Skip to content

Herhangi Bir Sürücüde Kendi Mac Recovery HD’nizi Oluşturun

15 de Mayıs de 2021

OS X Lion’dan bu yana, Mac işletim sisteminin kurulumu, Mac’in başlangıç ​​sürücüsünde gizlenen bir Recovery HD biriminin oluşturulmasını içeriyor. Acil bir durumda, Recovery HD’yi önyükleyebilir ve sabit sürücü sorunlarını düzeltmek için Disk Yardımcı Programını kullanabilir, çevrimiçi olabilir ve yaşadığınız sorunlarla ilgili bilgilere göz atabilir veya Mac işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz. MacOS’u yeniden yüklemek veya sorunlarını gidermek için Recovery HD birimini kullanma kılavuzumuzda Recovery HD birimini nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Herhangi Bir Sürücüde Kendi Mac Kurtarma HD’nizi Oluşturun

Apple ayrıca, Mac’inize bağladığınız herhangi bir önyüklenebilir harici sürücüde Recovery HD’nin bir kopyasını oluşturabilen OS X Recovery Disk Assistant adlı bir yardımcı program oluşturdu. Bu, Recovery HD biriminin başlangıç ​​birimi dışındaki bir sürücüde olmasını isteyen birçok Mac kullanıcısı için iyi bir haber. Ancak, yardımcı program Recovery HD birimini yalnızca harici bir sürücüde oluşturabilir. Bu, tüm Mac Pro, iMac ve hatta birden fazla dahili sabit diske sahip olabilecek Mac mini kullanıcılarını dışarıda bırakır. Birkaç gizli macOS özelliğinin yardımıyla, dahili bir sürücü de dahil olmak üzere istediğiniz her yerde bir Recovery HD birimi oluşturabilirsiniz.

Recovery HD’yi Oluşturmak için İki Yöntem

MacOS’in çeşitli sürümlerinde bulunan özelliklerde bazı değişiklikler nedeniyle, kullanmakta olduğunuz Mac OS sürümüne bağlı olarak Recovery HD birimini oluşturmak için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem vardır:

 • OS X Yosemite aracılığıyla OS X Lion
 • OS X El Capitan ve üzeri

Neye ihtiyacın var

Recovery HD biriminin bir kopyasını oluşturmak için öncelikle Mac’inizin başlangıç ​​sürücüsünde çalışan bir Recovery HD birimine sahip olmanız gerekir, çünkü birimin bir klonunu oluşturmak için kaynak olarak orijinal Recovery HD’yi kullanırsınız. Başlangıç ​​sürücünüzde Recovery HD biriminiz yoksa, bu talimatları kullanamazsınız. Bunun yerine, Recovery HD birimiyle aynı kurtarma yardımcı programlarının tümünü içeren macOS yükleyicinin önyüklenebilir bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Bir USB flash sürücüde önyüklenebilir bir Yükleyici oluşturmaya yönelik talimatları burada bulabilirsiniz:

 • OS X Lion Installer ile Önyüklenebilir Flash Sürücü Oluşturun
 • OS X Mountain Lion Yükleyicisinin Önyüklenebilir Kopyalarını Oluşturun
 • OS X veya macOS Önyüklenebilir Flash Yükleyicisi Nasıl Yapılır (Sierra üzerinden Mavericks)

Bunun dışında, Recovery HD biriminin bir klonunu oluşturmak için neye ihtiyacımız olduğuna dikkatimizi çevirmenin zamanı geldi.

OS X Lion ile OS X Yosemite Üzerinden Kurtarma HD Birimi Nasıl Oluşturulur

Recovery HD birimi gizlidir; masaüstünde veya Disk İzlencesi’nde veya diğer klonlama uygulamalarında görünmez. Recovery HD’yi klonlamak için, klonlama uygulamamızın birimle çalışabilmesi için önce onu görünür kılmalıyız. OS X Lion ile OS X Yosemite üzerinden, Disk İzlencesi’nin gizli bir özelliğini kullanabiliriz – gizli bölümleri ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz bir Hata Ayıklama menüsü. Bu nedenle klonlama işleminin ilk adımı Debug menüsünü açmaktır. Talimatları burada bulabilirsiniz:

 • Disk Yardımcı Programının Hata Ayıklama Menüsünü Etkinleştirin

Yalnızca OS X Lion’da OS X Yosemite aracılığıyla kullanılabilen Disk İzlencesi Hata Ayıklama menüsünü bulacaksınız. MacOS’in daha sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız sonraki bölüme geçin. Aksi takdirde, Debug menüsünü görünür hale getirin.

Hedef Birimi Hazırlayın

Recovery HD klonunu Disk İzlencesi’nde listelenen herhangi bir birimde oluşturabilirsiniz, ancak klonlama işlemi hedef birimdeki tüm verileri siler. Bu nedenle, yeniden boyutlandırmak ve oluşturmak üzere olduğunuz yeni Recovery HD birimine ayrılmış bir bölüm eklemek iyi bir fikirdir. Recovery HD bölümü küçük olabilir; 650 MB minimum boyuttur, ancak Disk Yardımcı Programı muhtemelen bu kadar küçük bir bölüm oluşturamaz, bu nedenle oluşturabileceği en küçük boyutu kullanın. Hedef sürücüyü bölümlendirdikten sonra devam edebiliriz.

