Skip to content

Hindistan Neden Kendi Telefon İşletim Sistemini Oluşturmak İstiyor?

26 de Haziran de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Hindistan, kendi yerel mobil işletim sistemini oluşturmak istiyor.
  • Kritik altyapı için diğer ülkelerin teknolojisine güvenmek bir güvenlik riskidir.
  • Yeni bir mobil işletim sistemi oluşturmak zordur; insanları değiştirmek daha da zor olabilir.

Hindistan hükümeti, iOS ve Android’e rakip olacak bir ‘yerli’ işletim sistemi (OS) oluşturmayı planlıyor. Şu anda, her ikisi de Kaliforniya’daki ABD şirketleri tarafından kontrol edilen (iOS ve Android) telefon işletim sistemleri için yalnızca iki alternatif var. Hindistan üçüncü, kendi kendine yetiştirilen bir seçim istiyor ve ayrıca elektronik imalat sanayisini yılda 75 milyar dolardan 300 milyar dolara çıkarmayı planlıyor, bu da iç pazar için Hint tasarımı telefonları içerebilir.

Hindistan’ın Elektronik ve Bilişimden Sorumlu Devlet Bakanı Rajeev Chandrasekhar, işleri karıştırmak istediğini açıkladı. “Örneğin Hindistan gibi ülkeler, ulusal güvenlik nedenlerinden dolayı hassas uygulamalar için güvenli çiplerin yanı sıra kendi işletim sistemlerine de ihtiyaç duyuyor. Hindistan hükümetinin yazılım mühendisliği endüstrilerine yatırım yapmaya başlamasının iyi bir hamle olduğunu düşünüyorum. teknoloji yazarı Victoria Mendoza hayateli’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, devlet çalışanlarının, bankaların ve finans kurumlarının, uzay ajanslarının ve devlet destekli korsanlığa karşı savunmasız olan diğer kritik kurumların kullanımı için kendi işletim sistemine sahip.

Güvenlik

ABD hükümeti zaten benzer endişeleri ele aldı. Son zamanlarda Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’nin ağ ekipmanı sağlamasını yasakladı. Bu önlem, aksi takdirde potansiyel olarak Çin hükümetinin kontrolü altındaki donanım üzerinde çalışacak olan 5G mobil ağlar için önemlidir. “Ulusal güvenlik nedenleriyle, örneğin Hindistan gibi ülkelerin kendi işletim sistemlerine ve hassas uygulamalar için güvenli çiplere sahip olmaları gerekiyor.”

Bu şekilde bakıldığında, Hindistan’ın ve belki de diğer ülkelerin neden telefonlar için yerel olarak oluşturulmuş bir işletim sistemi kullanmayı tercih ettiğini ve potansiyel olarak onu çalıştırmak için donanımı da inşa etmeyi tercih ettiğini görmek kolay. Apple, Hindistan’daki üretimini zaten genişletiyor ve orada öğrenilen uzmanlık, Hindistan’ın planlarına yardımcı olacak.

 

Çok kolay değil

Şu anda, Hindistan hükümetinin istekleri tam da bu. içindeki makaleye göre Hindistan’ın Ekonomik Zamanları, hükümetin “yerli bir işletim sistemi” oluşturulmasını yönlendirecek politikalar oluşturma planları var. Bundan çok daha fazla el dalgası elde etmek zor.

Ancak Hindistan, uygulanabilir bir işletim sistemi ve onu çalıştıracak donanım oluşturmayı başarsa bile, hala önemli engeller var. İlk olarak, kullanıcıları iPhone’ları ve Android telefonları kullanmamaya ikna etmesi gerekecek. Hayatlarımızın neredeyse ayrılmaz bir şekilde mobil bilgisayarlarımıza bağlı olduğu göz önüne alındığında, bu zaten oldukça zor bir iştir.

Uygulamalar olmalı, bunlar yalnızca platform çekiciyse ve bu uygulamaları geliştirmeyi değerli kılmak için yeterli sayıda insan kullanıyorsa gelecek. Klasik tavuk ve yumurta problemi. Mendoza, “Devlete ait ve ayrı bir işletim sistemine sahip olmanın sorunu, birçok uygulama geliştiricisinin yanı sıra şirketlerin de hükümet tarafından başlatılan işletim sistemiyle uyumlu ayrı uygulamalar ve yazılımlar yapmak zorunda kalmasıdır” diyor.

Ekranda Netflix logosu olan siyah bir iPhone'u kol mesafesinde tutan bir kişi.

Android ve iPhone, başlangıçta orada bulunarak bundan büyük ölçüde kaçındı. Apple, tartışmasız modern mobil uygulama ekosistemini App Store ile yarattı, ancak oyuna bu kadar geç geliyorsa bunu şimdi yapabilir miydi? Microsoft bile Windows Phone ile mobil cihazlara girmeyi başaramadı.

Belki buna ‘Windows’ demese de yardımcı olabilirdi. Hindistan, alternatifleri yasaklayarak teorik olarak kendi telefonunu zorunlu hale getirebilir, ancak uygulamalar hazır olmadan önce hala köprü kurmak için bir boşluk olacaktır. Ve unutmayın, Hindistan’ın mevcut mobil ekosistemi zaten hepimizin kullandığı aynı uygulamalar ve hizmetler üzerinde çalışıyor.

Örneğin, ödeme ve mesajlaşma platformlarını kapatmak ekonomik olarak felaket olabilir. “Ancak benim görüşüme göre, Hindistan hükümeti halkını Android ve iOS ile çalışan telefonları kullanmayı bırakmaya zorlayamaz, ancak Hindistan tarafından geliştirilen işletim sistemi üzerinde çalışan telefonların kullanımını savunarak onlara daha güvenli bir sistem seçmeleri için seçenekler sunabilir.” bu devletin ve halkın çıkarlarını koruyacak” diyor Mendoza. Bu nedenle, ülkeniz tarafından kullanılan teknolojiyi yaratmak ve kontrol etmek arzu edilir ve -eğer her şey mümkün olduğu kadar iyi giderse- avantajlı olsa da, bu çok zor bir iştir.

Ancak bu, denememeleri gerektiği anlamına gelmez. Ve kim bilir? Belki Hindistan’ın telefonları ve işletim sistemi o kadar iyidir ki, ülke dışındaki insanlar onlara geçmeye karar verir. En azından, şu anda sahip olduğumuz güçlü ve biraz can çekişen ikiliye biraz çeşitlilik ve rekabet katacaktır.