik ipucu.

Sosyal Medyayı Kullanın

Twitch’teki yeni yayıncılar, markalarını oluştururken genellikle sosyal medyanın gücünü gözden kaçırır. Birçok başarılı yayıncı, hayranlarını güncel tutmak ve hayranlarıyla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak için Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamaları kullanıyor. Sosyal medyanın en büyük faydalarından biri, sizi başka türlü keşfedemeyecek potansiyel yeni takipçilere maruz bırakabilmesidir. Sosyal medyayı yalnızca yeni yayınlarınız için bir bildirim hizmeti olarak kullanmak cazip gelse de, insanların hesaplarını otantik olarak kullananlara yanıt verme olasılığı daha yüksek olacaktır. Twitter yayınınızı otomatik Twitch akış bildirimleriyle doldurmayın. Hayatınız ve sizi ilgilendiren oyun haberleri hakkında tweet atın. Oyun koleksiyonunuzun, kontrol cihazlarınızın ve bilgisayar kurulumunuzun fotoğraflarını yayınlayın. Yeni bir akışı duyururken, yayını benzersiz yapın ve akışta ne yapacağınızı belirtin.

Buluşmalara ve Etkinliklere Git

Çevrimiçi takipçilerle ve hayranlarla bağlantı kurmak etkili olabilir, ancak insanlarla yüz yüze tanışmak pek iyi değildir. Yıl boyunca dünyanın hemen hemen her büyük şehrinde çok sayıda video oyunu ve akış etkinliği düzenlenmektedir ve bunlar diğer yayıncılar ile tanışmak, ipuçları alışverişinde bulunmak, yeni arkadaşlar edinmek ve takipçi kazanmak için harika yerler olabilir. Katılacak en iyilerden bazıları Twitch Con, PAX, MineCon ve Supanova’dır. Twitter ve Facebook’taki çok sayıda grup daha küçük kasaba ve şehirlerde de buluşuyor. Etkinliklerde tanıştığınız kişilere vermek için bazı kartvizitler oluşturun. Kartlar, gerçek adınızı, Twitch kanal adınızı ve insanların sizi takip etmesini istediğiniz diğer sosyal medya hesaplarının tanıtıcılarını göstermelidir. Çoğu insan bu bilgileri her halükarda isteyecek ve bir karta önceden yazması çok zaman kazandıracaktır.

Diğer Yayıncıları İzle

Diğer yayınları izleyerek ve sohbetlerinde aktif kalarak diğer Twitch yayıncılarıyla tanışın (ve onların sizi takip etmesini sağlayın). İlginç bir kişi gibi görünüyorsa, diğer izleyiciler kanalınıza göz atabilir ve sizi takip edebilir. Başka bir yayıncı ile gerçek bir arkadaşlık kurmayı başarırsanız, kanalınızı bağlayabilir veya sizi barındırabilir, bu da size büyük bir maruz kalma sağlar. Bu stratejinin anahtarı samimi olmaktır. Utanmaz tanıtımlardan ve başkalarının kanalınızı takip etmesini istemekten kaçının. Diğer izleyiciler ve ev sahibi ile gerçek sohbetler yapın ve kanalınızı kendi başlarına kontrol etmelerine izin verin.

İyi Bir Twitch Düzenine Yatırım Yapın

Akışınız için kaliteli bir grafik düzen tasarlamak için zaman ve çaba harcamak, Twitch arama sonuçlarında daha fazla izleyiciyi çekecek ve izleyenlere adanmışlık ve profesyonellik iletecektir. İyi bir düzen, sol veya sağ üst köşede bir web kamerası, tam ekranda izleyenler için bir sohbet kutusu ve bir listede veya slayt gösterisinde sosyal medya kullanıcı adlarınızı içermelidir. En son takipçileri ve ev sahiplerini gösteren özel widget’lar eklemek, izleyicilerin harekete geçmesini de teşvik edecektir. Grafik deneyimi yok mu? Sorun değil. TipeeeStream gibi çeşitli ücretsiz seçenekler, Twitch düzenleri, özel uyarılar ve widget’lar oluşturmak için basit web tabanlı platformlar sunar.

Oyunlarınızla Stratejik Olun

Yayınlanacak bir video oyunu seçerken stratejik olun. Eski veya popüler olmayan bir oyunu oynamak büyük olasılıkla kimsenin izlemesine neden olmayacaktır. En popüler olanlardan birini oynamak, sizi yüzlerce başka yayıncıya karşı dikkat çekmek için rekabet etmeye bırakabilir. En iyi sonuçlar için Twitch’e göz atın ve 10 ila 20 arasında yayın yapan yayın yapan oyunları arayın. Bu kategorideki bir oyun, Twitch arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak, ancak görüntülenen akış sayısında kaybolmayacaksınız. Bir web kamerası kullanan Twitch akışları, olmayanlara göre neredeyse her zaman daha fazla izleyici alır, bu yüzden o kamerayı açın. Akılda tutulması gereken başka bir şey de konuşma dilleridir: Bazı video oyunları, İngilizce konuşmayan çok sayıda flama çeker, bu da İngilizce konuşan birçok izleyicinin kendi dillerini konuşan bir yayıncı aramasına neden olur. Bu oyunlardan birini oynuyorsanız, bu insanları çekmek için akış başlığınıza “İngilizce” veya “ENG” eklediğinizden emin olun.

Birkaç Saatlik Akış

Yayınlamak için günde birkaç saat ayırın. Günde yalnızca bir saat çevrimiçi olursanız çok az kişi yayınınızı keşfedecek. En az üç saat yayın yapmak, izleyiciler edinmenize yardımcı olacak, bu da Twitch arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ve daha da fazla izleyiciye daha fazla maruz kalmanıza neden olacaktır. Daha başarılı Twitch yayıncılarının günde beş ila 10 saat, hatta bazen daha fazla çevrimiçi olması tesadüf değil. Başlarken bu kadar akış yapmanıza gerek yok, ancak ne kadar çok yaparsanız, o kadar hızlı bir takipçi edinirsiniz. Oyununuzu gerçekten oynamaya başlamadan ve / veya web kameranızı açmadan önce yaklaşık 30 dakika yayınlayabileceğiniz bir “Beklemede” veya geri sayım ekranı uygulayın. Bu, siz sahne arkasında işleri hazırlarken izleyicileri yayınınıza çekebilir ve hareket halindeyken dikkatli bir izleyici kitlesi oluşturmanızı sağlar.

Diğer Sitelerde Akış

Restream gibi ücretsiz hizmetler aracılığıyla Twitch akışınızı Mixer veya YouTube gibi diğer sitelere eş zamanlı olarak yayınlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Dahası, bunu yapmak sizi Twitch’te takip etmesini isteyebileceğiniz daha geniş bir kitleye ulaşmanın harika bir yolu olabilir. Bu stratejinin en iyi yanı, ilk kurulumdan sonra ek çalışma gerektirmemesidir. Ekrandaki grafik düzeninizin Twitch kanal adınızı içerdiğinden emin olun, böylece sizi diğer akış sitelerinde izleyenler sizi nasıl bulacaklarını bilir. Bu aynı zamanda sizi izleyicilerden yayın sırasında sizi takip etmelerini sözlü olarak isteme zorunluluğundan kurtaracaktır. Twitch’te başarılı olmak zor bir iş olabilir, ancak bu stratejilerle daha fazla takipçi kazanmak artık çok daha kolay olmalı. İyi şanslar!