 1. Başlatmak Disk Yardımcı Programı, konumlanmış Başvurular > Araçlar.

 2. İtibaren Hata ayıklama menü, seç Her Bölümü Göster Disk İzlencesi’ndeki Aygıt listesinde Kurtarma HD birimini görüntülemek için.

 3. İçinde Disk Yardımcı Programı, orijinali seç Kurtarma HD ses düzeyini seçin ve ardından Onarmak sekmesi.

 4. Sürükleyin Kurtarma HD hacmi Kaynak alan.

 5. Yeni Recovery HD için kullanmak istediğiniz birimi Hedef alan. Doğru birimi hedefe kopyaladığınızdan emin olmak için iki kez kontrol edin, çünkü oraya sürüklediğiniz herhangi bir birim klonlama işlemi tarafından tamamen silinir.

 6. Her şeyin doğru olduğundan emin olduğunuzda Onarmak.

 7. Disk Utility, hedef sürücüyü silmek isteyip istemediğinizi sorar. Seçiniz Sil.

 8. Bir yönetici hesabı parolası girin. İstenen bilgileri girin ve ardından TAMAM MI.

Klonlama süreci başlar. Disk İzlencesi, işlem hakkında sizi güncel tutmak için bir durum çubuğu sağlar. Disk İzlencesi klonlama sürecini tamamladığında, yeni Recovery HD’yi kullanmaya hazırsınız, ancak şansınız varsa onu asla kullanmanıza gerek kalmayacak.

Kurtarma HD Biriminin Bağlantısını Kes

Yeni Recovery HD biriminin bu şekilde oluşturulması, görünürlük bayrağını gizli olarak ayarlamaz. Sonuç olarak, Recovery HD birimi masaüstünüzde görünür. Recovery HD biriminin bağlantısını kesmek için Disk İzlencesi’ni kullanabilirsiniz. Yenisini seçin Kurtarma HD dan hacim Cihaz listesi Disk İzlencesi’nde, ardından Unmount Disk İzlencesi penceresinin üstündeki düğmesine tıklayın. Mac’inize bağlı birden fazla Recovery HD biriminiz varsa, Mac’inizi Option tuşu basılı tutarak başlatarak acil bir durumda kullanmak için birini seçebilirsiniz. Bu, Mac’inizi mevcut tüm önyüklenebilir sürücüleri görüntülemeye zorlar. Daha sonra acil durumlar için kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

OS X El Capitan ve Sonrasında Kurtarma HD Birimi Oluşturun

MacOS El Capitan ve Sierra ve sonraki sürümlerinde dahili bir sürücüde bir Recovery HD birimi oluşturmak daha zahmetlidir çünkü El Capitan’ın gelişiyle Apple, gizli Disk Yardımcı Programı Hata Ayıklama menüsünü kaldırdı. Disk İzlencesi artık gizli Kurtarma HD bölümüne erişemediğinden, Terminal ve Disk İzlencesi’nin komut satırı sürümü olan diskutil’i kullanmanız gerekir.

Gizli Kurtarma HD Biriminin Disk Görüntüsünü Oluşturmak için Terminal Kullanın

İlk adım, gizli Recovery HD’nin bir disk görüntüsünü oluşturmaktır. Disk görüntüsü iki şey yapar: Gizli Recovery HD biriminin bir kopyasını oluşturur ve onu Mac’in masaüstünde görünür ve erişilebilir kılar.

 1. Başlatmak terminal, konumlanmış Başvurular > Araçlar.

 2. Gizli Recovery HD bölümü için disk tanımlayıcısını bulmanız gerekir. Terminal komut istemine şunu girin: $ diskutil list

 3. Basın Giriş veya Dönüş klavyede.

 4. Terminal, gizli olanlar da dahil olmak üzere Mac’inizin erişebildiği tüm bölümlerin bir listesini görüntüler. İle girişi arayın Tür nın-nin Apple_Boot ve İsim Soyisim nın-nin Kurtarma. Kurtarma öğesinin bulunduğu satırda etiketli bir alan vardır Tanımlayıcı. Burada, bölüme erişmek için sistem tarafından kullanılan gerçek adı bulacaksınız. Muhtemelen şöyle bir şey okur disk1s3.

  Diskutil list komutunun sonuçlarını görüntüleyen terminal

  Kurtarma bölümünüzün tanımlayıcısı farklı olabilir, ancak “disk” kelimesini, bir sayıyı, “s” harfini ve başka bir numarayı içerecektir. Recovery HD’nin tanımlayıcısını öğrendikten sonra, görünür disk görüntüsünü oluşturmaya devam edebilirsiniz.

