Skip to content

Her Cihazınız İçin Aynı iPhone Uygulamasını Satın Almak Zorunda mısınız?

30 de Mayıs de 2021

Pek çok kişinin hem iPhone’u hem de iPad’i var, ancak kullanmak istedikleri her cihaz için bir uygulama satın almanız gerekiyor mu? Bilgisayarlar, oyun konsolları, akıllı telefonlar veya tabletler gibi yeterli bilgi işlem platformunu kullandıysanız, yazılım lisanslama kavramıyla karşılaştınız. Bu, satın aldığınız yazılımı belirli bir cihazda kullanmanıza izin veren yasal ve teknolojik araçtır. Bazen yazılım lisansları, birden fazla cihazda kullanmak istiyorsanız aynı yazılım programını birden fazla satın almanız gerektiği anlamına gelebilir. Bu, özellikle çok sayıda cihazınız varsa pahalı olabilir. Ancak birden fazla iOS cihazına sahip kişiler için durum böyle değil. Aynı uygulamayı birden fazla cihaza indirmeyle ilgili harika haberler için okumaya devam edin.

iOS Uygulamalarını Sadece Bir Kez Satın Almalısınız

App Store’dan bir iOS uygulaması satın aldığınızda, ikinci kez ödeme yapmanıza gerek kalmadan istediğiniz kadar cihazda kullanabilirsiniz. Tek sorun, tüm cihazlarınızın, uygulamayı orijinal olarak satın almak için kullandığınız Apple Kimliğini kullanmak zorunda olmasıdır. Tüm aygıtlarınız aynı Apple kimliğiyle oturum açtığınız sürece, tüm uygulamalarınız tüm aygıtlarda kullanılabilir. Bu, elbette ücretsiz uygulamalar için geçerli değildir. Ücretsizdirler: İstediğiniz kadar indirebilir ve her yerde kullanabilirsiniz.

iOS Uygulama Lisansının Sınırlamaları

İOS uygulamalarının her yerde bir kez satın al özelliğiyle ilgili iki kısıtlama vardır:

  • Belirtildiği gibi, tüm cihazlarınız aynı Apple Kimliği ile oturum açmış olmalıdır. Bir uygulama satın aldığınızda, onu satın almak için kullanılan Apple Kimliğine bağlıdır ve kullanımlarına izin vermek için diğer cihazlarda bunu arar.
  • Uygulama geliştiricileri, genellikle uygulamada yapılan büyük yükseltmeler olmak üzere, kullanıcıların sonraki sürümler için ödeme yapmasını isteyebilir. Bunu genellikle uygulamanın yeni bir sürümünü biraz yeni bir adla yayınlayarak yaparlar (örneğin, “Harika Uygulama” sürümüne yükseltme “Harika Uygulama 2” olabilir). Bu durumda yeni sürümü satın almanız gerekecektir. Ancak bunu yaptığınızda, tüm cihazlarınız onu kullanabilir.

Otomatik Uygulama İndirmeleri Nasıl Kurulur

Ücretli uygulamaları tüm uyumlu cihazlarınıza yüklemenin kolay bir yolu, iOS’ta yerleşik olarak bulunan otomatik indirme ayarlarını kullanmaktır. Bu etkinleştirildiğinde, satın aldığınız tüm yeni uygulamalar tüm uyumlu cihazlarınıza otomatik olarak yüklenir. Otomatik indirmeleri açmak için şu adımları izleyin:

  1. öğesine dokunun. Ayarlar uygulama.

  2. Kaydırın ve seçin iTunes ve App Store.

  3. İçinde Otomatik İndirme bölümünün yanındaki kaydırıcıyı hareket ettirin. Uygulamalar açık/yeşil konumuna getirin. için otomatik indirmeleri de etkinleştirebilirsiniz. Müzik ve Kitaplar ve Sesli Kitaplar. Uygulama güncellemeleri yayınlandıklarında bu cihaza otomatik olarak yüklemek ister misiniz? Taşı Güncellemeler kaydırıcıyı açık/yeşil konumuna getirin.

Uygulamaları iCloud’dan Yeniden İndirme

Tüm cihazlarınızın aynı uygulamalara sahip olduğundan emin olmanın başka bir yolu, onları iCloud hesabınızdan yeniden indirmektir. Bir uygulama satın aldıysanız, o uygulamanın yüklü olmadığı ve aynı Apple Kimliği ile giriş yapılmış bir cihaz kullanın. App Store uygulamasına gidin. Ara’ya dokunun ve arama alanına uygulamanın adını girin. Arama sonuçlarında göründüğünde indirin. Tekrar ücretlendirilmeyeceksiniz. Bu seçeneğe daha ayrıntılı bir bakış için uygulamaları yeniden indirme hakkındaki makalemize bakın.

Uygulamaları Paylaşmak için Aile Paylaşımını Kullanma

Apple’ın Aile Paylaşımı özelliği, uygulamaları cihazlar arasında paylaşma özelliğini bir adım daha ileri taşıyor. Uygulamaları yalnızca kendi cihazlarınızda paylaşmak yerine, Aile Paylaşımı grubunuza bağlı aile üyelerinizin kullandığı tüm cihazlarda uygulamaları paylaşabilirsiniz. Bu, tüm ücretli içeriği paylaşmanın harika bir yoludur: yalnızca uygulamalar değil, aynı zamanda müzik, filmler, kitaplar ve daha fazlası.

Yazılım Lisansı Diğer Ürünlerle Nasıl Çalışır?

Apple’ın iOS uygulama lisanslamasına yönelik her yerde bir kez satın al yaklaşımı, App Store piyasaya çıktığında olağandışıydı. O günlerde, onu kullanmak istediğiniz her bilgisayar için bir programın bir kopyasını satın almanız yaygındı. Bu değişiyor. Bu günlerde, birçok yazılım paketi, tek bir fiyata birden fazla cihaz için lisanslarla birlikte gelir. Örneğin, Microsoft Office 365 Home sürümü, her biri yazılımı birden fazla cihazda çalıştıran beş kullanıcı için tek bir satın alma fiyatına destek içerir. Word, Excel ve PowerPoint içeren birleştirilmiş Microsoft Office iPad uygulamasını indirirseniz, diğer iOS uygulama indirmeleriyle aynı kurallar geçerlidir. Bu evrensel olarak doğru değil. Üst düzey programların genellikle bir defaya mahsus olmak üzere lisanslanması gerekir, ancak gittikçe daha fazla, hangi platformu kullanırsanız kullanın, yalnızca bir kez satın alınması gereken uygulamaları bulacaksınız.