Skip to content

Hızlı Deklanşör Hızına Sahip Bir Kamerayı Nasıl Bulurum?

24 de Mayıs de 2021

Hızlı deklanşör hızına sahip bir kamera bulmak aslında oldukça kolaydır. Tüketici düzeyindeki dijital fotoğraf makinelerinin çoğu, saniyenin 1 / 1000’ine varan deklanşör hızlarında çekim yapabilir; bu, hareketli bir nesnenin hareketini durdurmak için yeterince hızlıdır. Deklanşör hızı aralığını bulmak için kameranın özellikler listesine bakın.

Canon
Daha hızlı bir deklanşör hızına ihtiyacınız varsa, saniyenin 1 / 1000’ini aşabilen deklanşör hızları sunan bir DSLR (dijital tek lensli refleks) kameraya yükseltmeyi düşünün. Gelişmiş hızlar, bir damla su sıçramasını yakalamak gibi bazı özel efektli fotoğraflar çekmek için mükemmeldir.

Zorluklar ve İpuçları

Fotoğraf makinenizi aldıktan sonra, en hızlı deklanşör hızında çekim yapmak zor hale gelir. Çoğu doğrult ve çek kamerada, deklanşör hızı çekim koşullarına göre otomatik olarak ayarlanır. Kameranızın ayarlarında Deklanşör Önceliği’ni seçerek veya mod kadranını kullanarak kameranın hızlı bir deklanşör hızı seçmesine “yardımcı olabilirsiniz”. Yine de bazı temel kameralar bu tür bir ayar sunmuyor. Kameranızın deklanşör önceliği seçeneği olup olmadığını görmek için ekrandaki menülere bakın ve hangi tür ayarların mevcut olduğunu görün. Kameranızın mod kadranı varsa, bir deklanşör öncelik modu (bazen Tv olarak listelenir) listelenmelidir. Diğer bir seçenek de, kameranın hızlı deklanşör hızı kullanmaya zorlamak için kameranızın sahne modunu Spor olarak ayarlamaktır. Ayrıca, kameranızın kısa bir süre içinde arka arkaya birkaç fotoğraf çekmesini söyleyen sürekli çekim modunu seçmeyi de deneyebilirsiniz. Gelişmiş DSLR kameralarla, deklanşör hızı gibi ayarları manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, DSLR kameralar daha ileri düzeydeki kullanıcıları hedef alır ve bas-çek kameralardan çok daha pahalıdır. Doğru kullanmayı öğrenmek için kullanım kılavuzunu incelemeye biraz zaman ayırın.

Daha Hızlı Seçenekler

Standart saniyenin 1 / 1000’ini aşan bir deklanşör hızı istiyorsanız, seçenekler vardır, ancak sonunda sabit lensli bir kamera veya giriş seviyesi bir DSLR için harcayacağınızdan çok daha fazla para harcayacaksınız. Bazı kameralar saniyenin 1 / 4000’i veya 1 / 8’i kadar hızlı deklanşör hızlarında çekim yapabilir. Bu tür üst düzey deklanşör hızları, günlük fotoğrafçılık için gerçekten gerekli değildir, ancak özel fotoğraf türlerinde yararlı olabilirler. Örneğin, parlak güneş ışığında ve lense çok fazla ışık girerek geniş açık bir diyafram açıklığı ile çekim yapmak istiyorsanız, son derece hızlı bir deklanşör hızı kullanmak, görüntü sensörüne çarpan ışık miktarını sınırlandırmanıza olanak tanır. düzgün pozlanmış fotoğraf. Aynı şekilde, motor sporları gibi yüksek hızlı aksiyon çeken fotoğrafçılar, tipik olarak saniyenin 1 / 1000’inin aksiyonu düzgün bir şekilde dondurmak için yeterince hızlı olmadığını fark ederler. DSLR’ler bu tür fotoğrafları kolaylıkla işleyebilir. Saniyenin 1 / 8000’inden daha yüksek hızlara ihtiyacınız varsa, muhtemelen günlük fotoğrafçılık için üretilmiş bir dijital kamera yerine özel bir yüksek hızlı kameraya yönlendirilirsiniz.