Skip to content

Herhangi Bir iPhone’da Uygulamalar Nasıl Kilitlenir

18 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Mevcut iPhone’lar: Git Ayarlar > Ekran ZAMANI > İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları > İzin Verilen Uygulamalar. Gizlemek için bir uygulamanın anahtarını kapatın.
 • İOS 11 veya önceki sürümlerde: Şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Kısıtlamalar > Kısıtlamaları etkinleştir. İçinde İzin vermek bölümünde uygulamaları kilitlemek için kapatın.

Bu makale, iOS 14’e kadar olan bir iPhone’daki uygulamaların nasıl kilitleneceğini açıklamaktadır. Geçici çözümlerle ilgili bilgiler de dahildir.

Birinci Taraf Uygulamaları Nasıl Kilitlenir

İOS 12’den iOS 14’e kadar, iOS 12’de sunulan bir özellik olan Screen Time’ı kullanarak birinci taraf uygulamaları kilitleyebilirsiniz. Birinci taraf uygulaması, başka bir yazılım üreticisinin uygulaması yerine Apple’ın oluşturduğu bir uygulamadır.

 1. Açık Ayarlar.

 2. Git Ekran ZAMANI > İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları.

 3. Dokunmak İzin Verilen Uygulamalar.

 4. Kullanmak istemediğiniz uygulamalar için geçiş anahtarlarını kapatın (anahtarı beyaza çevirmek için onlara dokunun).

  Ekran Süresi’nde düğmeyi KAPALI konuma getirin” class=”lazyload” id=”mntl-sc-block-image_1-0-21″ >

 5. Simgesine dokunun. Geri Ana ekrana gitmek için düğmesine veya yukarı kaydırın.

İOS 11 ve Öncesinde Birinci Taraf Uygulamaları Nasıl Kilitlenir

Çoğu iPhone’da (ancak yalnızca birinci taraf Apple uygulamaları için) çalışan basit bir uygulama kilitleme yöntemi, Kısıtlamaların kullanılmasını içerir. Git Ayarlar > Genel ve sonra aşağı kaydırın ve şuraya gidin: Kısıtlamalar > Kısıtlamaları etkinleştir. İstendiğinde, yeni bir şifre girin (onaylamak için iki kez). Kısıtlamaları etkinleştirdikten ve yeni bir şifre girdikten sonra size çeşitli seçenekler sunulur. İçinde İzin vermek bölümünde Safari, Siri ve FaceTime gibi bir dizi birinci taraf uygulamasına izin vermeme seçeneğiniz vardır. Buna indirdiğiniz uygulamalar dahil değildir. Yeşil geçiş simgesini kapalı konuma kaydırarak, izin verilmeyen uygulamaların Ana ekranınızda görünmesini durdurabilirsiniz.

Kılavuzlu Erişim Kullanarak iPhone’da Uygulamaları Kilitleme

Güdümlü Erişim, kullanmakta olduğunuz uygulamadan çıkmanızı engelleyen nükleer bir uygulama kilitleme seçeneğidir. Yine de, çocuğunuz telefonunuzda belirli bir uygulamayı kullanmak isterse kullanışlı olabilir, ancak başka bir yere gidebileceğinden endişeleniyorsunuz. Güdümlü Erişim, iOS 11 veya daha yenisini gerektirir. Kullanmak için şu adımları izleyin:

 1. Nereden Ayarlar, git Genel > Ulaşılabilirlik > Rehberli erişim. iOS 13 bu ayara sahiptir: Ayar > Ulaşılabilirlik.

 2. Hızlıca kaydırın Rehberli erişim anahtarı Açık / yeşil konuma getirin.

 3. Git Şifre Ayarları > Kılavuzlu Erişim Şifresini Ayarlama.

  Erişilebilirlik, Kılavuzlu Erişim, Parola Ayarları, iOS Ayarlarında Kılavuzlu Erişim Parolası Ayarlama düğmeleri

 4. Yeni bir şifre girin ve ardından onaylamak için tekrar girin.

Güdümlü Erişimi etkinleştirip parolanızı ayarladıktan sonra, uygulama başladıktan sonra telefonunuza bağlı olarak herhangi bir uygulamayı açıp yan düğmeye üç kez veya Ana Ekran düğmesine üç kez basarak özelliği kullanın. Bu, devre dışı bırakılacak ekran alanlarının etrafına bir daire çizmenize olanak tanıyan Kılavuzlu Erişim başlangıç ​​ekranını görüntüler (tüm ekranı kaplayacak veya hiçbirini kapsamayacak şekilde ayarlayın). Alternatif olarak, seçin Seçenekler Ses düğmelerinden dokunmatik ekrana kadar her şeyi devre dışı bırakmak ve Kılavuzlu Erişim oturumunda bir zaman sınırı (24 saate kadar) ayarlamak için kullanılabilen ekranın sağ alt köşesinde. Touch ID özellikli bir iPhone’unuz varsa, Kılavuzlu Erişim oturumunu sonlandırmak için parola yerine Touch ID kullanın.