 5. Terminal’de, tanımladığınız disk tanımlayıcı numarasını “DiskIdentifier” metniyle değiştirerek aşağıdaki komutu girin. sudo hdiutil create ~ / Desktop / Recovery HD.dmg –srcdevice / dev / DiskIdentifier

  Komutun gerçek bir örneği: sudo hdiutil create ~ / Desktop / Recovery HD.dmg -srcdevice / dev / disk1s3

 6. MacOS High Sierra veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, Terminal’de hduitil komutunda boşluk karakterinden kaçmak için ters eğik çizgiyi () tanımayan bir hata vardır. Bu, şu hata mesajına neden olabilir: “Bir seferde yalnızca bir görüntü oluşturulabilir.” Bunun yerine, burada gösterildiği gibi tüm Recovery HD.dmg adından kaçmak için tek tırnak kullanın: sudo hdiutil create ~ / Desktop / ‘Recovery HD.dmg’ -srcdevice / dev / DiskIdentifier

 7. Basın Giriş veya Dönüş.

 8. Terminal, yönetici şifrenizi sorar. Şifrenizi girin ve tıklayın Giriş veya Dönüş.

Terminal istemi geri döndüğünde, Recovery HD disk görüntüsü Mac’inizin masaüstündedir

Kurtarma HD Bölümünü Oluşturmak için Disk Yardımcı Programını Kullanın

MacOS El Capitan ve sonraki sürümlerinde bir sonraki adım, Recovery HD biriminin oluşturulmasını istediğiniz sürücüyü bölümlere ayırmaktır. Oluşturduğunuz Recovery HD bölümünün, genellikle 650 MB ile 1.5 GB arasında olan Recovery HD bölümünden yalnızca biraz daha büyük olması gerekir. Ancak, işletim sisteminin her yeni sürümüyle boyut değişebileceğinden, bölüm boyutunu 1,5 GB’den daha büyük yapın.

Kurtarma HD Disk Görüntüsünü Bölüme Klonlayın

Recovery HD disk görüntüsünü yeni oluşturduğunuz bölüme klonlamak için, Onarmak Disk İzlencesi’nde komut.

 1. Başlatmak Disk Yardımcı Programı zaten açık değilse.

 2. Disk İzlencesi penceresinde, bölüm az önce yarattın. Kenar çubuğunda listelenmelidir.

 3. Seçiniz Onarmak araç çubuğundan veya Düzenle Menü.

 4. Seçiniz Resim açılır sayfadan.

 5. Şuraya git Kurtarma HD.dmg görüntü dosyası daha önce yarattın. Senin içinde olmalı Masaüstü Bilgisayar Klasör.

 6. Seçin Kurtarma HD.dmg dosya, ardından seçin Açık.

 7. Açılır sayfadaki Disk İzlencesi’nde, Onarmak.

 8. Disk İzlencesi klonu oluşturur. İşlem tamamlandığında seçin Bitti.

Artık seçili sürücüde bir Recovery HD biriminiz var.

Son Bir Şey – Kurtarma HD Hacmini Gizleme

Bu işlemi ne zaman başlattığınızı hatırlarsanız, Recovery HD birimini bulmak için Terminal’in “diskutil” i kullanmışsınızdır. Bir tür Apple_Boot vardı. Az önce oluşturduğunuz Recovery HD birimi şu anda bir Apple_Boot türü olarak ayarlanmadı. Bu nedenle, son görev Türü ayarlamaktır. Bu aynı zamanda Recovery HD biriminin gizlenmesine de neden olur. Yeni oluşturduğunuz Recovery HD birimi için disk tanımlayıcısını keşfetmeniz gerekir. Bu birim şu anda Mac’inize bağlı olduğundan, tanımlayıcıyı bulmak için Disk İzlencesi’ni kullanabilirsiniz.

 1. Başlatmak Disk Yardımcı Programı, zaten açık değilse.

 2. Kenar çubuğundan şunu seçin: Kurtarma HD yeni oluşturduğunuz hacim. Kenar çubuğunda yalnızca görünür aygıtlar göründüğü ve orijinal Recovery HD birimi hala gizlendiğinden, kenar çubuğundaki tek kişi olmalıdır.

 3. Sağ bölmedeki tabloda, etiketli bir giriş var cihaz. Tanımlayıcı adını not edin. Şuna benzer bir formatta disk1s3.

 4. Recovery HD birimi seçiliyken, Unmount düğmesindeki Disk Yardımcı Programı araç çubuğu.

 5. Başlatmak terminal.

 6. Terminal isteminde şu komutu girin: sudo asr adjust –target / dev / disk1s3 -settype Apple_Boot

 7. Disk tanımlayıcısını Recovery HD biriminizle eşleşecek şekilde değiştirin.

 8. Basın Giriş veya Dönüş.

 9. Yönetici şifrenizi girin.

 10. Basın Giriş veya Dönüş.

Bu kadar. Seçtiğiniz sürücüde Recovery HD biriminin bir klonunu oluşturdunuz.