Skip to content

HGT Dosyası Nedir?

24 de Ocak de 2023

Bilinmesi gereken

  • HGT dosyası, Mekik Radarı Topografi Görevi (SRTM) Veri dosyasıdır.
  • VTBuilder veya DG Terrain Viewer ile bir tane açın.
  • VTBuilder ile BT veya PNG’ye dönüştürün.

Bu makalede, bir HGT dosyasının ne olduğu ve nasıl kullanıldığı, ayrıca bilgisayarınızda nasıl açılacağı ve farklı bir biçime nasıl dönüştürüleceği açıklanmaktadır. HGT ayrıca Honeywell Gas Technologies’in kısaltmasıdır, ancak bunun bu sayfada açıklanan dosya biçimiyle hiçbir ilgisi yoktur.

HGT Dosyası Nedir?

HGT dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) Data dosyasıdır. Bu dosyalar, NASA ve Ulusal Geospatial-Intelligence Agency (NGA) tarafından Mekik Radar Topografi Misyonu (SRTM) sırasında elde edilen bir yüzeyin, genellikle bir gezegenin 3B resimleri olan dijital yükseklik modellerini içerir. Burada kullanılan “HGT” sadece “yükseklik”in kısaltmasıdır. Dosya normalde bir derece içinde görüntünün ait olduğu boylam ve enlem ile adlandırılır. Örneğin, dosya N33W177.hgt 33 ila 34 Kuzey enlemleri ve 177 ila 178 Batı boylamları için verileri içerdiğini belirtir.

VTBuilder’da bir HGT Dosyası.

HGT biçiminde gelen SRTM verileriyle ilgili tüm temel bilgiler için NASA Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından barındırılan Shuttle Radar Topografi Misyonuna bakın. Ayrıca SRTM’ye ve üretilen verilere bu harika genel bakış var.

HGT Dosyası Nasıl Açılır

HGT dosyaları VTBuilder, ArcGIS Pro ve Safe Software’in FME Masaüstü ile açılabilir. DG Terrain Viewer, hem Windows hem de Linux için de çalışır. Blender-osm eklentisi ile Blender’a da aktarabilirsiniz. HGT dosyanızı açmak için VTBuilder kullanıyorsanız, bu normal süre içinde yapılmaz. Açık Proje menü seçeneği. Bunun yerine, dosyayı programa aktarmanız gerekir. Katman > Verileri İçe Aktar > Yükseklik Menü. Bilgisayarınızdaki bir programın HGT dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu fark ederseniz veya bu dosyaları başka bir yüklü programın açmasını tercih ederseniz, bu ayarları Windows’ta nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

HGT Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

VTBuilder, bir HGT dosyasını Binary Terrain (.BT) dosyasına aktarabilir. Bunu yapmak için önce şununla içe aktarın: Katman > Verileri İçe Aktar > Yükseklik ve ardından kullanarak kaydedin Katman > Katmanı Farklı Kaydet seçenek. VTBuilder ayrıca PNG, TIFF ve bir dizi diğer yaygın ve çok yaygın olmayan görüntü ve veri formatlarına dışa aktarmayı destekler. ArcGIS Pro’da, dosya programda zaten açıkken şuraya gidebilmeniz gerekir: ​İhracat > Raster’dan Farklı Biçime yeni bir biçimde kaydetmek için. Yukarıdaki diğer programlar da muhtemelen bu dosyayı dönüştürebilir. Bu normalde bir İhracat seçenek veya bir Farklı kaydet Menü.

Hala Açamıyor musunuz?

Bir SRTM Veri dosyası olmadığını bildiğiniz bir HGT dosyanız varsa veya yukarıda hakkında okuduğunuz yazılımların hiçbiriyle çalışmıyorsa, özel dosyanız aslında tamamen farklı bir biçimde olabilir. Öyleyse, açmak için bir metin düzenleyici kullanın. Bazen, dosyanın içinde, onu oluşturmak için hangi programın kullanıldığını anlamanıza yardımcı olabilecek ve sizi biçim hakkında daha fazla bilgiye yönlendirmesi gereken tanımlanabilir bir metin vardır. Değilse, belki de dosya uzantısını yanlış okuyorsunuz ve bir SRT dosyasını bir HGT dosyasıyla karıştırıyorsunuz. HTG, ilgili görünen ancak aslında HackTheGame tarafından görev paketi dosyaları için kullanılan başka bir örnektir.