İPhone 5S’den iPhone 8’e Uyumlu Uygulamaları Kilitlemek için Dokunmatik Kimlik Nasıl Kullanılır

Touch ID ile, parmak izi tabanlı güvenlik özelliğini kullanarak sınırlı sayıda uyumlu uygulamayı kilitlemek mümkündür (iPhone 5S’de iPhone 8 ve 8 Plus ile kullanılabilir). Bu makale, iPhone’unuza girmek için bir parola kullandığınızı varsayar. Bunu yapmazsanız, Parola’yı nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır. Apple Pay, iTunes ve App Store’u bu şekilde kilitlemek için Ayarlar Ve git Dokunmatik Kimlik ve Şifre şifrenizi girmek için. Ardından, Touch ID’yi kullanarak kilitlemek istediğiniz uygulamalar için geçiş anahtarlarını (yeşil / açık konuma) açın.

İPhone'da Touch ID ayarları

Touch ID’yi ayarlamadıysanız, mevcut herhangi bir seçeneği açtığınızda bunu yapmanız istenir. Yukarıdakiler yalnızca Apple Pay, iTunes ve App Store’u kapsar. App Store’dan indirdiğiniz uygulamaları kilitlemek için Touch ID’yi kullanmak farklı bir işlem gerektirir ve birçok popüler uygulama (Facebook, Twitter ve Snapchat gibi) bu işlemi etkinleştirmez, yani bu uygulamaları tek tek kilitleyemezsiniz. Touch ID’yi kullanarak uygulamaları kilitleme seçeneği sunan ve giderek artan sayıda uygulama var, daha küçük bir sayı da uygulamaları bir şifre kullanarak kilitleme seçeneği sunuyor. Genellikle, bunu yapmak aşağıdakileri gerektirir:

 1. Touch ID uyumlu uygulamayı açın.

 2. Ayarlarına gidin.

 3. Uygulamayı bir parola veya parmak izinizle kilitleyen seçeneği bulun. İçinde olabilir Gizlilik veya Tercihler bölüm ve çağrılabilir Parola, Şifre, Dokunmatik Kimlik Kilidi, Kilit, Ekran kilidiveya benzer herhangi bir şey.

  Bir iOS uygulamasında Ekran Kilidi ayarları

 4. Gerekirse, uygulama kilitleme prosedürünü tamamlamak için ekrandaki adımları izleyin.

Uygulamalar için Zaman Sınırları Nasıl Ayarlanır

Uygulamaları kendi kullanımınızdan uzaklaştırmaya benzer şekilde uygulamalar için zaman sınırları da ayarlayabilirsiniz.

 1. Git Ayarlar > Ekran ZAMANI > Uygulama Sınırları > Limit Ekle.

  İOS Ayarlarında Ekran Süresi, Uygulama Sınırları, Sınır Ekle düğmeleri

 2. Uygulamalar listesinde, hangi erişimin kısıtlanacağına karar verin. Sosyal Ağ gibi, kısıtlamak istediğiniz uygulama kategorisinin solundaki onay kutusu düğmesine dokunun. Kategoriye dokunarak Sosyal Ağ içindeki belirli uygulamaları kısıtlayabilirsiniz (örneğin).

 3. Söz konusu uygulama kategorisinin kullanımı için bir zaman sınırı seçin (örneğin 1 saat). Bu kısıtlamanın uygulanmasını istediğiniz günleri de özelleştirebilirsiniz. Simgesine dokunun. Ekle Ayarları kaydetmek için düğmesine basın.

  İOS ayarlarında onay kutusu, zaman kısıtlamaları ve Uygulama Sınırları listesi

Üçüncü Taraf Bir Uygulamayı Kullanarak iPhone’da Uygulamaları Kilitleme

Uygulamaları doğrudan kilitlemek istiyorsanız son bir seçenek var ve üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı içerir. Bir açıdan, bu, uygulamaları kilitlemek için en iyi seçenektir, çünkü bir şekilde iPhone’unuzdaki her uygulamaya erişimi bir parola (veya biyometrik kimlik) kullanarak engelleyen bir dizi uygulama vardır. Ancak, aynı zamanda iPhone için en kötü uygulama kilidi seçeneğidir. Bu uygulamaları kullanmak için iPhone’unuzun jailbreak’li olması gerekir (bu, güvenlik açıkları ve performans sorunları oluşturabilir; önerilmez). Diğer uygulamaları kilitleyen üçüncü taraf uygulamaların bazı popüler örnekleri arasında BioProtect, Locktopus ve AppLocker bulunur. Bunlar, jailbreak’li iPhone’lar için özel olarak tasarlanmış uygulamalara ev sahipliği yapan Cydia platformu kullanılarak indirilebilir ve yüklenebilir. BioProtect söz konusu olduğunda, uygulama indirildikten sonra, şuraya giderek belirli uygulamaları kilitleyebilirsiniz: Ayarlar > Başvurular altında Korumalı Öğeler bölümüne gidin ve ardından yeşil / açık konumuna kilitlemek istediğiniz uygulamaları değiştirin. Uygulama kilitleme ihtiyaçlarınız için göz önünde bulundurmanız gereken başka bir şey, fikri tamamen geçersiz kılmaktır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, resimler ve notlar gibi şeyleri gizlemek için ihtiyacınız olan tek şey üçüncü taraf bir kasa uygulaması olabilir ve bu uygulamalara yalnızca doğru şifre girildikten sonra erişilebilir. Tüm uygulamayı (Fotoğraflar gibi) kilitlemeniz gerekmiyorsa, bunun yerine yalnızca özel resimler, belgeler veya videolar gibi belirli şeyleri kilitlemeniz gerekiyorsa, bu uygulamalardan birinde şansınız olabilir.