Skip to content

Hidrojen Arabaları Havalı ve Tamamen Hazır Değil

18 de Haziran de 2022

Piyasada insanlara almamalarını söylemem gereken iki harika araba var: Kia Nexo ve Toyota Mirai. Her ikisi de katı ulaşım modlarıdır. İkisinin de sürülebilirlik, teknoloji, konfor seviyeleri ve hatta alan ile ilgili sorunları yok. Tek sorun aynı zamanda en büyük engel ve ana satış noktasıdır: her ikisi de hidrojenle çalışır.

Kağıt üzerinde, hidrojen yakıt hücreli araçlar, iklim krizi sıkıntılarımıza mükemmel bir çözüm gibi görünüyor. Benzinle çalışan bir araba kadar hızlı yakıt doldururlar ve tek emisyonları sudur. Çok meyilliysen su içebilirsin ama ben tavsiye etmem; Toyota Mirai’den püsküren suyun tadına baktım. Ne yazık ki, yakıt istasyonları, bu araçları Kuzey ve Güney Kaliforniya dışında ve New England’ın bazı bölgelerinin dışında kullanılabilir hale getirecek şekilde inşa edilmedi.

İşte Satın Alamayacağınız Bir Araba

Bu araçlara Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu yerinde yakıt sağlayamamakla kalmaz, aynı zamanda bunları yukarıdaki coğrafi bölgelerin dışında satın alamaz veya kiralayamazsınız. İsteyeceğinden değil. Çünkü bir elektrikli otomobili prizi olan herhangi bir yerde potansiyel olarak şarj edebilirsiniz, ancak hidrojen yakıt hücreli bir araç, konforlu yakıt ikmal bölgesinin dışına çıktığında esasen pahalı bir metal, cam ve plastik levha haline gelir.

Toyota ise yıllardır hidrojeni zorluyor. Otomobil üreticisi, altyapıyı oluşturmaya yardımcı olmak için şirketlerle ortaklık kurdu ancak bunun gerçekleşmesi için finansal olarak fazla bir şey yapmadı. Bu anlaşılabilir; bu bir araba şirketi, yakıt şirketi değil. Elbette, Volkswagen’de Electrify America var, ancak bir otoparka elektrikli şarj istasyonları yerleştirmek, yüksek basınçlı tanklar kurmaktan ve sürücülerin Toyota Mirais’lerini kullanmaya devam edebilmeleri için bu tanklara yakıt ikmali yapacak bir dağıtım sistemi geliştirmekten çok daha kolay olabilir.

Elektrik bir nevi her yerde. Benzin ve hidrojenin (yerinde üretilmediği sürece) kamyonla taşınması gerekir. Bu, yakıt işine girmek isteyen herkes için büyük bir engeldir. Öte yandan Hyundai, hükümet bir yakıt hücresi lideri olmak istediği için sağlam bir hidrojen yakıt altyapısı oluşturmak için sağlam bir planı olan Güney Kore’de bulunuyor. Yani Nexo Amerika Birleşik Devletleri’nde birkaç yüz adetten fazla satmasa bile, Kore’de hala geçerli bir seçenek. ABD’de, bu tür bir yapı için gerçekten hiçbir teşvik yok – araçlar onu inşa etmek için orada değil. Ancak altyapı olmadan Toyota ve Hyundai gibi şirketlerin sattığı yakıt hücreli araçları kimse almaz. Geçen yıl Honda, Clarity hidrojen yakıt hücreli aracını piyasadan çekti.

Tatlı Teşvikler Altyapıyı Başlatmaz

Yine de, bu otomobil üreticileri, doğru yerde yaşıyorsanız araçlarını satın almanızı gerçekten istiyor. Örneğin, hem Hyundai hem de Toyota ücretsiz yakıt sunuyor. Hyundai, yakıt için üç yıl veya 15.000 $ sağlayacak; Toyota, zaman çizelgesini altı yıla çıkardı ancak Mirai için aynı miktarda para teklif etti. Ayrıca, bölgeyi terk etmeniz gerektiğinde, ikisi de ücretsiz benzinli araç kiralama hizmeti sunar.

2021 Kia Nexo, 940 E 2. Cadde'ye park etti

Kulağa çok büyük bir şey gibi geliyor, ancak ne zaman bir hidrojen yakıt hücreli aracı incelesem, Kuzey Kaliforniya’daki yakıt istasyonlarının en az yüzde 20’si arızalıydı. Bir noktada yeni Mirai’yi (yine çok güzel bir araba) sürerken istasyonların yüzde 60’ının hizmet dışı olduğunu hesapladım. Sonra birkaç yıl önce hidrojen sıkıntısı vardı. O zamanlar garaj yolunuzda bir hidrojen yakıt hücreli araç bulundurmak için muhtemelen iyi bir zaman değildi.

Esas olarak, araba yolunuzda oturduğu için. Yani şu anda, yine çok özel bir bölgede yaşamıyorsanız ve ikinci bir arabanız yoksa, belki de en iyi bahis değil. Her ihtimale karşı. Ancak bu, hidrojenin ölü bir önerme olduğu anlamına gelmez. Hidrojenle çalışan uzun mesafeli büyük kuleler, devasa pilleri yarıların altına atmaktan çok daha mantıklı.

Büyük Donanım Çözümü

Onlara işlerini yapmaları için gereken menzili sağlamak için yarı ürünlere pil eklemek, taşıyabilecekleri kargo miktarını azaltan ağırlık eklemek anlamına gelir. Bu, ağırlıktan menzile kaybedilen bir oyundur, çünkü gereken mesafeyi kat etmesine izin vermek için bir pil eklediğinizde, büyük hacimli yükleri uzun mesafelerde taşıma yetenekleri azalır.

Hidrojen yakıt hücrelerinin devreye girdiği yer burasıdır. Ağırlık azalır çünkü büyük pillere ihtiyacınız yoktur, sadece yakıt depolarına ihtiyacınız vardır. Araçlar EV’lerden daha hızlı yakıt ikmali yapabilir (kamyoncular için vakit nakittir) ve uzun mesafelerde taşınabilecek kargo miktarında çok az kayıp olur. Uzun mesafeli kamyon taşımacılığı ile ilgili bir başka eğlenceli şey: Kamyon durakları adı verilen yakıt ikmali için zaten belirlenmiş bir altyapı var.

Ve hidrojen istasyonları eklemek, sorunsuz olmasa da, şehirdeki her yerel benzin istasyonunu güçlendirmeye çalışmaktan çok daha kolay olurdu. “Ne zaman bir hidrojen yakıt hücreli aracı incelesem, Kuzey Kaliforniya’daki yakıt istasyonlarının en az yüzde 20’si arızalıydı.” Bir noktada, uzun mesafeli kamyon taşımacılığının gazdan başka bir şeye geçiş yapması gerekecek. Hidrojen yakıt hücreleri şu anda en mantıklısı. Belki beş yıl sonra başka bir şey olur. Ancak şimdilik, evrendeki en bol elementin gücü, büyük kamyonları eyaletten eyalete taşımanın yolu.

Bunun yan etkisi, güçlü bir omurgaya sahip bir yakıt ikmali altyapısının ortaya çıkmasıdır. Büyük eyaletler arasındaki kamyon duraklarıyla başlayacak, ancak bu istasyonlar otomobil üreticilerinin yakıt hücreli araçlarını ikiden fazla eyalette satmalarına izin verecek. Sonunda, bu araçlar yollarda daha yaygın hale geldikçe, talebi karşılamak için hidrojen yakıt istasyonları kamyon duraklarının dışında görünecek.

O zaman, tüm bunlar artmaya devam ederse, otomotiv gazetecileri herkese hidrojenle çalıştıkları için satın almamanız veya alamamanız gereken havalı arabalardan bahsetmeyi bırakacaklar. Bunun yerine size su yayan, çabuk yakıt alan ve neredeyse her yerden satın alınabilen bir araçtan bahsedecekler. Bilirsiniz, insanların gerçekten kullanabileceği gerçek bir araç gibi.

EV’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Elektrikli araçlara ayrılmış koca bir bölümümüz var!